38. Řídím Domov, ne ústav! Lenka Kohoutová

"Naši klienti jsou tady doma, jsme tedy domov a ne ústav." hrdě říká Lenka Kohoutová, která vede Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická v Praze 4. Zná všechna jména klientů domova a když se mezi nima objeví, na tvářích se objeví úsměv a celým Domovem nás osobně provedla.

Kohoutova_titulka_web

Natáčení tohoto dílu podcastu probíhalo přímo v Domově Sulická a obě s Lenkou jsme měly možnost vidět dění domova a navštívit jejich domácnosti, jak se jednotlivým oddělením v Domově říká. Dopolední ruch, dílny, kavárna a vůbec pohyb na chodbách a úsměvy na tvářích nás dostaly do kolen. Cítily jsme se tam skvěle a je vidět za tím vším obrovský kus práce celého týmu, který v Domově pracuje. Děkujeme! Za vše!

Přehrát díl #Řídím Domov, ne ústav!

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Lenka-Kohoutova_profil

Lenka Kohoutová

Lenka Kohoutová je zdravotnice, charitativní pracovnice a politička. Založila Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a zabývá se problematikou uplatnění zdravotně postižených osob ve společnosti. Na pozici ředitelky vede Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická v Praze. Její psaný blog najdete na platformě iDnes a oplatí se sledovat její sociální sítě, kde pravidelně informuje a edukuje.

 

NFOZP

Náhradní plnění je povinná forma podpory osob se zdravotním postižením (OZP). Povinnost je dána zákonem o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb. a týká se všech firem nad 25 zaměstnanců. Podíl OZP musí činit 4 % z celkového počtu zaměstnanců, tedy alespoň 1 OZP na 25 zaměstnanců. Pokud jsou na straně vás jakožto zaměstnavatele překážky, které vám neumožňují OZP zaměstnat, musí firma státu zaplatit odvod do státního rozpočtu, případně využít jinou z možností forem náhradního plnění. V případě, že firma nesplní svůj povinný podíl, hrozí od státu finanční sankce ve výši až 1 000 000 Kč. Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP), který byl založen v roce 2007, vidí svůj význam především v odborných konzultacích, podpoře jednotlivců z řad osob se zdravotním postižením, firem, které postižené osoby zaměstnávají či chtějí zaměstnávat, a to napříč celou Českou republikou. Druhou rovinou je oblast legislativních změn, které mají dopad na trh práce a osoby se zdravotním postižením.

sulicka

Domov Sulická

Domov Sulická poskytuje celoroční pobytovou sociální službu lidem s mentálním, nebo kombinovaným postižením od věku 14. let. Nabízí domov v 9ti domácnostech pro osoby se zdravotním postižením a chráněné bydlení. 

V Domově se aplikuje Přístup zaměřený na člověka, který staví na respektu k individualitě každého člověka, na dodržování jeho nezadatelných práv a hájení jeho zájmů a na podpoře samostatnosti. Vybavení Domova zahrnuje multismyslové místnosti Snoezelen, Bazální stimulace, truhlářskou dílnu, kreslírnu, muzikoterapii, aktivizační kavárnu, ale i vlastní kapelu Ajeto.

Paliantivní péče

Vyspělá společnost se pozná podle toho, jak se dokáže postarat o lidi, kteří to vlastními silami nejsou schopni zvládnout. Obzvlášť to platí pro mentálně postižené spoluobčany v tak citlivém okamžiku závěrečné fáze života. Součásti Domova Sulická je i domácnost jediná svého druhu v České republice a poskytuje speciální péči lidem na sklonku jejich života. Specializovaná domácnost nenabídne své služby pouze současným klientům Domova Sulická. Péči s nepřetržitou asistencí zdravotní setry budou moci využít se souhlasem Prahy postižení lidé z celé republiky.

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity


 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení