9. Plavu s delfíny. Oldřich Bureš

Oldřich Bureš je delfinoterapeut a v jiné než modré barvě ho nepotkáte. Změna prostředí, která je s delfinoterapii spojena, pohyb ve vodě a radost se setkání se zvířetem - to vše působí na celou rodinu a je tedy zejména terapii emoční. Jaké dítě by nikdy nevzal do bazénu s delfíny a proč se této netradiční terapii věnuje? To vše se dozvíte v tomto podcastu NEEDo TALKs - Plavu s delfíny.

titulka_Olda_Bures

Olda říká, že terapii s delfíny si nevybral on sám, ale deltínoterapie si vybrala jeho. Dnes je tomu už 11 let, co se ji věnuje.

Přehrát díl #Plavu s delfíny.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Bures2

Oldřich Bureš

Olda pracoval v oblasti managementu, marketingu, head huntingu, turismu, filmové a televizní produkci, díky které se při natáčení TV pořadu Modré z neba setkal s delfinoterapií. Zaujalo ho, že delfinoterapie dokáže pomoci i zneužívaným lidem, u kterých tradiční terapeutické metody nebývají dostatečně efektivní. To ho motivovalo věnovat se této terapii jako dobrovolný asistent a udělat si certifikaci na delfinoterapeuta. Připojil se k týmu Anitera o.p.s. a pomáhá s fundraisingovou kampani, aby bylo možné zpřístupnit delfinoterapii také skupinám ze zařízení a méně movitým rodinám, které se starají o lidi s postižením.

Delfínoterapie

Delfinoterapie je jednou z forem terapií za pomoci zvířat (také animoterapie nebo zooterapie) a využívá pozitivního vlivu interakce s delfíny na osoby se zdravotním, sociálním, anebo výukovým znevýhodněním. Stejného pozitivního vlivu lze využít i pro revitalizační pobyty za účelem odbourávání stresu a známek přepracování, syndromu vyhoření, psychických bloků a obtíží, depresí, apod. Princip delfinoterapie se odvíjí od silné motivace a radosti, která dokáže spustit emoce a stimulovat samoléčebné procesy v těle. Delfíni samozřejmě sehrávají jedinečnou a nezaměnitelnou roli. Delfinoterapie proto „zabírá“ na zcela odlišné problémy a nemoci, i když je forma léčení obdobná pro všechny klienty, od postižených dětí po dospělé trpící syndromem vyhoření. Současně přitom působí na vztahy v rámci rodiny klienta, která obvykle trpí stresem z péče o nemocného. Pobyt v přímořském letovisku rodině současně poskytuje tolik potřebný odpočinek a příjemně strávený čas společně. Léčebný proces samovolně probíhá jak uvnitř, tak v okolí klienta. Výsledky jsou proto zcela individuální – fyzické nebo psychické, ale nejčastěji kombinované.  

Ela_delfin

Plavání s delfíny

"Delfínoterapie nebyla terapie jenom pro Elišku, ale i pro mě! Nedokážu definovat změnu u Elišky, ale mám pocit, že je víc vnímavější. Už fakt, že jsem byla na této terapii v Turecku na 14 dní bylo pro nás změna proti každodennímu režimu. Kombinace tepla, slaný vody a vnímavých zvířat mělo pozitivní efekt na nás všechny. Pro některé rodiny to může být první opravdová dovolená!"

Lenka Bártová (moderátorka rozhovoru)

Delfínoteriapie a její účinky

Delfinoterapie kombinuje tři důležité efekty: psychologický stimulační (radost z kontaktu s delfíny), psychologický a fyzický relaxační (uvolnění) a fyzický stimulační (zážitek z plavání, pohyb). U delfinoterapie navíc působí celá další řada neobvyklých pozitivních elementů: cestování mimo domov, dovolená u moře, přítomnost rodiny klienta, změna fyzického prostředí při vstupu do vody, i samotná exotičnost a lákavost delfínů – a tedy obrovská motivace k interakci. Spouštěcím mechanismem celé terapie jsou emoce. U delfinoterapie se skutečně očekává adaptabilita terapeuta i klienta a jeho rodiny. Každá terapie je jiná, každý delfín má trochu jinou povahu. Individuální přístup zajišťuje kvalitu, ale také znamená zcela individuální výsledky.

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity