3. Máma a dcera. Markéta a Kristýna Černé

Markéta si přála další dítě, nejlépe holku, protože už měla syna. Vysněná holčička se narodila zcela v pořádku. Komplikace nastaly pár dní po porodu. Kristýnce diagnostikovali těžkou infekci s názvem novorozenecká sepse a vše se obrátilo naruby. Nemocnice, léčba, rehabilitace a neustálá péče změnily život všem v rodině. Aby toho nebylo málo, před pár lety utrpěl Markéty manžel zranění, které ho na pár měsíců paralyzovalo.

titulka_IMG_2841

Tímto rozhovorem jsme chtěly zachytit pohled mámy a dcery na stejné téma. Starostlivá máma, která drží ochrannou ruku nad svými dětmi, dívá se na vše z praktické stránky a někdy láskyplně opravuje "pravdu" a pohled dcery. Mladičká slečna, dcera, která si plánuje plnit sny a vše co bylo nechat v minulosti. Poslechněte si Kristýnu a Markétu v našem novém dílu podcastu NEEDo TALKs - #máma a dcera.

Přehrát díl #máma a dcera

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

kristyna_cerna4

Kristýna

Mladá 15letá slečna, která má několik talentů. Mezi ten největší patří určitě zpěv. Můžete si ji poslechnout v písni Ke hvězdám

Kristýnka je ve prvním ročníku střední školy, respektive v kvintě osmiletého gymnázia. Na základní škole nebylo jednoduché vysvětlit kamarádkám, proč má v něčem omezení pohybu. Setkala se i se znaky šikany. Vytvořila si ale ze svého handicapu výjimečnost a snaží se ho tak vnímat. Když se podívá do zrcadla, soustředí se na ty partie, které se jí líbí. Je cítit, že je na sebe pyšná.

Její největší parťák v životě je určitě máma, se kterou se každý den ráda baví o svém dni, o tom, co zažila a co plánuje. 

Integrace dětí s postižením

Školský zákon v ČR umožňuje navštěvovat běžnou základní školu i dětem s tělesným handicapem. Je skutečností, že proces integrace dětí s postižením není doposud zvládán v systému školství zcela bez problémů. Tyto děti bývají často postaveny mimo třídní kolektiv, jsou spolužáky ignorovány a zesměšňovány, v některých případech i tělesně napadány a týrány. Především zdravé děti, ale i někteří učitelé vnímají přítomnost postižených žáků ve třídě jako přítěž, která je zdržuje a obtěžuje ve výchovně vzdělávacím procesu. Jediným řešením je výchova rodičů zdravých dětí a uvědomění si, že děti s postižením za své postižení nenesou odpovědnost a svůj handicap si nevybraly dobrovolně. 

kristyna_cerna6

Markéta

”Není pro mě snadné ji pustit. Ta největší bariéra ji teprve čeká. Osamostatnit se. Nebude to lehké, ale věřím, že to zvládne. Je pro mě na prvním místě, spolu se synem a mým mužem, s mou nejbližší rodinou. Zažila jsem velké strachy, opouští mě jen velmi pomalu, ale snažím se. Jedno je jisté, vždycky tu pro ně budu.”

Novorozenecká sepse (streptococcus agalactiae)

Může začít brzy po porodu, nejčastěji do 24–72 hodin, pak je to tzv. časná novorozenecká sepse. Projevuje se dechovými obtížemi, poruchou prokrvení dítěte, zrychlením tepové frekvence, změnami tělesné teploty, dítě netoleruje jídlo. K infekci miminka dochází ještě před porodem nebo v souvislosti s průběhem porodu. Mezi nejčastější původce nemoci patří: Streptococcus agalactiae, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Listeria monocytogenes. Léčba musí být razantní a rychlá. Dítěti se nasadí antibiotika a jsou léčeny komplikace, které s nemocí souvisejí. Pozdní novorozenecká sepse: vzniká nejčastěji u nedonošených dětí. Děti jsou oslabené, drobné, jejich imunitní systém je velmi nezralý. V malém procentu však nákaza hrozí i donošenému dítěti. Vzniká až po porodu, buď v nemocničním prostředí, nebo po propuštění z porodnice. Projevy jsou méně výrazné než u časné sepse. Léčba probíhá v nemocnici.  

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity