53. Každá z mých dcer je jiná. Veronika Kupcová

Veronika Kupcová začala běhat a věnovat se otužování díky charitě a pomoci druhým. Chtěla tím pomoct i svojí dceři Anetě, která je postižená dětskou mozkovou obrnou. Vede pro ní facebookový profil se 4500 fanoušky a inspiruje jejími pokroky v pohybu. Každý z nich je vydřený. Není na vše sama, pomáhá ji manžel Honza i druhá dcera Žofinka.

Kupcova_titulka2

Přehrát díl #Každá z mých dcer je jiná.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

kupcova_veronika

Manželé Kupcovi

Díky vytrvalosti a odhodlání celé rodiny je dnes z Anetky studentka specializované základní školy, kde jí pomáhá asistent pedagoga. Rehabilitace patří k jejich každodenní rutině a finanční prostředky na ně přijmely Veroniku stát se foundraiserkou pro vlastní dceru. Otevřela transparentní účet a aktívně shání prostředky na speciální pomůcky a rehabilitace. Jejich cíl je jasný - věří, že jednou bude Aneta schopná žít například v chráněném bydlení se schopností se obsloužit sama.

Dětská mozková obrna

Dětská mozková obrna (DMO) je onemocnění, které vzniká v důsledku poškození mozku. Nejčastěji se tak děje v důsledku omezení dodávky kyslíku do mozkové tkáně a následným postižením části mozku, které je zodpovědná za hybnost, tzv. motorická centra. K tomu může dojít u plodu během těhotenství (infekce, krvácení, vážný úraz), při porodu (obtížný porod, předčasný porod) nebo v prvních měsících života (například v důsledku infekce), proto nese označení „dětská“. Další označení „mozková“ značí, že onemocnění vzniká v mozku, nikoliv ve svalech nebo nervech. Důsledkem onemocnění může být až ochrnutí, tzv. paréza.

Kupcova_Aneta1

Anetka Kupcová

Navštivte facebookový profil Anetky, přes který její rodina sdílí každodenní starosti a radosti rodiny při péči o díté s postižením. Je to příběh mladé slečny o nekončící dřině a vůli postavit se na nohy. Anetka má dnes 11 let a na papíru diagnózu DMO (dětská mozková obrna). Predikce byly "ležící, nepohyblivá, mentálně retardovaná". Dnes se Anet pohybuje po vlastních, ale co stojí za tímto úspěchem. Sledujte její příběh, je inspirující!
 

Ve "volném" čase

Veronika denně běhá a tím věnuje čas i sama sobě. Je to důležité a všem běh doporučuje. Dokonce během běhu poslouchá naše podcasty :). S Anetkou navštěvuje i komunitní centrum MOTÝLEK - volnočasovky pro děti se zdravotním a sociokulturním znevýhodněním. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity