10. 15 minut resuscitace. Veronika Petříková

Veronika Petříková si s sebou nese nezahojenou ránu z dětství. Pro kompletnost rodiny se 4 dětmi chyběla máma a v srdci Veroniky chybí dodnes. Možná podvědomě a možná vedomě si po dvou synech přála ještě holčičku. Chtěla si vybudovat vztah, který jí samotné tak moc chyběl, vztah mámy s dcerou. Terezce jsou dnes téměř 2 roky a má diagnózu dětské mozkové obrny. To ve Veroničiných snech nebylo. 

titulka_Veronika_Petrikova

Veroniku jsem objevila v anketě Maminka roku 2020, kde mě dojala svým medajlonkem a hned po zhlédnutí videa jsem jí napsala. Reagovala téměř okamžitě a souhlasila s rozhovorem pro NEEDo TALKs. Je maminkou tří dětí. Ke každému svému porodu přistupovala s respektem, a když při jejím třetím porodu dcery Terezky nastaly komplikace, jako vystudovaná zdravotní sestra věděla, co to znamená.

Přehrát díl #15 minut resuscitace

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

veronika_petrikova

Veronika Petříková

Je vystudovaná zdravotní sestra a maminka tří dětí, dvou kluků - Samuela (12) a Radka (7), kteří jsou stateční bráchové malé, nejmladší sestry Terezky (1,5). Veronika je z velké rodiny, má skvělého tátu a 3 další sestry, ale kompletní rodině chyběla máma. I proto chtěla Veronika dceru, aby si splnila dětský sen a měla vztah jako máma s vlastní dcerou. 

Komplikace při porodu přinesly následky ve formě těžkého postižení Terezky a Veronika věnuje maximální úsilí, aby v ranném stádiu pomohla Terezce co nejvíce. I proto zřídila transparentní účet na sesbírání finanční pomoci, oslovila nadaci Český mozek a také organizuje různé aukce.

V tuto chvíli s Terezkou absolvuje oxygenoterapii - 60 "ponorů" ročně v hyperbarické komoře. (Jedná se o léčebnou metodu spočívající v inhalaci 100% kyslíku za podmínek tlaku vyššího než je tlak atmosférický. Zvýšeného tlaku lze dosáhnout pouze v uzavřeném zařízení, které se nazývá hyperbarická, přetlaková komora). 

POMOC pro Terezku - transparentní účet

Léčba, rehabilitace, pomůcky - to vše stojí opravdu hodně peněz a Terezka, byť má těžkou formu dětské mozkové obrny, je vzhledem k věku zařazena do II. stupně závislosti na pomoci jiné osoby a tím pádem pobírá nižší příspěvek na péči. Manžel Veroniky pracuje v pohostinství a tento rok je pro něj likvidační. Rodina zřídila transparenční účet na sesbírání finanční pomoci určené pro úhrady léčby pro Terezku. Tímto bychom vás chtěli požádat o pomoc. Každá koruna se počítá. Moc děkujeme!

Transparentní účet pro Terezku Petříkovou: 111 00 33 / 5500, variabilní symbol pro Terezku: 2020015 

terezka-petrikova

15 minut resuscitace = poškození mozku

"Když jsem se v porodnici vzbudila z narkózy po císařském řezu, chtěla jsem vidět dceru Terezku. Byla v jiném městě, v jiné nemocnici na řízené hypotermii a bojovala o život. Vedle mě stál manžel a plakal. Viděla jsem ho plakat poprvé v životě."

*Řízená hypotermie je cílené podchlazení (33 - 34 °C) novorozence, které zpomaluje sebedestrukční činnost mozku. Nedokáže mozkové buňky, které po pětiminutovém nedostatku kyslíku a živin zanikají, obnovit, ale je schopna zabránit pokračování nastartovaného sebedestrukčního procesu.

Dětská mozková obrna (anglicky cerebral phalsy)

Dětská mozková obrna (DMO) je onemocnění, které vzniká v důsledku poškození mozku. Nejčastěji se tak děje v důsledku omezení dodávky kyslíku do mozkové tkáně a následným postižením části mozku, která je zodpovědná za hybnost, tzv. motorická centra. K tomu může dojít u plodu během těhotenství (infekce, krvácení, vážný úraz), při porodu (obtížný porod, předčasný porod) nebo v prvních měsících života (například v důsledku infekce), proto nese označení „dětská“. Další označení „mozková“ značí, že onemocnění vzniká v mozku, nikoliv ve svalech nebo nervech. Důsledkem onemocnění může být až ochrnutí, tzv. paréza.

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity