4. Osobní asistent. Erik Čipera

Erik Čipera - původně dobrovolník, dnes ředitel obecně prospěšné společnosti Asistence, o.p.s., který si s náma oběma pokecal o osobní asistenci. Co ho samotného při asistování překvapilo a jak získává nové asistenty pro organizaci? A jak naopak můžete asistenta, který vám s péčí pomůže, získáte vy? Dozvíte se v dílu #osobní asistent v podcastu NEEDo TALKs.

titulka_Erik_Cipera

Asistence o.p.s. poskytuje každý rok sociální služby přibližně 250 lidem s tělesným a kombinovaným postižením. Jejich programy mají společný cíl: podpořit svobodný a samostatný život v běžném prostředí. Jedná se o osobní asistenci a sociální rehabilitaci, doplněné o dobrovolnický program, ergoterapii a peer konzultace s rodinnými příslušníky. Dlouhodobě jsou aktivní v oblasti odstraňování bariér ve veřejné dopravě a zlepšují podmínky pro život lidí s postižením v běžné společnosti. Působí v Praze, ale podobné organizace najdete i mimo hlavní město.

Přehrát díl #osobní asistent

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

erik_cipera4

Erik Čipera

Je absolvent fotografie a speciální pedagogiky. Před 17 lety ho inspiroval kamarád asistent, a tak také nastoupil jako dobrovolník pro asistenci v Jedličkově ústavu. Dnes neziskovou organizaci Asistence řídí jako ředitel. Jeho hlavním úkolem pro neziskovku je fundraising, neboli získávání finančních prostředků pro fungování organizace a získávání nových asistentů. 

Erik je aktivní v prosazování odstraňování bariér ve veřejném prostoru a dopravě a je také jedním z iniciátorů změn v novele zákona o sociálních službách. Jak sám uvádí, příspěvek na péči v nejvyšším IV. stupni závislosti na pomoci jiné osoby (nyní 19 200 Kč) nepokryje plnohodnotný život a lidé v domácí péči jsou tak odkázáni na pomoc rodiny a finance z nadací. Vzal si za cíl projednat zařazení V. stupně pro individuální posouzení závislosti na pomoci jiné osoby se sloganem "Zařaďte pětku!". 

Osobní asistence

Je placená sociální služba pomáhající osobám, které z důvodu zdravotního postižení, věku nebo nemoci potřebují pomoc v běžných činnostech života. Osobní asistenci upravuje § 39 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, který tuto službu řadí mezi služby terénní sociální péče. Služba se poskytuje bez časového omezení, probíhá v přirozeném sociálním prostředí osob a při činnostech, ke kterým potřebují pomoc jiné fyzické osoby. Za základní činnosti se považuje pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně, pomoc při zajištění stravy. pomoc při zajištění chodu domácnosti, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím a pomoc při uplatňování právnických oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí. Maximální výše úhrady za poskytování osobní asistence dle § 5 prováděcí vyhlášky č. 505/2006 Sb, činí 130 Kč za hodinu. 

asistance-protest-postizeni

Asistence

"Bydlel jsem kousek od Jedličkova ústavu a často jsem chodil kolem. Jednou jsem se zastavil a stal se asistentem. Inspiroval mě kamarád. Dnes jsem ředitelem a i když nám jde o to stejné jako před těmi 17 lety, kdy jsem začínal, cítím, že musíme pomáhat a asistovat i na půdě ústavních činitelů.

Otevřeným dopisem ministryni Janě Maláčové jsme s kolegy z organizace Asistence upozornili, že byť je příspěvek na péči od roku 2016 vyšší (19 200 Kč pro IV. stupeň), je stále nedostačující pro úhradu služeb asistence pro plnohodnotný život člověka s postižením, a také pro jeho rodinu."

Asistence - nezisková organizace

Asistence o.p.s. je registrovaným poskytovatelem sociálních služeb osobní asistence a sociální rehabilitace, působící v Praze. Podporuje lidi s tělesným a kombinovaným postižením ve věku od 16 do 64 let, aby mohli svobodně a samostatně žít. Prosazuje řešení, která umožňují, aby byli nedílnou součástí společnosti. Organizace se zaměřuje na nábor asistentů a dobrovolníku pro lidi s tělesným a kombinovaným postižením na území města Prahy , ve všední dny i o víkendech. Pracovní dobu lze přizpůsobit téměř libovolně a když by jste měli zájem pomoci a zarobit si (170 Kč/hod), přihlásit se můžete zde: https://www.asistence.org/volna-mista/.

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity


 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení