19. Díky POHODĚ jsou v pohodě. Lucie Mervardová

Za společnost pro normální lidi s postižením si na POHODU s námi povídala ředitelka této neziskové organizace Lucie Mervardová. Dozvíte se, jaká pracovní místa pro lidi s hendikepem vytváří a čemu se v POHODĚ věnují. 

Mervardova_titulka_web

POHODA umožňuje dospělým lidem s mentálním postižením v maximální možné míře prožívat dospělost a přijímat odpovědnost za svá rozhodnutí.

Přehrát díl #Díky POHODĚ jsou v pohodě

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Mervardova

Lucie Mervardová

Je ředitelkou neziskové organizace POHODA, která se věnuje lidem s mentálním postižením. Naši dospělí klienti u nás absolvují různé kurzy, chodí na muzikoterapii, najdou uplatnění v Pohodové dílně, kde vyrábějí mýdla a tak se učí větší zodpovědnosti. 

Po neuvěřitelném prohlášení pana Škárky - cituji,: „Žádný mentál pro naši společnost nemá význam a je to zbytečný člověk (a slovo člověk píši s velkým sebezapřením, protože je to spíše zvíře)“, jsme museli reagovat. Zeptali jsme se přímo našich klentů, co si o tomto výroku myslí!" říká Lucie.

Pracovní uplatnění pro lidi s mentálním znevýhodněním

V Listině základních práv a svobod je zakotveno právo občanů s mentálním postižením podle svých možností produktivně pracovat nebo se zabývat jinou užitečnou činností. Jakékoli zaměstnání nebo i jednoduchá činnost smysluplně naplňuje život každého z nás, stejně tak je tomu i u lidí s mentálním znevýhodněním. Tito lidé jsou schopni podle svých možností naučit se mnoha dovednostem a postupům. Dokáží být i velice produktivní, potřebují však vedení a podporu. Lidé s mentálním postižením často zvládají dělat práci, která je pro mnoho lidí stereotypní nebo nezajímavá.

pohoda_logo

POHODA

Poskytuje sociální služby a zaměstnání dospělým lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním formou chráněného bydlení, osobní asistence, terénní odlehčovací služby, denního stacionáře a práce v kavárně Bílá vrána v centru Prahy. Jejím posláním je umožňovat svým klientům v maximální míře prožití dospělosti a přijímat odpovědnost za svá rozhodnutí. Cílem je, aby tito lidé nebyli jen pasivními příjemci podpory. Seznamujeme je s právy, která jim náleží, ale zároveň je vedou k zodpovědnosti za své jednání, aby byli skutečně součástí běžné společnosti se vším, co k ní patří.

Registr poskytovalů sociálních služeb

Seznam všech poskytovalů sociálních služeb vede na svých stránkách Ministerstvo práce a sociálních věcí a v našem rozhovoru vám Lucie nastíní jak tohoto seznamu využít. Třeba najdete uplatnění v jedné z chráněných dílen, kavárně nebo najdete skvělý stacionář. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity