67. Barvolam.

Barvolam je výtvarný ateliér pro dospělé umělce a umělkyně s nálepkou „mentálního postižení” nebo „autismu”. Vytváří příležitosti pro setkávání a spolupráci a taky rozvíjení talentu a kreativy. O umění a nejen o něm rozhovor se zakladatelem projektu Otto Kouwenem a umělkyní Almou Lily Rayner.

Přehrát díl #Barvolam.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

otto

Otto Kuowen

Otto se narodil v Nizozemsku a studoval grafický design na Gerrit Rietveld Akademii v Amsterdamu. Jako výtvarník se zabývá malbou, grafikou, mechanickými skulpturami, návrhářstvím a aktuálně i fotografii. Založil v rámci sdružení Inventura v Praze výtvarnou dílnu pro talentované malíře s mentálním hendikepem pod názvem BARVOLAM. Jedná se o první projekt tohoto druhu v České republice.

BARVOLAM

Barvolam je nezisková organizace podporující neurodiverzní umělce a umělkyně. Od roku 2016 vytváří příležitosti pro setkání a spolupráci mezi umělkyněmi a umělci a těmi, kteří jsou „postižení” výtvarným akademickým vzděláním prostřednictvím hlavní aktivity - v projektu Jamming. Studio Barvolam je výtvarný ateliér pro umělce a umělkyně s nálepkou „mentálního postižení” nebo „autismu” od osmnácti let. Kreativní podporou tam zkušení průvodci a průvodkyně pomáhají objevovat možnosti umělců, kteří si můžou vyzkoušet různé formy výtvarného umění jako jsou kresba, malba, grafika, koláž, fotografie a video. Čeká tam na ně přátelské a tvůrčí prostředí v malém kolektivu.
 

alma

Alma Lily Rayner

Alma je původem z Izreale, ale doma se cítí tady v Česku. Její umělecké projekty se točí kolem výzkumu struktur moci uvnitř společnosti, feminismu a tématu sexuálního násilí. Je spoluzakladatelkou spolku Barvolam podporující umělce s nálepkou „mentální hendikep“.

Projekt Jamming

V Jammingu jde o představivost, toleranci a chuť vytvořit společně převratné výtvarné dílo. Prolomit hranice světů mezi neurodiverzními umělkyněmi a umělci a těmi „postiženými” akademickým vzděláním. Projekt chce dokázat, že několik malířek a malířů se může hravě podělit o jedno plátno a že lidé s nálepkou „mentální hendikep” i ti bez ní nemusí žít v oddělených světech. Nejstarší aktivita Spolku Barvolam, probíhá od roku 2014. Jedná se o kolektivní, experimentální tvorbu neurodiverzních a školených umělkyň a umělců. Společná plátna byla vystavena mj. v Centru současného umění DOX (2017) a Pragovka Gallery (2019).

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení