1. Začínáme! Eva Nemčková a Lenka Bártová

V prvním pilotním dílu ze série podcastů NEEDo TALKs se vám představí Eva a Lenka. Spojuje je dlouholeté přátelství, ale i podobný osud. Obě pečují o dcery s těžkým postižením. A právě Eva a Lenka vás budou provázet každým dalším dílem NEEDo TALKs.

IMG_5569-3

Eva Nemčková je zakladatelkou NEEDO.cz, ale hlavně mámou Paulíny, kterou znáte jako modelku NEEDO výrobků. Paulínka se kvůli porodním komplikacím narodila s nejtěžší formou dětské mozkové obrny. Životní změna, která zasáhla celou její rodinu. Jaké bylo přijetí postižení dcery a jak to vypadá dnes, kdy je Paulíně 21 let?

Lenka Bártová je fundraiserka pro neziskovou organizaci Prague Pride, ale na plný úvazek máma 15leté Elišky s těžkým postižením. K její diagnóze vedl pocit. Pocit mámy, že něco s jejím dvouměsíčním dítětem není v pořádku. Jak si sama, bez partnera, poradila s péčí o dceru a co považuje za nejlepší rozhodnutí ve svém životě?

Přehrát tento díl

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Eva_Pauli

Eva

"Som v prvom rade mamou dvoch dospelých dcér, Paulíny a Kristíny a tiež ich managerom :). Diagnóza DETSKÁ MOZGOVÁ OBRNA, hneď po narodení mojej prvej dcéry, mi otočila život hore nohami. Netušila som o čo ide, aká je prognóza, kam sa obrátiť. Najviac nám pri starostlivosti o dcéru chýbali špeciálne POMÔCKY a INFORMÁCIE, podobné príbehy a doporučenia. Z tejto potreby vzniklo NEEDO. Projekt, ktorého cieľom je uľahčiť život rodinám, ktoré sa starajú o člena s hendikepom. Cez podcasty NEEDo TALKs, ktorú moderujeme spoločne s Lenkou sa dostaneme bližšie k vám, k vašim príbehom a navzájom sa motivujeme a inšpirujeme. Jednoducho si vypočujeme príbeh niekoho, kdo je na tom podobne ako my sami."

Dětská mozková obrna (anglicky cerebral phalsy)

Dětská mozková obrna (DMO) je onemocnění, které vzniká v důsledku poškození mozku. Nejčastěji se tak děje v důsledku omezení dodávky kyslíku do mozkové tkáně a následným postižením části mozku, které je zodpovědná za hybnost, tzv. motorická centra. K tomu může dojít u plodu během těhotenství (infekce, krvácení, vážný úraz), při porodu (obtížný porod, předčasný porod) nebo v prvních měsících života (například v důsledku infekce), proto nese označení „dětská“. Další označení „mozková“ značí, že onemocnění vzniká v mozku, nikoliv ve svalech nebo nervech. Důsledkem onemocnění může být až ochrnutí, tzv. paréza.

Lenka_Eli

Lenka

"Jeden měsíc těhotná a celkem šťastná přítelkyně podnikatele, která nemusela zdaleka počítat každou korunu a měsíc na to matka samoživitelka s dítětem s postižením, co tedy každou korunu počítat musela. To jsem já, Lenka, co se z toho nepo...... a žije s Eliškou moc hezký život a šťastná je taky často. Potřebu mluvit mám od dětství, pomáhá mi to. O problémech mluvit musím. Když nemluvím vůbec, je něco hodně v nepořádku. NEEDo TALKs je přirozená potřeba sdílet svůj příběh, poslouchat další příběhy, čerpat sílu a zkušenosti, zeptat se na to, co se třeba ostatní báli zeptat."

Vrozená vývojová vada (agneze corpus callosum)

Jedná se o vrozenou vývojovou vadu centrálního nervového systému. Prenatálně se při ní plodu nevyvine (nebo se vyvine jen částečně) svazek nervových vláken, který propojuje obě mozkové hemisféry a nazývá se kalózní těleso, latinsky corpus callosum. Spojuje hemisféry mozečku, thalamy a hypothalamy. Pokud se spojení nevyvine (ACC – ageneze corpus callosum) dochází k potížím s vyhodnocováním situací. Spočívá v navzájem omezeném spojení mezi mozkovými hemisférami. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity


 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení