19. Díky POHODĚ jsou v pohodě. Lucie Mervardová

Za společnost pro normální lidi s postižením si na POHODU s námi povídala ředitelka této neziskové organizace Lucie Mervardová. Dozvíte se, jaká pracovní místa pro lidi s hendikepem vytváří a čemu se v POHODĚ věnují. 

Mervardova_titulka_web

POHODA umožňuje dospělým lidem s mentálním postižením v maximální možné míře prožívat dospělost a přijímat odpovědnost za svá rozhodnutí.

Přehrát díl #Díky POHODĚ jsou v pohodě

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Mervardova

Lucie Mervardová

Je ředitelkou neziskové organizace POHODA, která se věnuje lidem s mentálním postižením. Naši dospělí klienti u nás absolvují různé kurzy, chodí na muzikoterapii, najdou uplatnění v Pohodové dílně, kde vyrábějí mýdla a tak se učí větší zodpovědnosti. 

Po neuvěřitelném prohlášení pana Škárky - cituji,: „Žádný mentál pro naši společnost nemá význam a je to zbytečný člověk (a slovo člověk píši s velkým sebezapřením, protože je to spíše zvíře)“, jsme museli reagovat. Zeptali jsme se přímo našich klentů, co si o tomto výroku myslí!" říká Lucie.

Pracovní uplatnění pro lidi s mentálním znevýhodněním

V Listině základních práv a svobod je zakotveno právo občanů s mentálním postižením podle svých možností produktivně pracovat nebo se zabývat jinou užitečnou činností. Jakékoli zaměstnání nebo i jednoduchá činnost smysluplně naplňuje život každého z nás, stejně tak je tomu i u lidí s mentálním znevýhodněním. Tito lidé jsou schopni podle svých možností naučit se mnoha dovednostem a postupům. Dokáží být i velice produktivní, potřebují však vedení a podporu. Lidé s mentálním postižením často zvládají dělat práci, která je pro mnoho lidí stereotypní nebo nezajímavá.

pohoda_logo

POHODA

Poskytuje sociální služby a zaměstnání dospělým lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním formou chráněného bydlení, osobní asistence, terénní odlehčovací služby, denního stacionáře a práce v kavárně Bílá vrána v centru Prahy. Jejím posláním je umožňovat svým klientům v maximální míře prožití dospělosti a přijímat odpovědnost za svá rozhodnutí. Cílem je, aby tito lidé nebyli jen pasivními příjemci podpory. Seznamujeme je s právy, která jim náleží, ale zároveň je vedou k zodpovědnosti za své jednání, aby byli skutečně součástí běžné společnosti se vším, co k ní patří.

Registr poskytovalů sociálních služeb

Seznam všech poskytovalů sociálních služeb vede na svých stránkách Ministerstvo práce a sociálních věcí a v našem rozhovoru vám Lucie nastíní jak tohoto seznamu využít. Třeba najdete uplatnění v jedné z chráněných dílen, kavárně nebo najdete skvělý stacionář. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity


 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení