81. Aranžérie je jedna velká rodina

Aranžérii je květinová dílna a sociální podnik, ve které zaměstnávájí lidi s epilepsií, maminky pečující o zdravotně postižené děti, a seniory. Skrze téma "epilepsie" se snaží informovat společnost o tomto onemocnění a bojovat proti stigmatizaci lidí, kteří se s ním potýkají. Na nedostatek informací narazila před lety sama Martina Havlová. Martina je, se svým synem s kombinovaným postižením včetně epilepsie, sama klientkou splečnosti E a současně vedoucí dílny. Aranžérii tak považuje za svou druhou rodinu a neumí si představit tam nebýt každý den.

Needo_talks_Havlova_Martina_aranzerie3

Přehrát díl #Aranžérie je jedna velká rodina.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC   

 

Aranzerie_havlova2

ARANŽÉRIE

Tak trochu jiné květinářství! Aranžérie je sociální podnik neziskové organizace Společnosti E, který zaměstnává lidi s epilepsií, aby jim pomohla s co nejlepším začleněním do běžného života. V Aranžérii pracují nejen květinářky a květináři s epilepsií, ale i jejich blízcí, hlavně maminky dětí s epilepsií, a také další kolegové nebo spolupracovníci bez ohledu na rozlišování jejich zdraví. Tyto skupiny jsou mezi sebou záměrně propojeny a lidé s epilepsií tak nejsou izolováni od ostatních. Všichni plují na jedné lodi.

Epilepsie

Epilepsie je jedním z mnoha neurologických onemocnění – onemocněním mozku, a to onemocněním tělesným, nikoli psychickým. Většinou se projevuje opakovaným výskytem epileptických záchvatů. Nejedná se však pokaždé o stejný druh nemoci se stejným typem záchvatů, stejnou příčinou, stejnou léčbou a stejným průběhem. Druhů epilepsie a typů záchvatů je několik. Záchvaty se mohou projevovat např. pouhým zahleděním, brněním, výpadkem paměti nebo pak známými křečemi se ztrátou vědomí. Záchvaty se mohou vyskytovat v průběhu dne, ale i v noci během spánku.

Aranzerie_havlova

Martina Havlová

Martina stála v roce 2012 u zrodu Aranžérie, ve které vznikají květinové vazby a dekorace s příběhem. "V naší dílně nachází práci především květinářky, které trpí některou z forem epilepsie a do svých květinových vazeb promítají radost a odhodlání do života. Sama jsem maminka chlapce s epilepsií, v aranžování a v práci s květinami jsem našla velkou zálibu a relax, ze začátku i únik od životních problémů a starostí."

V rámci terapeutických setkávání lidí s epilepsií jsme začali s lidmi s epilepsií aranžovat květiny a Martiny záliba je zahrada. A tak se zrodil nápad spojit lidi s epilepsií s květinami a založit sociální podnik, ve kterém najdou lidé s touto nemocí a jejich pečovatelé, ale i seniory, své pracovní uplatnění.

,,Sociální podnikání je možné srovnat s rodiným podnikem, máte v něm srdce, proto neváíháte vzít svoje auto a jet o víkendu s květinovou výzdobou ke klientovi, když je to potřeba", říká Martina.

Květiny od Aranžérie

Chod dílny můžete podpořit objednáním květin na přání, Lenka kupříkladu objednávala kytku pro Eliščinu učitelku na konci školeního roku i s doručením, protože Eliška by jí po cestě do školy přepravní službou Bezba určitě náležitě upravila :). A nebo se můžete přihlásit na některý z jejich aranžérských kurzů. Více informací na www.aranzerie.cz .

Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity