16. Pomáhám, protože chci. Martina Šmuková

Martina Šmuková dělala kariéru modelky Elite Model Look, když prvně navštívila onkologické oddělení v nemocnici v Brně. Od té doby, téměř 20 let, se věnuje nadační činnosti a hledá prostředky pro onkologické pacienty v dospívajícím věku.

titulka_web_Martina

Martinu jsem osobně potkala před 3 lety, ale znala jsem ji už léta z kampaní české designové značky Timoure et Group

Přehrát díl #Pomáhám, protože chci

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Martina_Smukova3

Martina Šmuková

Je mámou 2 synů a taky historicky první českou vítězkou prestižní modelingové soutěže Elite Model Look roku 1992. Dodnes se živí modelingem a při tom pomáhá. Založila nadační fond Pink Bubble, který plní přání onkologicky nemocným dospívajícím dětem a čerstvé dospělým. 

„V rodině jsme nikoho s takovým onemocněním naštěstí neměli a nemáme. Zaplať pánbůh. Klepu na dřevo. Když jsem ale chodila do pěveckého sboru, byla tam naše kamarádka, která onemocněla rakovinou, a my jsme jí pak chodili zpívat pod okna v Motole.“

Nadační fond

Je účelové sdružení majetku, které zakládá jeden nebo více zakladatelů. Nadační fond se zakládá stejně jako nadace za veřejně prospěšným nebo dobročinným účelem k dosahování společensky nebo hospodářsky užitečných cílů a může provádět i jinou výdělečnou činnost, ale pouze jako vedlejší činnost nepravidelně či jednorázově a výdělek musí sloužit výlučně k podpoře účelu nadačního fondu. Majetek nadačního fondu je tvořen vklady a dary. Nadační fond ale oproti nadaci nemá stanovenou minimální hodnotu vkladu, nemá nadační jistinu ani kapitál a vklady nemusí splňovat předpoklad trvalého výnosu. Výše vkladu je tedy zcela na úvaze zřizovatele.

Pink_Bubble2

Pink Bubble

Nadační fond pomáhá mladým lidem, kterým zkomplikovalo život onkologické onemocnění. Pomáhá jim být šťastnější a postavit se co nejdříve zpátky na vlastní nohy. Příjemcům pomoci říkají v nadaci důvěrně “BUBLINY” a ke každému z jejich příběhů přistupují individuálně. "Protože každý, kdo se na nás obrátí, je pro nás jedinečný," říkají. 

"Existuje meditace růžové bubliny. Když máte nějaké velké přání, tak než ho nosit pořád v hlavě, je lepší si ho představit jako splněné. Tu představu potom zabalit do imaginární růžové bubliny, odpinknout ji do vesmíru a už se o ni víc nestarat. Vesmír zařídí, aby se vám přání ve správnou chvíli vrátilo splněné. Když mi bylo dvacet a řešila jsem cosi zásadního, poradil mi to kamarád. Tehdy mi představa bubliny pomohla, a když jsem hledala jméno pro nadaci, vzpomněla jsem si na ni. Vlastně se v Pink Bubble snažíme dát těm bublinám ještě motůrek, aby se přání pacientům splnila co nejrychleji."

Nadační fond - Pink Bubble

Nadačnímu fondu Pink Bubble se podařilo za svou existenci přerozdělit více než 14 milionů Kč ve formě zážitků a darů, o kterých snili pacienti po onkologické léčbě. Posláním Nadačního fondu Pink Bubble je podpora onkologicky nemocných náctiletých a mladých dospělých po celé České republice v průběhu léčby, v době rekonvalescence a při následném návratu do života. Dospívání je náročné samo o sobě a nádorové onemocnění znamená pro mladého člověka další velikou psychickou i fyzickou zátěž. Navíc ovlivňuje jeho společenské vazby a často také ekonomickou situaci širší rodiny. Byli bychom proto rádi, kdyby nejen malé, ale i ty starší a čerstvě dospělé děti věděly, že existuje místo, kam se mohou obrátit, pokud v období onkologické léčby a rekonvalescence hledají pomoc nebo podporu. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity