1. Začínáme! Eva Nemčková a Lenka Bártová

V prvním pilotním dílu ze série podcastů NEEDo TALKs se vám představí Eva a Lenka. Spojuje je dlouholeté přátelství, ale i podobný osud. Obě pečují o dcery s těžkým postižením. A právě Eva a Lenka vás budou provázet každým dalším dílem NEEDo TALKs.

IMG_5569-3

Eva Nemčková je zakladatelkou NEEDO.cz, ale hlavně mámou Paulíny, kterou znáte jako modelku NEEDO výrobků. Paulínka se kvůli porodním komplikacím narodila s nejtěžší formou dětské mozkové obrny. Životní změna, která zasáhla celou její rodinu. Jaké bylo přijetí postižení dcery a jak to vypadá dnes, kdy je Paulíně 21 let?

Lenka Bártová je fundraiserka pro neziskovou organizaci Prague Pride, ale na plný úvazek máma 15leté Elišky s těžkým postižením. K její diagnóze vedl pocit. Pocit mámy, že něco s jejím dvouměsíčním dítětem není v pořádku. Jak si sama, bez partnera, poradila s péčí o dceru a co považuje za nejlepší rozhodnutí ve svém životě?

Přehrát tento díl

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Eva_Pauli

Eva

"Som v prvom rade mamou dvoch dospelých dcér, Paulíny a Kristíny a tiež ich managerom :). Diagnóza DETSKÁ MOZGOVÁ OBRNA, hneď po narodení mojej prvej dcéry, mi otočila život hore nohami. Netušila som o čo ide, aká je prognóza, kam sa obrátiť. Najviac nám pri starostlivosti o dcéru chýbali špeciálne POMÔCKY a INFORMÁCIE, podobné príbehy a doporučenia. Z tejto potreby vzniklo NEEDO. Projekt, ktorého cieľom je uľahčiť život rodinám, ktoré sa starajú o člena s hendikepom. Cez podcasty NEEDo TALKs, ktorú moderujeme spoločne s Lenkou sa dostaneme bližšie k vám, k vašim príbehom a navzájom sa motivujeme a inšpirujeme. Jednoducho si vypočujeme príbeh niekoho, kdo je na tom podobne ako my sami."

Dětská mozková obrna (anglicky cerebral phalsy)

Dětská mozková obrna (DMO) je onemocnění, které vzniká v důsledku poškození mozku. Nejčastěji se tak děje v důsledku omezení dodávky kyslíku do mozkové tkáně a následným postižením části mozku, které je zodpovědná za hybnost, tzv. motorická centra. K tomu může dojít u plodu během těhotenství (infekce, krvácení, vážný úraz), při porodu (obtížný porod, předčasný porod) nebo v prvních měsících života (například v důsledku infekce), proto nese označení „dětská“. Další označení „mozková“ značí, že onemocnění vzniká v mozku, nikoliv ve svalech nebo nervech. Důsledkem onemocnění může být až ochrnutí, tzv. paréza.

Lenka_Eli

Lenka

"Jeden měsíc těhotná a celkem šťastná přítelkyně podnikatele, která nemusela zdaleka počítat každou korunu a měsíc na to matka samoživitelka s dítětem s postižením, co tedy každou korunu počítat musela. To jsem já, Lenka, co se z toho nepo...... a žije s Eliškou moc hezký život a šťastná je taky často. Potřebu mluvit mám od dětství, pomáhá mi to. O problémech mluvit musím. Když nemluvím vůbec, je něco hodně v nepořádku. NEEDo TALKs je přirozená potřeba sdílet svůj příběh, poslouchat další příběhy, čerpat sílu a zkušenosti, zeptat se na to, co se třeba ostatní báli zeptat."

Vrozená vývojová vada (agneze corpus callosum)

Jedná se o vrozenou vývojovou vadu centrálního nervového systému. Prenatálně se při ní plodu nevyvine (nebo se vyvine jen částečně) svazek nervových vláken, který propojuje obě mozkové hemisféry a nazývá se kalózní těleso, latinsky corpus callosum. Spojuje hemisféry mozečku, thalamy a hypothalamy. Pokud se spojení nevyvine (ACC – ageneze corpus callosum) dochází k potížím s vyhodnocováním situací. Spočívá v navzájem omezeném spojení mezi mozkovými hemisférami. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity