94. Chráněná dílna není terapie

"Jsme neradi za označení chráněná dílna. Společnost si pod tím názvem představuje úplně něco jiného a často nás zaměňují s terapeutickou dílnou pro postižené. My jsme ale kvalitní šicí dílna, ve které pracují lidé s omezenou schopností se zaměstnat. Odvádějí ale kvalitní práci, za kterou si stojíme." říká hrdě o šicí dílně Lidumile její provozní ředitelka, Martina Kedroňová. Poznáte rozdíl mezi terapeutickou a chráněnou dílnou?

LIDUMILA

Přehrát díl #Chráněná dílna není terapie.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC   

Needo_lidumila3

Šicí dílna Lidumila

Chráněná dílna Lidumila vznikla 1.1.2010 pod křídly Oblastní Charitou v Uherském Hradišti. Dnes zaměstnává 25 lidí, z kterých většina má omezenou schopnost zaměstnání zejména kvůli svému hendikepu typu epilepsie, nedoslýchavost, s poúrazovými nebo pooperačními následky atd. To ale neznamená, že jejich práce v kvalitě degraduje - naopak. Dílna se za poslední roky a pod vedením Martiny Kedroňové stala samostatným právním subjektem, který si na sebe svými službami "vydělává". V dílně si můžete nechat cokoliv ušít, šitím opravit nebo si zakoupit jejich výrobek v obchůdků se stejným názvem jako má dílna. Ten najdete taky v Uherském Hradišti na Otakarově ulici. Dílna dnes dokonce nabízí i kurzy šití.

Chráněná dílna

Chráněná dílna je zažitý název, kterým se označuje pracoviště, kde jsou zaměstnáni lidé se zdravotním postižením. V zákonech se ale už pojem „chráněná dílna“ nenachází a byl novelou zákona o zaměstnanosti nahrazen spojením chráněné pracovní místoChráněná pracovní dílna je pracoviště zaměstnavatele, vymezené na základě dohody s úřadem práce a přizpůsobené pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením, kde je v průměrném ročním přepočteném počtu zaměstnáno nejméně 60% těchto zaměstnanců. Na pracovní místo pro zaměstnance s omezenou možností pracovat tak přispívá Úřad práce a poskytuje dotaze na jeho mzdu. Na provoz a režijní náklady dílny ale Úřad práce nepřispívá a dílna si svými aktivitami vydělává na pokrytí těchto finančních výdejů. Nákupem výrobků z chráněné dílny přispíváte na pracovní uplatnění lidí s různými druhy postižení.

Needo_lidumila3

NEEDO & Lidumila

Se šicí dílnou Lidumila spolupracujeme již třetím rokem a lepší napojení si ani neumíme představit. Šijeme pomůcky pro každodenní specifické potřeby lidí s různými druhy postižení. Napojení na chráněnou dílnu nám dává neskuteční smysl. Můžeme tak s čistým svědomím tvrdit, že naše výrobky pomáhají od samého začátku. Vše je taky o osobních vztazích a proto dílnu pravidelně navštěvujeme a tvoříme z nápadu kvalitní a funkční sortiment, usnadňující život s hendikepem. Děkujeme :*

Textilní pomůcky pro hendikepované

Needo vzniklo v mojí hlavě už opravdu dávno a neměla odvahu se pustit do podnikání. Až přišel moment, kdy mě práce pro velké firmy přestala bavit a taky jsem byla nešťastná z výběru pomůcek pro Pauli. Možná zato může jeden druh bryndáku, který se před 5 lety prodával v České republice. Po prvním oprání se rozpadl a vůbec nevypadal na Paulínce hezky. Řekla jsem si a dost! Nejdřív jsem začala šít sama, ale to není cesta k úspěchu. Našla jsem si krejčovou a za rok pochopila, že jedna mi stačit nebude. Úplně náhodou jsem se od své kamarádky dozvěděla o Lidumile a spontánně jsem vyrazila do Uherského Hradiště na seznámení. Od prvního momentu jsme obě strany věděly, že k sobě patříme. Šicí dílna Lidumila pro nás šije už třetím rokem a na její práci se nemůžeme stěžovat. Výrobky společně vyvíjíme, voláme si nápady, inovujeme a řešíme, jak co upravit, zlepšit a naším zákazníkům více vyhovět. NEEDO se tak vypracovalo na první pozici ve výrobě textilních pomůcek každodenních potřeb lidí s postižením. 


I tyto kousky byly ušity v šicí dílně Lidumila


Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity