76. Do školy musí chodit všichni. Iva Janská a Veronika Doležilová

Jen rodiče rozhodují, kde bude jejich dítě studovat. A i když jsou spádovou školou odmítnuti, jedná se jenom o doporučení, které mají právo neakceptovat a dítě do spádové školy zapsat. Tohle vzkazují všem rodičům Iva Janská a Veronika Doležilová z organizace SPOLU, která radí rodičům dětem se speciálními potřebami ohledně škol, pomáhá jim s řešením konkrétních problémů v praxi.

Needo_skola_Janska3

Přehrát díl #Do školy musí chodit všichni. Tak ať to klape!

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC   

 

needo_skola3

Iva Janská & Veronika Doležilová

Iva Janská, předsedkyně neziskové organizace Spolu, z. s. Veronika Doležilová, právnička a expertka na školskou legislativu, Spolu, z. s. si společně s Lenkou povídaly, jak může organizace SPOLU, kterou zastupují, pomoct rodičům dětí se speciálními potřebami. Velice podrobně v podcastu vysvětlují, že právo na vzdělání má opravdu každé dítě v České republice a je jenom na rodičích rozhodnout se, do které školy své dítě umístní. Ze zákona mají právo zapsat ho do spádové školy a ta se má postarat o akceptovatelné podmínky ke vzdělání pro jejich dítě. Když rodiče škola "odmítne", jedná se jenom o doporučení, které není nutné akceptovat a podřídit se mu. Více se dozvíte v podcastu NEEDo TALKs.

"Černý Petr"

Děti se znevýhodněním už do školy často nastupují v pozici "Černého Petra". Tento titulek nás zaujal a tak jsme si ho pro tento článek vypujčili. Tento fakt vychází z výzkumu agentúry PAQ Research a organizace Spolu, z. s., který se zaměřil na zkušenosti rodičů dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Z výzkumu vyplývá, že po každém pátém rodiči okolí chtělo, aby jejich dítě přestoupilo na jinou školu, třetina rodičů je pak vystavována ze strany školy neoprávněným požadavkům. U běžných škol je to problém, protože nespádová škola nemusí dítě přijmout. Spádová škola tuto povinnost má, ale rodiče se obávájí dalších 9 let (ne)spolupráce. Z výzkumu ale vychází, že tento problém platí i v případě speciálních škol. Nejlépe ze vzdělávacích možností pro děti s kombinovanými vadami vychází Praha a horší je zbytek republiky, kde rodiče musí dítě vozit i 70 kilometrů daleko. Tlak na vyčleňování dětí s hendikepem mimo běžné školy může snížit jejich šance na pozdější uplatnění ve společnosti.

spolu

SPOLU

Nezisková organizace SPOLU usiluje zejména o osvětu tématu společného vzdělávání (inkluze). Věří, že propojení zdravých a zdravotně znevýhodněných dětí přínosné pro všechny děti, ale taky pro celou společnost. Organizace se snaží posílit roli rodičů tak, aby byli skutečnými partnery při konstruktivním řešení situací týkajících se vzdělávání svých dětí. Pomáhájí tam, kde systém selhává. Do školy musí chodit všichni, tak ať to tam klape!

Šance dětem

Internetový portál www.sancedetem.cz nabízí kvalitní informace z oblasti zabývající se ohroženými dětmi v České republice. Články, jež zde najdete, jsou určeny zejména rodinám s dětmi, které potřebují poradit nebo se zorientovat v problémové situaci, již právě řeší. Dále všem zájemcům o tematiku ohrožených dětí. Důležité podněty zde mohou najít i pracovníci v oblasti sociální práce s rodinami nebo studenti souvisejících studijních oborů. Portál také umožňuje získat kvalitní a důvěryhodné informace všem dárcům, kteří chtějí pomoci potřebným.

Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity