12. The Tap Tap. Šimon Ornest
Šimon Ornest založil v roce 1998 hudební kapelu The Tap Tap, kterou dodnes vede. Výjimečnost si nezískal jako dítě slavných rodičů, ale dokázal vybudovat dnes už oblíbenou značku The Tap Tap, která je synonymem pro hudební skupinu složenou z lidí s handicapem.
Šimon dnes mimo role kapelníka v kapele působí i jako odborný asistent a poradce starosty pro Prahu 3. Jeho snahou je zavést tzv. politický marketing. Co to je? To se dozvíte v tomto díle NEEDo TALKs. Já si rozhovor moc užila!
Přehrát díl #The Tap Tap
PŘEHRÁT NA SPOTIFY | PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC |
Šimon Ornest
Je hudebník, zpěvák, pedagog, kapelník skupiny The Tap Tap. Za 23 let vybudoval z kapely složené nejdřív ze studentů škol Jedličkova ústavu, dnes již absolventů jednu z nejznámějších hudebních skupin v České republice. Mezi nejznámější píseň bezesporu patří Ředitel autobusu, která má dodnes přes 16 milionu zhlédnutí na YouTube.
"Nejsme my a oni, všichni jsme my. A já mám stejné požadavky na všechny. Chci, aby se dodržovaly dohody, na kterých jsme se domluvily a když se nedodržují, tak takového člena z kapely vyloučím."
Jedličkův ústav
Snad nejznámější ústav pro člověka s postižením v ČR. Jedličkův ústav je příspěvková organizace, zřízená v roce 1992, ale fungující už od roku 1913, která poskytuje školské a sociální služby mladým lidem s tělesným postižením po dobu jejich školní docházky a během přípravy na budoucí povolání. Působí od začátku na pražském Vyšehradě. Důraz klade na vzdělávání, komplexní rozvoj dovedností a celkovou rehabilitaci. Cílem je co nejlepší integrace absolventů školy do běžného života a přirozeného sociálního prostředí.
The Tap Tap
Nevšední kapela studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu The Tap Tap není žádná rychlokvaška. Během 16 let existence si kapela poctivě prošlapala své místo v českém šoubyznysu a mnohokrát úspěšně reprezentovala ČR i v zahraničí.
V původním hudebním kroužku se vystřídala řada členů – studentů školy. V kapele The Tap Tap je již stálá sestava muzikantů, tvoří ji přibližně 20 členů, přičemž kromě 5 profesionálních hudebníků je většina s různými zdravotními hendikepy nebo se pohybují na vozíčku.
Logem kapely je lev se zaťatou pěstí na vozíčku. Symbolizuje víru, že v životě prohrává jen ten, kdo všechno vzdává předem.
Postiženi muzikou (časozběrný dokument)
"Hudební kroužek Jedličkova ústavu, dnes známý jako kapela The Tap Tap, založil před jednadvaceti lety Šimon Ornest a lidem s postižením tím dal příležitost uspět i mimo každodenní ústavní péči. Pozorující a k situacím pozorná kamera zaznamenala během let osobnostní vývoj několika muzikantů. Přitažlivá energie snímku, výjimečného přístupem k tematice tak často inklinující k soucitu, pramení ve vztazích mezi hudebníky a jejich kapelníkem, hybatelem dění, který svérázně napomáhá společenskému povědomí o lidech s hendikepem. "Jakkoliv to bylo zpočátku těžké, snažil jsem se natočit film podobným způsobem, jakým se členové kapely vyrovnávají se svým osudem. Bez sentimentu, zbytečné lítosti, politické korektnosti a s černo černým humorem." Radovan Síbrt, producent dokumentu.
Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.