75. Vteřina poté.

Radek Laci je vyhledáváným osobním trénerem. Na sociálních sítích nešíří jenom osvětu jak si vyformovat postavu cvičením, ale aktívně se angažuje v otázce dětí vyrůstajicích v dětských domovech. Co probíhá v životě dítěte vteřinu poté, co domov definitivně opustí? Radek vychází z vlastní zkušenosti, což byl také impulz k založení neziskové organizace Vteřina poté.

Needo_Radek_Laci5

Přehrát díl #Vteřina poté.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC   

Zhruba 1000 dětí každý rok opustí dětské domovy. Pro ně je to velký krok do neznámého světa, oproti vrstevníkům, kteří vyrostli v rodinách. Jsou na většinu věcí sami. Chybí jim rodina, přátelé, kteří by s nimi řešili malé i velké problémy. Nesou si s sebou problémy s nízkým sebevědomím. Nejhorším, relativně častým scénářem je, že skončí bez domova. Radek, který tuto situaci zažil na vlastní kůži, vystudoval střední i vysokou školu a vybudoval ze svého jména značku, která je synonymem propojení těla a mysli, ale také inspirací pro další děti opouštějící ústavní péči.

Needo_Radek_Laci4

Radek Laci

Radek Laci není klasický fitness trenér. Své klienty rozděluje na "špekouni" a "okurky" a jeho lekce zahrnují streetworkout, což je cvičení s vlastní váhou a s propojením mysle. Jeho hodiny vyhledávají známé osobnosti a Radek se stal jedním z nejvyhledávanějších osobních trénerů v Praze. Kým je dnes vděčí jenom sám sobě. Začal "od nuly" a bez zázemí vlastní rodiny. Své dětství prožil v dětském domově a dal si za cíl, že pomůže změnit situaci spojenou s ústavní péči. Jemu samému chybélo a možná dodnes chybí zázemí, opora a empatie, kterou poskytuje rodina. Pro tento důvod založil neziskovou organizaci Vteřina poté a pravidelně navštěvuje dětské domovy a snaží se formou osobních setkání motivovat děti.

Dětské domovy v ČR

Aktuálně je v České republice 142 dětský domovů, ve kterých žije 6345 dětí a mladých lidí. V posledních letech se jich několik uzavřelo nebo došlo ke spojení a očekává se změna transformace náhradní rodinné péče, kdy se očekával příliv pěstounů, se nová místa nevytvářejí. V dětských domovech také přibývají malé děti. Děti zůstávají v dětských domovech i během prázdnin, dříve běžně prázdniny trávily u biologických rodin, v posledních letech, často na vlastní žádost, zůstávají raději v prostředí dětských domovů. Trasformace systému probíhá pomalu, pojďme společně pečovat o generaci, která je v domovech teď a potřebuje nás Teď! Připravme je na to, co je čeká po odchodu z dětského domova, stůjme vedle nich. Dopřejme jim možnost vystoupit z “bludného kruhu” a prožít krásný, plnohodnotný život. Stát se inspirací pro menší děti v domovech a zmenšovat tak do budoucna počty afunkčních rodin. 

Needo_Radek_Laci3

Vteřina poté

Vteřina poté nezisková organizace založená a složená skupinou lidí, kteří si prošli ústavní péčí. Její snahou je podporovat koncept sociálního vývoje dítěte v jeho vlastní rodině, případně v rodině náhradní. Ústavní péči vnímájí jako krajní alternativu, ktorou by stát měl poskytovat potřebným pouze na dobu přechodnou a ve formě co nejbližší rodinnému prostředí. Spolupracují s jinými neziskovými organizacemi, jako 8000 DŮVODŮ podporující transformaci a desinstitucionalizaci systému náhradní péče.

Název Vteřina poté vychází z příběhu dívky z dětského domova, která čekala v předvečer svých osmnáctých narozenin na pro ni důležitý okamžik, kterým byla vteřina po půlnoci. Až poté mohla domov opustit a žít si svobodně po svém. Její odmítavý a nespokojený postoj k zařízení, ve kterém strávila významný kus svého života, není v ústavní péči mezi dětmi neobvyklý, a proto si organizace zvolila toto jméno, aby měli stále na paměti, proč má jejich snaha o změnu systému náhradní péče smysl.

8000 důvodů

V čase vzniku neziskové organizace bylo v českých ústavech téměř 8 000 dětí (8000 důvodů). Cílem organizace je systémova změna ústavní péče s transformací na náhradní rodinnou péči. Každé dítě má právo vyrůstat v rodině. 2000 dětí ročně je soudem odebráno ze svých rodin. Nejčastějším důvodem odebrání dítěte z původní rodiny je zanedbání výchovy. Dítěti chybí například dostatečná strava, bydlení, hygiena nebo zdravotní péče. Rodiče často neví, jak se o dítě postarat, protože se to sami neměli od koho naučit. Nebo v některých případech dítě dokonce nechtějí. 36 ze 100 dětí, které musely opustit původní rodiny, vyrůstá v ústavech. Každé čtvrté dítě v ústavní péči je mladší 6 let. Právě pro tyto děti může mít absence vztahu s rodičem nebo alespoň s náhradním rodičem fatální důsledky. S vychovatelkou v třísměnném provozu, která se stará o dalších až 8 dětí, si nemůže vytvořit takový vztah, který potřebuje pro svůj vývoj. V dospělosti je u dětí, které prošly ústavní péčí, významně vyšší výskyt duševních problémů a poruch. Z dosavadních studií vyplývá, že u řady dětí v ústavní výchově může být velmi negativně ovlivněn psychický a sociální vývoj. U dětí může docházet k pomalejšímu vývoji řeči, problematickému vývoji sociálních dovedností jako navazování a udržování vztahů. Velmi významně může být ovlivněno jejich sebevědomí a tím i jejich celoživotní perspektiva – životní spokojenost, úspěšnost v práci i ve vztazích.

Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení