58. Provázíme po zdělení diagnózy. Petra Tomalová

Centrum Provázení, pro které pracuje na pozici metodičky Petra Tomalová, působí v pěti českých a moravských nemocnicích a je připraveno pomoci rodičům, kterým lékaři sdělí diagnózu jejich dítěte. Lékařské týmy pečují v první řadě o dítě; centrum Provázení je tu proto právě pro rodiče, kterých svět se otočil naruby. 

Tomalova_titulka

Přehrát díl #Provázíme hned po zdělení diagnózy.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Tomalova

Petra Tomalová

Je absolventkou Univerzity Palackého v Olomouci, kde vystudovala speciální pedagogiku. Po studiu působila jako vedoucí poradny Národní rady osob se zdravotním postižením. Lektoruje kurzy zaměřené na správnou komunikaci s lidmi s postižením a na podporu a provázení rodin při sdělení závažné diagnózy. Společně s profesorem Janem Michalíkem zakládala pražské Centrum provázení, kde působila jako krizová interventka a poradenská pracovnice s rodinami dětí, kterým bylo diagnostikováno vzácné či závažné onemocnění a s rodinami dětí extrémně nedonošených. Nyní pracuje jako metodička celostátní sítě Center provázení.

Provázení

Přes evidentní snahu lékařů a dalších zdravotnických pracovníků Česká republika nemá dostatečně ošetřen klíčový úsek života dětského pacienta – a to období přípravy, sdělování a následné péče po sdělení závažné a nepříznivé zdravotní diagnózy. Řada výzkumů přitom potvrzuje, že se jedná o naprosto zásadní okamžik v životě dítěte i osob, které se o ně starají. Zajištění odpovídající podpory v tomto období je proto důležitým úkolem zdravotnické péče do budoucna. Co znamená podpora rodiny dětského pacienta v prvních fázích? Jde zejména o stabilizaci rodinného systému, pomoc s orientací v nových informacích a v neposlední řadě krizovou spolupráci. Rodiče pak snáz reagují na situaci, v níž se ocitli, spolupracují s lékaři a jsou tak schopni zajistit co nejlepší péči o dítě. Centrum provázení zahajuje své služby vždy na doporučení lékaře a se souhlasem rodiny dítěte. Provázení se odehrává ve zdravotnickém zařízení, nejčastěji v nemocnici.

provazeni_logo

Centrum Provázení

Podporuje rodiny dětí se závažnou diagnózou ode dne jejího sdělení. Provází je v prvních fázích vyrovnávání se s novou skutečností a to přímo v nemocnicích, kde je jim diagnóza těžkého a vzácného onemocnění, sdělena. Působí na 5 místech v České republice: VFN Praha, ÚPMD Praha Podolí, FN Brno a FN Hradec Králové a FN Ostrava. 


Nadace Sirius

Díky podpoře Nadace Sirius vzniklo Centrum Provázení.Nadace Sirius je soukromá nadace založená v roce 2008, její činnost je zaměřená na pomoc znevýhodněným dětem. Nadaci vedou a plně financují manželé Radka a Jiří Šmejcovi. Nadace podporuje širokou škálu projektů, které pomáhají ohroženým dětem a jejich rodinám. Většinou se zaměřuje na systematické, dlouhodobé řešení problémů, které spadají do sféry prevence ohrožení dítěte a jeho rodiny, náhradní rodinné péče a do oblasti podpory zdravotně znevýhodněných dětí. Prostřednictvím pravidelně vypisovaných grantových řízení rovněž podporuje aktivity jiných neziskových organizací, které se danou problematikou zabývají. Nadace také dlouhodobě spolupracuje s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary na realizaci festivalové sekce Lidé odvedle věnované filmům s tematikou zdravotního postižení. V roce 2017 spustila Nadace Sirius projekt nazvaný Patron dětí, který je zaměřen na přímou pomoc potřebným dětem formou adresných veřejných sbírek. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení