17. Nejdůležitější je začátek. Jana Vachulová

Raná péče pro děti s postižením zraku slaví 30 let od vzniku a Jana Vachulová je od začátku u toho. Od narození se nevidomý člověk nemá od čeho odrazit a s čím porovnávat. Když mu řeknete, že je lama větší než srnka, nic mu to neřekne – pokud ho ovšem nevezmete k osobnímu setkání s živou srnkou. Více o rané péči, o tom, komu může pomoci a co jsou to hmatové knihy se dozvíte v tomto dílu podcastu.

Valuchova_Jana_titulka

Lenka zná Janu z rané péče EDA, kterou kontaktovala ihned po narození Elišky a využila jejich služeb. Pak pro tuto organizaci později pracovala jako fundraiserka. 

Přehrát díl #Nejdůležitější je začátek

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Valuchova_profil

Jana Vachulová

Jana je jednou z poradkyň, která se u vás může objevit, když o službu rané péče EDA požádáte. Zároveň je metodičkou celého týmu poradkyň. Vystudovala speciální pedagogiku a vyučovala na škole pro nevidomé v Praze. Od roku 1989 začala spoluvytvářet úplně novou službu rané péče a pracovat s rodinami hned od narození jejich dítěte s poruchou zraku. Má tři děti, nyní už dospělé, a šest vnoučat.

„Zásadní roli ve vývoji dítěte hrají první tři roky života. Právě v období do tří let jsou kompenzační možnosti mozku tak obrovské, že umožňují nejlépe rozvinout náhradní mechanismy i u těch dětí, které mají v některé oblasti vývoje vážný handicap. Pokud se právě toto období zanedbá, možnosti vývoje dítěte v určitých oblastech se mohou zcela uzavřít nebo extrémně snížit. Přestože je mozek schopen vytvářet nová nervová spojení po celý život, člověk se nejrychleji rozvíjí a nejlépe přizpůsobuje změnám v raném dětství. Proto je nejdůležitější začátek!“

Raná péče

Raná péče je soustava služeb a programů poskytovaných ohroženým dětem a dětem se zdravotním postižením a jejich rodinám. Cílem je předcházet postižení, eliminovat nebo zmírnit jeho důsledky a poskytnout rodině, dítěti i společnosti předpoklady sociální integrace. Služby rané péče mají být poskytovány od doby zjištění rizika nebo postižení až do doby přijetí dítěte vzdělávací institucí tak, aby zvyšovaly vývojovou úroveň dítěte v oblastech, které jsou ohroženy faktory biologickými, sociálními a psychologickými. Raná péče má preventivní charakter a posiluje rodinu převážně v přirozeném prostředí dítěte.

EDA

Raná péče EDA

Odborník na péči o děti se zrakovými a kombinovanými vadami a rozvoj jejich dovedností pomocí hry. Je oporou rodinám, ve kterých se narodilo dítě se zrakovým a dalším postižením. Poskytuje profesionální sociální službu rané péče, a to již od roku 1990. Působí ve 4 regionech České republiky a aktuálně pomáhá ve 260 rodinách. Vydává publikace a zpravodaje, vyvíjí aplikace pro trénink zraku a jemné motoriky na tabletech, vzdělává rodiče i další specialisty. 

EDA také provozuje krizovou linku a chat EDA 800 40 50 60 pro rodiny, které se potýkají s těžkým úrazem dítěte, závažnou diagnózou či postižením. Linka slouží především jako psychologická podpora rodinám ve chvílích krize.

Stimulační aplikace EDA PLAY

Aplikace pro tablet EDA PLAY pomáhají trénovat zrak a jemnou motoriku. Jsou připraveny na míru dětem se zrakovými vadami a kombinovaným postižením a vyvinuty pod vedením odborníků na stimulaci zraku a rozvoj dovedností jemné motoriky. Verze ELIS a PAULI vycházejí z reálních příběhů našich dcer - Elišky a Paulínky. Více informací včetně aktivních odkazů na stažení - EDA PLAY. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity


 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení