112. Létám s epilepsií i se psem.

Marek Erben má od dětství diagnostikovanou dětskou mozkovou obrnou (DMO). I když na první pohled vypadá jako zdravý muž, trpí epileptickými záchvaty, které se u něj začaly projevovat v pubertě. Proto se v jeho přítomnosti pohybuje asistenční pes, nebo přesněji - HRDINA. Rey, jak se hnedý chlupáč jmenuje, umí jasně rozeznat blížící se epileptické záchvaty a pomáhá Markovi najít polohu, ve které nedojde k úrazu.

Asistenční pes - Marek Erben

Přehrát díl #Létám s epilepsií i se psem.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE PODCAST   

Asistenční pes - Marek Erben

Asistenční hrdina

O výcviku asistenčních psů jsme natočili už několik podcastů. Každý z těchto psů je jedinečný a vycvičený pro specifické potřeby daného klienta. Stejně jako Rey, pes Marka, který je vycvičen na reakci při přicházejících epileptických záchvatech. Rey umí Marka včas upozornit na blížící se záchvat a připravit mu "půdu" pro bezúrazovou polohu během záchvatu.

Z tohoto důvodu by se okolí mělo vyvarovat zbytečného kontaktu s jeho psem. Dotýkání, hlazení nebo vydávání různých zvuků může asistenčního psa zmást a vyrušit ho z jeho asistenční role, což by mohlo zbytečně ublížit.

Jako poděkování svému parťákovi Reyovi, Marek založil blog a instagramový profil Asistenční hrdinové, kde sdílí praktické rady a zkušenosti ze života s asistenčním psem.

více O ASISTENČNÍCH HRDINECH

Body ID a chytré hodinky

Marek v podcastu vysvětluje, jak mu pomáhají chytré hodinky nebo prstýnek a proč nosí náramek Body ID. I když tyto pomocníky lékařská zdravotní péče zatím neuznává, náramek má informativní charakter pro okolí, které může při záchvatu správně reagovat a snadněji identifikovat, že se jedná o epilepsii. Chytré hodinky nebo prsten registrují výkyvy tlaku, které také ovlivňují výskyt záchvatů.

Asistenční pes - Marek Erben

Jak správně reagovat?

Je potřeba z okolí člověka s epileptickým záchvatem odstranit předměty, o které by se mohl poranit. Vhodné je uvolnit oděv kolem krku, podložit jeho hlavu něčím měkkým a uložit ho do stabilizované polohy. Pokud po skončení záchvatu trvá bezvědomí a jsou vidět dechové obtíže, je potřeba volat záchrannou službu.

Co rozhodně během záchvatu nedělat:

  • nebránit v jeho pohybech (v křečích)
  • nerozevírat ústa, nic nevkládat mezi zuby
  • pokud je člověk se záchvatem zmatený či agresivní, uklidňovat jenom slovně, nikdy ne fyzicky
  • Pokud se jednalo o léčeného pacienta, který měl jeden obvyklý záchvat, z kterého se probral, komunikuje a je orientovaný a neporanil si hlavu či páteř, není potřeba volat záchranku ani pacienta transportovat do nemocnice.

Jdu si poslechnout podcast

Epilepsie

Epilepsie je jedním z mnoha neurologických onemocnění mozku. Jedná se o onemocnění tělesné, nikoli psychické a projevuje se opakovaným výskytem epileptických záchvatů, jejichž průběh je různý. Od pouhého zahledění, brnění svalů, výpadkem paměti až po křeče se ztrátou vědomí. Záchvaty se mohou vyskytovat v průběhu dne, ale i v noci během spánku a rozslišují sa na malé (petit mal) a velké (grant mal). Aura, jak jí Marek v podcastu popisuje, u něj vyvolává zvláštní stav vědomí, který je spojen s předzvěstí přicházejícího epileptického záchvatu.


Needo bryndáky 

Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity