90. Osamostatnění

"Našim cílem byla mnoho let inkluze a pomáhali jsme rodinám s výběrem školy v době, kdy bylo nutné přesvědčit ředitele, ale i učitelé, o smyslu přijat žáka se specifickými potřebami a s ním i asistenta pedagoga. Dnes, kdy toto téma převzala společnost, která si osvojila praktiky asistentů ve školách, se organizace Rytmus věnuje zastupování lidí s mentálním postižením v tranzitních programech, aktivním vyhledáváním chráněného zaměstnání, osamostatňování a v neposlední řade organizaci akreditovaných kurzů pro pracovníky sociálních služeb a škol. Do kurzů aktivně zapojujeme naše klienty, kteří tam prezentují své zkušenosti s programy a ze kterých se časem stali sebeobhájci.", říká Pavla Baxa, ředitelka a zakladatelka neziskové organizace Rytmus. 

baxa_pavla

Přehrát díl #Osamostatnění.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC   

 

pavla-baxa

Pavla Baxa

Pavla je maminka dvou dospělých synů, ze kterých mladší Tomáš má Downův syndrom. Když Tom dorostl do věku nástupu do školy, Pavla řešila výběr školského zařízení. Inkluze bylo téma, které v ní rezonovalo a díky tomu si uvědomila, že společnost v této oblasti potřebuje pomoci. V roce 1994 založila organizaci Rytmus, která pomáhá lidem zejména s mentálním postižením a jejich rodinám se začleněním do běžného života společnosti.

Sociální rehabilitace

Služba sociální rehabilitace je zaměřena na trénink dovedností a zvýšení samostatnosti v dané oblasti. Organizace Rytmus se snaží o to, aby se člověk naučil co nejvíce zvládat věci sám a aby věděl, kdo mu s nimi může pomoci. Poskytují podporu při vyřizování s úřady, pomoc se zapojením se do volnočasových aktivit, s hospodařením s financemi, zprostředkování vhodných veřejných služeb, při nácviku cestování nebo při hledání možností zapojení do života v místní komunitě. V rámci této služby nabízí Rytmus svým klientům pomoc s podporovaným zaměstnáním a projekt tranzitního programu. O tom se dozvíte více v rozhovoru Needo Talks s Pavlou Baxa.

baxa_pavla_rytmus

Rytmus

Hlavními pilíři, kterým se nezisková organizace Rytmus věnuje, jsou:

  • sociální rehabilitace pro lidi s mentálním postižením
  • podpora samostatného bydlení
  • podpora Quip (Quality in Practice - čili kvalita v praxi)
  • akreditované kurzy pro asistenty pedagoga a sociální pracovníky

Intenzívně spolupracuje s týmem z řad vlastních klientů (sebeobhájci). Poskytuje službu Podpory samostatného bydlení a pomáhá lidem s postižením žít běžným životem ve vlastním domově s využitím individualizované podpory.

Sebeobhájci

Sebeobhájci jsou lidé s potížemi v učení a orientaci v jednání s úřady, kteří si chtějí sami pomáhat, předávat svoje zkušenosti a stali se spolupracovníky organizace Rytmus. Pomáhají na různých akcích a projektech a podílí se na chodu této organizace ve formě dobrovolnictví nebo jako zaměstnanci. Sebeobhájci, se kterými spolupracuje organizace Rytmus, jsou lidé s mentálním postižením, kteří si vzájemně pomáhají (starší mladším), podporují se a pravidelně se potkávájí. Pro organizaci prezentují své životní zkušenosti na kurzech, seminářích nebo prezentacích firmám podporujících zaměstnání lidí s hendikepem.


Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity