52. Vztahy adoptivních rodičů k dětem tady nikdo neřeší. Markéta Oddfish Nešlehová

Už od dětství si Markéta Oddfish Nešlehová připadala jiná - taková nohatá zrzka nadšená pomáhat druhým. Neumí lhát a nebojí se žádné výzvy, ať už jde o režírování filmu nebo pomoc v Kambodži. Největší zkouškou ale byl rozpad vztahu po adopci dcery Viktorky. Markéta věděla, že jí musí poskytnout stabilní zázemí a jistotu.

Neslehova_web2

Přehrát díl #Vztahy adoptivních rodičů k dětem tady nikdo neřeší.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

IMG_0380 2

Markéta Oddfish Nešlehová

Známá jako režisérka televizních přenosů hudebních pořadů jako Noc s Andělem, ale natáčí i sběrné dokumenty ku příkladu ROM-ID o příbězích mladých Romů rozesetých po Evropě a nebo televizní pořady jako Bydlení je hra a Hodinový manžel. Za svou tvorbu získala několik ocenění, např. hlavní cena Grand Prix za Ženy v poli. Je tedy dokumentaristka, režisérka, dobroserka, neziskovka (We can), Havloidka, LGBT podporovatelka, buddhistka a adoptivní máma dcery Viktorie. I proto se ve svých dokumentech věnuje komplikované situaci kolem adopce v ČR a v zahraničí.

Adopce

Pod pojmem mezinárodní adopce se rozumí osvojení dítěte do ciziny nebo z ciziny. Pokud se nedaří najít náhradní rodinu pro dítě v zemi jeho původu, je možným řešením právě mezinárodní adopce. Mezinárodní osvojení je upraveno mimo jiné Úmluvou o ochraně dětí a spolupráci při mezinárodním osvojení (tzv. Haagská úmluva o ochraně dětí). Úmluva nařizuje signatářským státům, aby na svém území určily jeden ústřední orgán, který bude za osvojení dětí do a ze zahraničí zodpovědný. U nás tuto funkci plní Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně. Úřad vzhledem ke garanci určitých záruk v procesu zprostředkování mezinárodního osvojení spolupracuje pouze se zeměmi, které ratifikovaly tzv. Haagskou úmluvu o ochraně dětí. Pro zprostředkování mezinárodní adopce přitom není rozhodující státní občanství žadatele ani jeho trvalý pobyt, ale tzv. „obvyklé bydliště žadatele“, tedy kde žadatel skutečně bydlí, kde má zázemí, kde pracuje apod. O mezinárodní osvojení se tak bude jednat i v případě, že např. český státní občan žijící v zahraničí bude chtít zprostředkovat osvojení dítěte z České republiky.

detiskola

Děti patří do školy

Dej člověku rybu – nasytíš ho na jeden den. Nauč ho ryby chytat – nasytíš ho na celý život. Dej člověku peníze – zlepšíš mu jeden den. Umožni mu vzdělání – zlepšíš mu celý život.

To je motto online charitativní výstavy fotografií dětí z Kambodže a neziskové organizace We Can a cílem je získat finanční prostředky na školní projekt vybudovat koncepční vzdělávací projekt - střední školu s oblasti kambodžského Angkoru.

Dokument Můj skřítek se jmenuje Resmay

Markéty dokument Můj skřítek se jmenuje Resmay má neuvěřitelnou sílu, Je to příběh týrané a zneužívané kambodžské dívky Jarky, která byla zázrakem nalezena a zachráněna svou českou příbuznou na základě překvapivého snu.

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity