10. 15 minut resuscitace. Veronika Petříková

Veronika Petříková si s sebou nese nezahojenou ránu z dětství. Pro kompletnost rodiny se 4 dětmi chyběla máma a v srdci Veroniky chybí dodnes. Možná podvědomě a možná vedomě si po dvou synech přála ještě holčičku. Chtěla si vybudovat vztah, který jí samotné tak moc chyběl, vztah mámy s dcerou. Terezce jsou dnes téměř 2 roky a má diagnózu dětské mozkové obrny. To ve Veroničiných snech nebylo. 

titulka_Veronika_Petrikova

Veroniku jsem objevila v anketě Maminka roku 2020, kde mě dojala svým medajlonkem a hned po zhlédnutí videa jsem jí napsala. Reagovala téměř okamžitě a souhlasila s rozhovorem pro NEEDo TALKs. Je maminkou tří dětí. Ke každému svému porodu přistupovala s respektem, a když při jejím třetím porodu dcery Terezky nastaly komplikace, jako vystudovaná zdravotní sestra věděla, co to znamená.

Přehrát díl #15 minut resuscitace

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

veronika_petrikova

Veronika Petříková

Je vystudovaná zdravotní sestra a maminka tří dětí, dvou kluků - Samuela (12) a Radka (7), kteří jsou stateční bráchové malé, nejmladší sestry Terezky (1,5). Veronika je z velké rodiny, má skvělého tátu a 3 další sestry, ale kompletní rodině chyběla máma. I proto chtěla Veronika dceru, aby si splnila dětský sen a měla vztah jako máma s vlastní dcerou. 

Komplikace při porodu přinesly následky ve formě těžkého postižení Terezky a Veronika věnuje maximální úsilí, aby v ranném stádiu pomohla Terezce co nejvíce. I proto zřídila transparentní účet na sesbírání finanční pomoci, oslovila nadaci Český mozek a také organizuje různé aukce.

V tuto chvíli s Terezkou absolvuje oxygenoterapii - 60 "ponorů" ročně v hyperbarické komoře. (Jedná se o léčebnou metodu spočívající v inhalaci 100% kyslíku za podmínek tlaku vyššího než je tlak atmosférický. Zvýšeného tlaku lze dosáhnout pouze v uzavřeném zařízení, které se nazývá hyperbarická, přetlaková komora). 

POMOC pro Terezku - transparentní účet

Léčba, rehabilitace, pomůcky - to vše stojí opravdu hodně peněz a Terezka, byť má těžkou formu dětské mozkové obrny, je vzhledem k věku zařazena do II. stupně závislosti na pomoci jiné osoby a tím pádem pobírá nižší příspěvek na péči. Manžel Veroniky pracuje v pohostinství a tento rok je pro něj likvidační. Rodina zřídila transparenční účet na sesbírání finanční pomoci určené pro úhrady léčby pro Terezku. Tímto bychom vás chtěli požádat o pomoc. Každá koruna se počítá. Moc děkujeme!

Transparentní účet pro Terezku Petříkovou: 111 00 33 / 5500, variabilní symbol pro Terezku: 2020015 

terezka-petrikova

15 minut resuscitace = poškození mozku

"Když jsem se v porodnici vzbudila z narkózy po císařském řezu, chtěla jsem vidět dceru Terezku. Byla v jiném městě, v jiné nemocnici na řízené hypotermii a bojovala o život. Vedle mě stál manžel a plakal. Viděla jsem ho plakat poprvé v životě."

*Řízená hypotermie je cílené podchlazení (33 - 34 °C) novorozence, které zpomaluje sebedestrukční činnost mozku. Nedokáže mozkové buňky, které po pětiminutovém nedostatku kyslíku a živin zanikají, obnovit, ale je schopna zabránit pokračování nastartovaného sebedestrukčního procesu.

Dětská mozková obrna (anglicky cerebral phalsy)

Dětská mozková obrna (DMO) je onemocnění, které vzniká v důsledku poškození mozku. Nejčastěji se tak děje v důsledku omezení dodávky kyslíku do mozkové tkáně a následným postižením části mozku, která je zodpovědná za hybnost, tzv. motorická centra. K tomu může dojít u plodu během těhotenství (infekce, krvácení, vážný úraz), při porodu (obtížný porod, předčasný porod) nebo v prvních měsících života (například v důsledku infekce), proto nese označení „dětská“. Další označení „mozková“ značí, že onemocnění vzniká v mozku, nikoliv ve svalech nebo nervech. Důsledkem onemocnění může být až ochrnutí, tzv. paréza.

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity


 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení