87. Rozdáváme vložky ženám ulice

„Přijde mi bytostně lidsky absurdní, jak poníženě a nešťastně se každý měsíc může cítit někdo, kdo nemá dostatek menstruačních potřeb. Být na ulici, bez domova, být žena nebo máma, která nemá moc prostředků, je už tak obrovský stres. Jídlo a oblečení je snadnější sehnat než hygienické potřeby. Na to se až tak moc nemyslí,“ vysvětluje Lu Gregorová, která se svými přátely založila neziskový spolek Sola pomáhá a připravuje a rozdává menstruační balíčky. S jejich distribuci jim pomáhá další nezisková organizace Jako doma nebo Klub svobodných matek.

Needo_Gregorova4

Přehrát díl #Rozdáváme vložky ženám ulice.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC   

 

needo_gregorova3

SOLA Pomáhá

Hygienické potřeby má přece každá žena! Omyl - nemá! Představte si realitu života ženy bez domova a její řešení všech potřeb během menstruace a časté inkontinence již v mladém věku. Ta je způsobena častým násilím, znásilněním nebo je dokonce lepším řešením než se na veřejnosti svléknout a vyprázdnit se.

Organizace SOLA Pomáhá vznikla čistě jako solidarita se ženami, co mají těžký život a hluboko do kapsy.
Cílem je vybavit tyto ženy hygienickým balíčkem, který obsahuje vložky nebo tampony, čisté kalhotky, vlhčený toaletní papír, mycí prostředek a jednorázovou žiletka na oholení.
 

Jako doma (nezisková organizace)

Jako doma – Homelike, o.p.s. je nezisková organizace, která se věnuje ženskému bezdomovectví. Jejich cílem je společnost, kde každý má možnost důstojně bydlet a kde nejsou sociální a genderové nerovnosti. Našimi prostředky jsou partnerství a participace, empowerment (posílení), vytváření bezpečného prostředí, genderová citlivost a spolupráce lidí s domovem a bez domova. Jako doma proto buduje prostředí, které je pro ženy bezpečné, přátelské a respektující. Jedním z předpokladů pro takové prostředí je vytvoření prostoru pouze pro ženy (v koordinačním týmu však pracují ženy i muži). Společně v kolektivu pak rozvíjí solidaritu, ducha rovnosti, spolupráce, respektu a zodpovědnosti. 

needo_gregorova

Lu Gregorová

Řadu let závodila v olympijském vzpírání a CrossFitu, tedy sportech, které jsou vnímány spíš jako mužské. Jak sama říká, má skvělý základ v rodičích, ve škole a v přátelích, kteří jí pomáhají pomáhat. Díky náhodnému zážitku z veřejného záchodu, kde potkala nešťastnou bezdomovkyní, která řešila pro ní neřešitelnou situaci s menstruaci. Pochopila, že hygienické potřeby pro ženy bez domova jsou luxus a rozhodla se přesvědčit své přátelé, aby jim pravidelně pomáhali. Založila spolek SOLA pomáhá a otevřela transparentní účet. Z finančních prostředků nakupuje potřeby pro osobní hygienu a každý měsíc nabalí pár stovek balíčku pro ženy z ulice. 

Naše první setkání s Lu bylo na konferenci Heroine, kde stejně jako my byla oceněná jako hrdinka za svojí pomoc slabším. Poslechněte si zajímavý a inspirativní rozhovor s Lu Gregorovou a možná sami přispějete nebo najdete cestu jak pomoci.

Klub svobodným matek

Klub pro svobodné matky poskytuje rodinám samoživitelek finanční, materiální a odbornou právní pomoc. V programech neziskové organizace je pomoci s financemi na zajištění potravin a nákladů na bydlení, dětem na úhradu obědů ve školkách a školách, na letní tábory a vánoční dárky. Příjemci pomoci jsou důkladně prověřováni a Klub svobodných matek spolupracuje s proškolenými terénními sociálními pracovníky, azylovými domy a pobočkami Úřadu práce.


Na NEEDO máme nově kalhotky s nejvyšší absorpcí na trhu až 150 ml

Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity