8. Je autismus sexy? Martin Selner

Martin Selner má neuvěřitelnou schopnost slova, vtipu a propojit zdánlivě nepropojitelné. Pracuje jako asistent v domově pro lidi s poruchou autistického spektra a svou "každodennost" promítá do velice vtipných povídek - medailónků, které publikuje nejen na svém blogu a sociálních sítích, ale i knižně!

martin_selner_titulka

Martina jsem si přála potkat hned po přečtení jeho první knihy Autismus & Chardonnay. Během čtení jsem se bavila, ale po knize zůstala "stopa" zamyšlení nad tím, v čem vlastně spočívá štěstí našich dětí. Před tímto rozhovorem jsem měla obavy, abych byla pro Martina "dost dobrý parťák" a připravenými otázkami jsem popsala 3 strany. Sešit jsem během rozhovoru ani neotevřela. Pojďte si užít rozhovor s Martinem taky, v novém dílu podcastu NEEDo TALKs - #je autismus sexy?

Přehrát díl #autismus je sexy

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

martin_selner

Martin

Je asistent v týdenním pražském stacionáři Sluneční domov, který je určen pro lidi s poruchou autistického spektra. Pracuje tam více než 9 let. Z této zkušenosti vznikl i blog autismus & chardonnay, kde Martin vtipně zachycuje všednost dne s autisty. Úspěšnost blogu se stala předlohou knižní verze autismus & chardonnay a autismus & chardonnay pozdní sběr.

Díky jeho tvorbě byl Martin nominován v roce 2016 na Křišťálovou lupu v kategorii One (wo)man show a v roce 2017 na cenu Magnesia Litera.

Asistence pro lidi s poruchou autistického spektra

Asistence pro lidi s poruchou autistického spektra umožňuje setrvat v jejich přirozeném prostředí, pomáhat při činnostech, které nemohou z důvodu své diagnózy vykonávat samostatně, pomáhat při rozvoji jejich osobnosti, umožnit uspokojovat jejich sociální potřeby a v co největší míře je začlenit do společnosti.

martin_selner2

autismus & chardonnay

"Hlášky mých dětí si zapisuji. Jejich vtip mi někdy dojde až později."

"Facebook jsem si založil, aby moje máma měla přehled a nevolala mi každý den. Nečekal jsem takový zájem."

Autismus (poruchy autistického spekra)

Autismus je vývojová porucha, projevující se abnormální sociální interakcí, stálými opakujícími se vzorci chování a narušenými komunikačními schopnostmi. Objevuje se před třetím rokem věku. Patří mezi poruchy autistického spektra (PAS). Příčiny autismu jsou neznámé, většinou se má za to, že za poruchami autistického spektra patrně stojí kombinace genetických předpokladů a dalších faktorů. Ze strany odborné veřejnosti přetrvává snaha vyvrátit názor, že autismus může být způsoben očkováním.

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity