2. Jsem ta druhá. Kristína Nemčková

Postižení v rodině znamená obrovskou změnu a dotkne se všech. Není snadné diagnózu přijmout a žít jiný život, než na který byla rodina zvyklá. A jaká je nejčastější rada odborníků pro rodiny s jedním postiženým dítětem? Pořídit mu sourozence. Dodá vám totiž naději, že jste v životě "neselhali". Tak tomu bylo i v případě Kristíny Nemčkové, hosta druhého dílu podcastu NEEDo TALKs - jsem ta druhá. 

Kika_Lenka_2821_web

Kristína (19 let) je mladší sestra Paulíny, která má těžké postižení dětskou mozkovou obrnou. V dětství velmi často slyšela od svých rodičů "teď počkej", nebo "tam nemůžeme", ale i tak si myslí, že má na rodinu štěstí. Vnímá ji jako stabilní základ všeho - je to její zázemí, domov, podpora a teď i podnikatelská půda. Právě rodina jí nejvíce pomáhá na cestě za sny.

Poslechněte si tento inspirativní díl s nejmladší vítězkou soutěže MasterChef na světě!

Přehrát díl jsem ta druhá

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Kika_mikina_web1

Kristína

Neboli Made by Kristína, vyhrála v roce 2019 soutěž MasterChef Česko a stala se tak nejmladší vítězkou na světě. Vydala úspěšnou kuchařku #UPGRADE a zařadila se do výběru Forbes 30 pod 30. Už od dětství má sen stát se profesionální kuchařkou a nyní studuje jednu z nejprestižnějších gastronomických škol Le Cordon Bleu v Londýně.

Její životní příběh je inspirující a zdá se bez jakýkoliv komplikací. Jak se vůbec k vaření dostala a jak ji na její cestě za sny ovlivnilo postižení sestry Paulíny? O tom všem si budeme otevřeně povídat v NEEDo TALKs podcastu z názvem "jsem ta druhá".

Dětská mozková obrna (anglicky cerebral phalsy)

Dětská mozková obrna (DMO) je onemocnění, které vzniká v důsledku poškození mozku. Nejčastěji se tak děje v důsledku omezení dodávky kyslíku do mozkové tkáně a následným postižením části mozku, které je zodpovědná za hybnost, tzv. motorická centra. K tomu může dojít u plodu během těhotenství (infekce, krvácení, vážný úraz), při porodu (obtížný porod, předčasný porod) nebo v prvních měsících života (například v důsledku infekce), proto nese označení „dětská“. Další označení „mozková“ značí, že onemocnění vzniká v mozku, nikoliv ve svalech nebo nervech. Důsledkem onemocnění může být až ochrnutí, tzv. paréza.

Kika_Pauli

Kristína & Paulína

"Máme normální sesterský vztah, nevnímám rozdíl. Možná to bude tím, že nemám jiné srovnání, mám jenom jednu sestru. Uvědomuji si náročnost péče o ní a pokud ji moji rodiče zvládají,  plním si co nejdříve a nejrychleji své sny. Jednou přijde řada na mě a budu muset rodičům pomáhat více. Rodina je pro mě základ úspěchu a já i moje sestra Paulína té své vděčíme opravdu za mnoho!"

Sourozenec dítěte s postižením

Rodina, základní a nenahraditelná instituce, představuje nejen pro dítě, ale i ostatní její členy, především citové zázemí, pocit jistoty, lásky a bezpečí. Dítě si v rodině utváří úzké vztahy nejen se svými rodiči, ale i se svými sourozenci. Sourozenecký vztah nabízí citovou oporu, možnosti sdílení radostí i starostí, ale i spolupráci a spiklenectví proti rodičům. Sourozenci mohou nabízet pomoc v těžkých životních chvílí. Na druhou stranu mohou i mezi sourozenci vznikat konflikty, objevovat se žárlivost a rivalita. Narození dítěte s těžkým zdravotním postižením představuje pro rodiče obrovskou zátěž, ale dopady této situace na sourozence nejsou dosud dostatečně popsány. Tento sourozenecký vztah může být více emoční, má svá specifika a nezaměnitelnou kvalitu. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity


 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení