71. Dovolená nebo Survivor?

Říkáme si "jdeme na dovolenou", ale v neznámém prostředí jde často spíš o "přežití s co nejmenší újmou." Při péči o dítě s postižením musí člověk přesně vědět, kam pro co sáhnout a jak se v jaké situaci zachovat, což není problém doma, ale jinde... no, zvykli jsme si. Na hotelu, v restauraci nebo při plavání v bazénu prostě hrajeme tak trochu Survivora. Nejnovější díl Needo Talks s Lenkou a Evou ale není jen o dovolených!

Needo_DOVOLENA_Eva_Lenka3

Přehrát díl #Dovolená nebo Survivor.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Dovolená nebo Survivor?

Jak a kde trávit dovolenou s dítětem s postižením, aby to byla dovolená pro všechny členy rodiny a ne hra o osobní imunitu a přežití? Jaká je povinná výbava, bez které se z domu nehneme a na místě dovolené nekoupíme? To vše uslyšíte v tomto díle NEEDo TALKs. Vaše tipy na dovolenková místa jsem postupně připíšeme - napište nám je do komentáře nebo pošlete emailem na info@needo.cz.
 

Pauli_dovolena

Dovolená na místě neznámém

Naše Pauli projevuje jakékoliv emoce hlasitě. Je úplně jedno, jestli je to radost nebo vztek, vždy o tom ví celé okolí. Díky svému postižení neřeší, co si kdo myslí a je jí to tak trochu u p....e. Ano, můžeme si z jejího chování vzít ponaučení a žít "tady a teď", ale někdy prostě neustojíme pohledy, které tím upoutá. Snažíme se tak její projevy eliminovat, abychom se cítili "jako na dovolené" i my, rodiče. Znamená to pro nás intenzivnější péči, plnění jejích nesmyslných přání a tak se z dovolené vracíme unaveni a potřebujeme pár dní na regeneraci v prostředí nám přirozeném. Největší šok pak zažívá sama Pauli, která dostávala během dovolené naší extra pozornost a návrat domů je pro ní vždy krok zpátky :o).

Needo_DOVOLENA_Eva_Lenka4

Dovolená na místě známém

Eliška je pohodová holka, která je šťastná ve společnosti dalších lidí a nepotřebuje na sebe extra poutat pozornost. Dokáže si sama chvíli hrát, nejlépe s provázky a kabely. Musí mít teplo, být najedena a je v pohodě. Lenka s ní jezdí pravidelně na venkov na chalupu, kterou tam její rodina vlastní. Vždy tam mají veselo, protože se tam potká celá rodina včetně dětí a navzájem si pomáhají jak v péči o Elišku, tak i ve vaření nebo v organizování výletů po okolí. Lenka říká, že by se tam mohla hned zítra odstěhovat. Má tam kompletní výbavu, kterou na péči o Elišku potřebuje. Proto i balení a "stěhování" vždy před přesunem na chatu ji nezabere tolik času.


NAŠE POVINNÁ VÝBAVA


TIPY NA "NAŠE" DOVOLENÉ NEBO VÝLETY

Needo_DOVOLENA_Eva_Lenka5

Termální lázně Hévíz Maďarsko

Už třetím rokem navštěvujeme termální lázně v Hévíze v Maďarsku. Bydlíme na hotelu v sítí Ensana, je zcela bezbariérový a mají propojené pokoje pro rodiny s členem s hendikepem. Uvnitř hotelu jsou 4 bazény s různou teplotou vody. Klasický vnitřní sportovní na plavání (28 °C), venkovní (32 °C) a vnitřní dva s termální vodou (34 °C a 38 °C). Jedinou překážkou je přenést Pauli mezi bazény a bez manžela bych to těžko zvládla. Do vozíku v mokrých plavkách ji nedostanu a tak jí z bazénu do bazénu přenášíme na rukách (46 kg). Pauli pohyb ve vodě hezky uvolní a bazény navštěvujeme 2x denně. Vždy začneme v nejchladnějším a pak relaxujeme v termální vodě, která Pauli na chvíli zcela "vypne". Bezbariérový je i vstup k termálnímu jezeru, které je největší na světě. Stravování v hotelu je formou bufetu, švédských stolů a vaří opravdu dobře. Hotel nabízí i masáže, hydro rehabilitace a další možnosti, které je nutné předem si objednat. Na hotel lze vzít i mazlíky, není problém se psem nebo kočkou. Vše si hradíme sami.

www.ensanahotels.com

bazeny

Bazény a koupaliště v ČR

Na stránkách Vozejkov.cz najdete aktuální přehled všech koupališť a bazénu v České republice, které splňují podmínky bezbariérovosti a to z pohledu vstupu do budovy, přístupu k okolním prostorům, k samotnému bazénu, ale i v možnostech přesunu vozíčkáře do vody (osazení hydraulickým zařízením). Seznam je na webu pravidelně aktualizován a může vám pomoci při výběru vhodného koupaliště.

www.vozejkov.cz

Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení