89. Sebeobhájce lidí s postižením

"Inkluze je, když už i vaše kočka po letech zjistí, jak se nastavit k vaší nehybné ruce, aby byla hlazena", říká Michal Prager, kterého ke aktivismu ke změně systému pohání hlavně nasrání. Chce, aby každý člověk mohl žít tam, kde si přeje i když je to člověk s postižením.

NEEDO_Prager2

Přehrát díl #Sebeobhájce lidí s postižením.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC   

 

prager3

Michal Prager

Michal je aktivním a od dospělosti osamostatněným člověkem s myopatii (spinální muskulární atrofii). Je to progresivní onemocnění postihující strukturu kosterních svalů, které způsobuje svalovou slabost. Bydlí se svoji rodinou v bezbariérovém domě zvláštního určení na Černém mostě (Lenčin soused) a na péči využívá služeb asistence. Z příspěvku na péči ale pokryje jenom pár hodin ze dne a vzhledem ke svému postižení by potřeboval péči asistenta mnohem více. Kde ale sehnat finanční prostředky, když ani nejvyšší stupeň příspěvku nepokryje ani polovinu nákladů na asistenci? Vyřeší vše www.patystupen.cz , za kterého prosazení se Michal aktivně zasazuje?

Asistence.cz (nezisková organizace)

Asistence o.p.s. poskytuje každý rok sociální služby přibližně 250 lidem s tělesným a kombinovaným postižením. Jejich programy mají společný cíl: podpořit svobodný a samostatný život v běžném prostředí. Jedná se o osobní asistenci a sociální rehabilitaci, doplněné o dobrovolnický program, ergoterapii a peer konzultace s rodinnými příslušníky. Dlouhodobě jsou aktivní v oblasti odstraňování bariér ve veřejné dopravě a zlepšují podmínky pro život lidí s postižením v běžné společnosti. Působí v Praze, ale podobné organizace najdete i mimo hlavní město.

Prager4

Michal jako samoobhájce

Michal Prager založil a dodnes vede se svojí manželkou Klárou PEStrou společnost, pro pestrý život lidí s postižením se psí asistencí. Angažuje se i politicky - Pirátskou stranu zastupoval jako radní pro sociální oblast a zdravotnictví na úřadě městské části Praha 14. Je stálým hostem Komise MHMP pro pěší a bezbariérovost a u Pirátů vede expertní tým Česko bez bariér. Jak sám říká, vše dělá z nasrání s maximální vervou neuspokojivé situace změnit. Tím získal status SAMOOBHÁJCE a aktivně "bojuje" za zlepšení podmínek lidí s postižením při osamostatnění bez nutnosti využití ústavné péče.

5 stupeň

Stávající systém příspěvků na péči je zcela nevyhovující. Nejvyšší, čtvrtý stupeň svým příspěvkem vystačí maximálně na 5 hodin pomoci denně. Někteří lidé s postižením ji ale potřebují mnohem více, někteří 24 hodin/7 dní v týdnu. Proto záměrem aktivity www.patystupen.cz je zavedení pátého, individualizovaného stupně příspěvku na péči. Aby každý mohl využívat tolik péče, kolik opravdu potřebuje!


Na NEEDO najdete doplňky k invalidním vozíkům

Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity