66. Nerad používám svůj hlas. Matěj Čipera

Další z rozhovorů NEEDo TALKs, ke kterému máme i video. Našim hostem je Matěj Čipera, který je neslyšící a na komunikaci využívá znakový jazyk. S překladem  nám pomohl Tichý svět, pro který Matěj sám pracuje. Moc jim za pomoc děkujeme :)

Video se zobrazí kliknutím na úvodní obrázek:

Blue and White Sea Creatures Pets & Animals YouTube Video Intro-4

Přehrát díl #Nerad používám svůj hlas.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

cipera_matej

Matěj Čipera

"Moji rodiče jsou také neslyšící, takže znakový jazyk používáme celá rodina. Jsem čtvrté dítě svých rodičů", říká Matěj.

Miluje cestování a tak se naučil nejen český znakový jazyk, ale také i několik dalších, aby se domluvil se všemi neslyšícími, které na svých cestách potká. Matěj se hodně angažuje v komunitě neslyšících, pracuje jako moderátor a můžete ho zahlédnout i jako herce v pohádce O kouzelné rybí kostičce. Nemá rád, když jej někdo nutí mluvit hlasem.

Zdravotně postižený zaměstnanec roku 2019

Matěj Čipera, který je zaměstnancem Tichého světa, byl oceněn spolu s devatenácti dalšími finalisty jako Zdravotně postižený zaměstnanec roku 2019. Dne 24.06.2020 Nadační fond po všech překážkách způsobených COVID-19 předal ocenění nominovaným zaměstnancům z otevřeného i chráněného trhu práce v soutěži Zdravotně postižený zaměstnanec roku 2019, kterou tento rok pořádal již podeváté.

tichy-svet

Tichý svět

Od roku 2006 propojují svět slyšících a neslyšících. V současné době působí již v deseti krajích České republiky. Poskytují osobám se sluchovým postižením všestrannou podporu v podobě sociálních služeb, které jim ulehčují začlenění se do společnosti. Nabízí sociální rehabilitaci, odborné sociální poradenství atlumočnické služby. Realizují různé projekty se zaměřením na rozvoj sociálních a komunikačních dovedností osob se sluchovým postižením a posilujeme jejich integraci zejména šířením osvěty a dosažením bezbariérovosti veřejných institucí (úřady, nemocnice, policie atd.) a firem.

Znakový jazyk

Znakový jazyk je přirozený a plnohodnotný komunikační systém tvořený specifickými vizuálně-pohybovými prostředky, tj. tvary rukou, jejich postavením a pohyby, mimikou, pozicemi hlavy a horní části trupu. Znakové jazyky vznikaly spontánně v komunitách neslyšících, kde se dále vyvíjejí. Chcete se domluvit beze slov a poznat svět neslyšících? Absolvujte kurz, který organizuje Tichý svět - chráněné pracoviště.

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity