9. Plavu s delfíny. Oldřich Bureš

Oldřich Bureš je delfinoterapeut a v jiné než modré barvě ho nepotkáte. Změna prostředí, která je s delfinoterapii spojena, pohyb ve vodě a radost se setkání se zvířetem - to vše působí na celou rodinu a je tedy zejména terapii emoční. Jaké dítě by nikdy nevzal do bazénu s delfíny a proč se této netradiční terapii věnuje? To vše se dozvíte v tomto podcastu NEEDo TALKs - Plavu s delfíny.

titulka_Olda_Bures

Olda říká, že terapii s delfíny si nevybral on sám, ale deltínoterapie si vybrala jeho. Dnes je tomu už 11 let, co se ji věnuje.

Přehrát díl #Plavu s delfíny.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Bures2

Oldřich Bureš

Olda pracoval v oblasti managementu, marketingu, head huntingu, turismu, filmové a televizní produkci, díky které se při natáčení TV pořadu Modré z neba setkal s delfinoterapií. Zaujalo ho, že delfinoterapie dokáže pomoci i zneužívaným lidem, u kterých tradiční terapeutické metody nebývají dostatečně efektivní. To ho motivovalo věnovat se této terapii jako dobrovolný asistent a udělat si certifikaci na delfinoterapeuta. Připojil se k týmu Anitera o.p.s. a pomáhá s fundraisingovou kampani, aby bylo možné zpřístupnit delfinoterapii také skupinám ze zařízení a méně movitým rodinám, které se starají o lidi s postižením.

Delfínoterapie

Delfinoterapie je jednou z forem terapií za pomoci zvířat (také animoterapie nebo zooterapie) a využívá pozitivního vlivu interakce s delfíny na osoby se zdravotním, sociálním, anebo výukovým znevýhodněním. Stejného pozitivního vlivu lze využít i pro revitalizační pobyty za účelem odbourávání stresu a známek přepracování, syndromu vyhoření, psychických bloků a obtíží, depresí, apod. Princip delfinoterapie se odvíjí od silné motivace a radosti, která dokáže spustit emoce a stimulovat samoléčebné procesy v těle. Delfíni samozřejmě sehrávají jedinečnou a nezaměnitelnou roli. Delfinoterapie proto „zabírá“ na zcela odlišné problémy a nemoci, i když je forma léčení obdobná pro všechny klienty, od postižených dětí po dospělé trpící syndromem vyhoření. Současně přitom působí na vztahy v rámci rodiny klienta, která obvykle trpí stresem z péče o nemocného. Pobyt v přímořském letovisku rodině současně poskytuje tolik potřebný odpočinek a příjemně strávený čas společně. Léčebný proces samovolně probíhá jak uvnitř, tak v okolí klienta. Výsledky jsou proto zcela individuální – fyzické nebo psychické, ale nejčastěji kombinované.  

Ela_delfin

Plavání s delfíny

"Delfínoterapie nebyla terapie jenom pro Elišku, ale i pro mě! Nedokážu definovat změnu u Elišky, ale mám pocit, že je víc vnímavější. Už fakt, že jsem byla na této terapii v Turecku na 14 dní bylo pro nás změna proti každodennímu režimu. Kombinace tepla, slaný vody a vnímavých zvířat mělo pozitivní efekt na nás všechny. Pro některé rodiny to může být první opravdová dovolená!"

Lenka Bártová (moderátorka rozhovoru)

Delfínoteriapie a její účinky

Delfinoterapie kombinuje tři důležité efekty: psychologický stimulační (radost z kontaktu s delfíny), psychologický a fyzický relaxační (uvolnění) a fyzický stimulační (zážitek z plavání, pohyb). U delfinoterapie navíc působí celá další řada neobvyklých pozitivních elementů: cestování mimo domov, dovolená u moře, přítomnost rodiny klienta, změna fyzického prostředí při vstupu do vody, i samotná exotičnost a lákavost delfínů – a tedy obrovská motivace k interakci. Spouštěcím mechanismem celé terapie jsou emoce. U delfinoterapie se skutečně očekává adaptabilita terapeuta i klienta a jeho rodiny. Každá terapie je jiná, každý delfín má trochu jinou povahu. Individuální přístup zajišťuje kvalitu, ale také znamená zcela individuální výsledky.

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity


 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení