58. Provázíme po zdělení diagnózy. Petra Tomalová

Centrum Provázení, pro které pracuje na pozici metodičky Petra Tomalová, působí v pěti českých a moravských nemocnicích a je připraveno pomoci rodičům, kterým lékaři sdělí diagnózu jejich dítěte. Lékařské týmy pečují v první řadě o dítě; centrum Provázení je tu proto právě pro rodiče, kterých svět se otočil naruby. 

Tomalova_titulka

Přehrát díl #Provázíme hned po zdělení diagnózy.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Tomalova

Petra Tomalová

Je absolventkou Univerzity Palackého v Olomouci, kde vystudovala speciální pedagogiku. Po studiu působila jako vedoucí poradny Národní rady osob se zdravotním postižením. Lektoruje kurzy zaměřené na správnou komunikaci s lidmi s postižením a na podporu a provázení rodin při sdělení závažné diagnózy. Společně s profesorem Janem Michalíkem zakládala pražské Centrum provázení, kde působila jako krizová interventka a poradenská pracovnice s rodinami dětí, kterým bylo diagnostikováno vzácné či závažné onemocnění a s rodinami dětí extrémně nedonošených. Nyní pracuje jako metodička celostátní sítě Center provázení.

Provázení

Přes evidentní snahu lékařů a dalších zdravotnických pracovníků Česká republika nemá dostatečně ošetřen klíčový úsek života dětského pacienta – a to období přípravy, sdělování a následné péče po sdělení závažné a nepříznivé zdravotní diagnózy. Řada výzkumů přitom potvrzuje, že se jedná o naprosto zásadní okamžik v životě dítěte i osob, které se o ně starají. Zajištění odpovídající podpory v tomto období je proto důležitým úkolem zdravotnické péče do budoucna. Co znamená podpora rodiny dětského pacienta v prvních fázích? Jde zejména o stabilizaci rodinného systému, pomoc s orientací v nových informacích a v neposlední řadě krizovou spolupráci. Rodiče pak snáz reagují na situaci, v níž se ocitli, spolupracují s lékaři a jsou tak schopni zajistit co nejlepší péči o dítě. Centrum provázení zahajuje své služby vždy na doporučení lékaře a se souhlasem rodiny dítěte. Provázení se odehrává ve zdravotnickém zařízení, nejčastěji v nemocnici.

provazeni_logo

Centrum Provázení

Podporuje rodiny dětí se závažnou diagnózou ode dne jejího sdělení. Provází je v prvních fázích vyrovnávání se s novou skutečností a to přímo v nemocnicích, kde je jim diagnóza těžkého a vzácného onemocnění, sdělena. Působí na 5 místech v České republice: VFN Praha, ÚPMD Praha Podolí, FN Brno a FN Hradec Králové a FN Ostrava. 


Nadace Sirius

Díky podpoře Nadace Sirius vzniklo Centrum Provázení.Nadace Sirius je soukromá nadace založená v roce 2008, její činnost je zaměřená na pomoc znevýhodněným dětem. Nadaci vedou a plně financují manželé Radka a Jiří Šmejcovi. Nadace podporuje širokou škálu projektů, které pomáhají ohroženým dětem a jejich rodinám. Většinou se zaměřuje na systematické, dlouhodobé řešení problémů, které spadají do sféry prevence ohrožení dítěte a jeho rodiny, náhradní rodinné péče a do oblasti podpory zdravotně znevýhodněných dětí. Prostřednictvím pravidelně vypisovaných grantových řízení rovněž podporuje aktivity jiných neziskových organizací, které se danou problematikou zabývají. Nadace také dlouhodobě spolupracuje s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary na realizaci festivalové sekce Lidé odvedle věnované filmům s tematikou zdravotního postižení. V roce 2017 spustila Nadace Sirius projekt nazvaný Patron dětí, který je zaměřen na přímou pomoc potřebným dětem formou adresných veřejných sbírek. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity