82. Návrat do aktivního života.

"Nedáváme diagnózy, ale soustředíme se na konkrétní cíl klienta. Chceme, aby se z pacienta stal opět plnohodnotný člověk a vzal svůj život do svých rukou." říká ředitel a zakladatel neziskové společnosti Ergo Aktiv, Jan König. "Je pro nás i pro klienta klíčový jeho návrat do aktivního života.", doplnila jeho slova ergoterapeutka Doubravka Koubková. Poslechněte si tento díl podcastu a možná víte o někom, komu by v Ergo Aktiv pomohli.

Needo_talks_ergo_aktiv2

Přehrát díl #Návrat do aktivního života.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC   

 

ergoaktiv

Neurorehabilitace ERGO Aktiv

Společnost Ergo Aktiv založil Honza König před 12 lety a impulzem mu byl kamarád Martin, který se ocitl nešťastnou náhodou na vozíku. Nezisková společnost si prošla nelehkým vývojem a dnes poskytuje kvalitní zázemí a podporu ve formě komplexní neurorehabilitace lidem po prodělané cévní mozkové příhodě či jiném získaném poškození mozku. Pro přijetí do 3 měsíční rehabilitace není žádné lékařské doporučení, předpis, ale osobní cíl zlepšit kvalitu svého života po získaném hendikepu. Společně s ergoterapeuty se pak intenzivně každý den pracuje na dosažení tohoto cíle. Návrat do aktivního života klienta je klíčový.

"Rádi bychom, aby naši klienti přestali být pacienty, ale žili svůj plnohodnotný a aktivní život."

Neurorehabilitace

Neurorehabilitace je komplexní rehabilitace zabývající se léčbou po poškození centrální nervové soustavy. Individuálně zaměřené terapie se snaží co nejvíce zmírňovat přímé i nepřímé důsledky dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu klienta. Kvalita života představuje subjektivně vnímaný stav tvořený celkovou spokojeností, zdravotním stavem, fyzickou i duševní aktivitou a smysluplnou každodenní náplní. Ergo Aktiv poskytuje komplexní neurorehabilitaci pomocí interprofesního týmu (ergoterapeutické, fyzioterapeutické a logopedické cvičení, psychoterapie) a další sociálně zdravotní podporu osobám se získaným poškozením mozku s cílem jejich návratu do aktivního života.

nema_tajemstvi

Němá tajemství

Neschopnost porozumět je stejně veliký hendikep jako neschopnost vyjádřit se. V produkcii České televize vzniká snímek Němá tajemství.

Člověk s afázií, ale i po úrazu mozku se neumí vyjádřit, nezná slova, která znal dříve, a v některých případech nerozumí, co se mu říká. Intenzita problémů s porozuměním i vyjádřením myšlenek je u každého různá. Kvůli komunikačním problémům se takto postiženi lidi často společensky izolují. Učí se proto i mimoslovní komunikaci. A to je přesně důvod, proč navštívit ERGO Aktiv a absolvovat jejich stacionář.

Mrtvice (CMP)

CMP, lidově mrtvice, je náhlá porucha krevního oběhu mozku, která vede k nevratnému poškození mozkové tkáně. Jde o akutní stav, který vyžaduje neodkladnou lékařskou pomoc, kdy nejdůležitější roli hraje čas. Čím dříve jsou příznaky rozpoznány, tím dříve může být zahájena účinná léčba v nemocnici. Cévní mozková příhoda (CMP) je 2. nejčastější příčina úmrtnosti ve světě (1. místo patří nemocem srdce). Ischemický mozkový infarkt (nedokrvení mozku) vzniká následkem ucpání mozkové tepny, které způsobí snížení nebo zastavení přítoku krve do mozku. Hemoragická CMP (tzv. krvácení do mozku) vzniká v důsledku prasknutí mozkové tepny, které způsobí buď akutní zakrvácení do mozku nebo mezi mozkové obaly. U CMP přestanou být mozkové buňky zásobeny okysličenou krví a brzy začnou odumírat. Tím dochází ke ztrátě mozkových funkcí, kterou postižená část kontrolovala – např. centrum pohybu (objeví se poruchy hybnosti), řeči (objeví se nesrozumitelná nebo drmolivá řeč) či zraku (poruchy zraku či rozmazané vidění). V České republice se za rok vyskytne cca 25 tisíc cévních mozkových příhod. 


Během neurorehabilitace je důležité i polohování

Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity