80. Do poslední chvíle.

Simona Žabková je hlavní sestra paliativní a hospicové péče v léčebném ústavu Albertinum v Žamberku. Zajímalo nás jaké je odcházení lidí, co mají rádi a čeho se naopak nejvíce bojí a jaké bývají jejich posledná přání. Rozhovor o smrti, který není vůbec pesimistický, naopak.

needo_talks_zabkova2

Přehrát díl #Do poslední chvíle.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC   

 

albertinum2

Paliativní a hospicová péče

poskytuje specializovanou péči svým klientům trpící vážným a nevyléčitelným onemocněním. Cílem této péče je léčba a tlumení bolesti a dalších tělesných a duševních obtíží v pokročilých fázích nemoci, kdy již nemůže dojít k uzdravení. Oddělení PHP nabízí podporu rodině a možnost pobytu s blízkým 24 hodin denně. Základem přístupu ke klientům je zachování důstojnosti člověka a respekt k přání pacienta. Specializovaný a pečlivě vybraný tým odborníků se s laskavostí a trpělivosti snaží zmírnit bolest, tělesná a duševní strádání a stres spojen se závažným onemocněním při závěru života. Je samozřejmostí, že je poskytnuto lůžko i blízkému pro zachování kontaktu do sklonku. Paliativní a hospicová péče garantuje svým klientům, že nebudou do poslední chvíle sami, nebude trpět bolestí a za všech okolností bude zachováná jejich lidská důstojnost. Proto na tomto oddělení neplatí nemocniční režim, ale vše se odvíjí od přání a potřeb klienta.

Simona Žabková

je vrchní zdravotní sestra a vede tým skvělých lidí, kterých si pečlivě vybrala. S jiskrou v očích tvrdí, že všichni chodí rádi do práce a to je pro ní důležité. S láskou, citlivostí a taky respektem ke klientům mě provedla po oddělení paliativní a hospicové péče, které vzniklo jenom pár měsíců zpátky. Všechny dveře jsou pomalovány velkými barevnými květy a taky za nimi je příběh. Simona oslovila základní školu v Žamberku a její žáci pomohli toto oddělení vyzdobit svými malbami. Háčkovaná srdíčka, která drží každý, kdo odchází, mají od dobrovolníků a tak když háčkujete, budou moc rádi, když jim červené srdíčko pošlete.

albertinum3

Albertinum Žamberk

Albertinum je odborný léčebný ústav v Žamberku v Pardubickém kraji. Byl zřízen jako příspěvková organizace, které účelem a posláním je poskytovat odbornou péči zejména při onemocněních dýchacích cest, duševních onemocněních a nové poskytuje i specializovanou péči o pacienty trpící vážným a nevyléčitelným onemocněním, čili paliativní a hospicovou péči.

Čeho před smrtí nejvíce litujeme (Bronnie Ware)

Setkání s lidmi, jimž perspektiva blízké smrti naléhavě otevřela palčivá osobní témata a možná trochu pozapomenuté hodnoty, proměnila i život samotné autorky knihy Čeho před smrtí nejvíce litujeme, Bronnie Ware. Rozhovory s umírajícími naznačily několik hlavních směrů lítosti – kéž bych měl odvahu žít opravdu podle sebe, ne podle očekávání druhých, kéž bych tolik nepracoval, kéž bych měl odvahu vyjádřit své city, kéž bych si udržel vztahy se svými přáteli, kéž bych si dovolil být šťastnější… Příběhy lidí loučících se se životem se prolínají s osobním příběhem autorky, hledající pozitivní smysl plného prožívání přítomnosti při stejně plném vědomí vlastní konečnosti. Bronnie Ware je australskou písničkářkou, prošla řadou zaměstnání, několik let se věnovala paliativní péči. Původní anglické vydání knihy Čeho před smrtí nejvíce litujeme (The Top Five Regrets of the Dying) se stalo světovým bestsellerem.


Albertinum v Žamberku je NEEDO zákazníkem a pravidelně u nás nakupuje praktické froté BRYNDÁKY

Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity