71. Dovolená nebo Survivor?

Říkáme si "jdeme na dovolenou", ale v neznámém prostředí jde často spíš o "přežití s co nejmenší újmou." Při péči o dítě s postižením musí člověk přesně vědět, kam pro co sáhnout a jak se v jaké situaci zachovat, což není problém doma, ale jinde... no, zvykli jsme si. Na hotelu, v restauraci nebo při plavání v bazénu prostě hrajeme tak trochu Survivora. Nejnovější díl Needo Talks s Lenkou a Evou ale není jen o dovolených!

Needo_DOVOLENA_Eva_Lenka3

Přehrát díl #Dovolená nebo Survivor.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Dovolená nebo Survivor?

Jak a kde trávit dovolenou s dítětem s postižením, aby to byla dovolená pro všechny členy rodiny a ne hra o osobní imunitu a přežití? Jaká je povinná výbava, bez které se z domu nehneme a na místě dovolené nekoupíme? To vše uslyšíte v tomto díle NEEDo TALKs. Vaše tipy na dovolenková místa jsem postupně připíšeme - napište nám je do komentáře nebo pošlete emailem na info@needo.cz.
 

Pauli_dovolena

Dovolená na místě neznámém

Naše Pauli projevuje jakékoliv emoce hlasitě. Je úplně jedno, jestli je to radost nebo vztek, vždy o tom ví celé okolí. Díky svému postižení neřeší, co si kdo myslí a je jí to tak trochu u p....e. Ano, můžeme si z jejího chování vzít ponaučení a žít "tady a teď", ale někdy prostě neustojíme pohledy, které tím upoutá. Snažíme se tak její projevy eliminovat, abychom se cítili "jako na dovolené" i my, rodiče. Znamená to pro nás intenzivnější péči, plnění jejích nesmyslných přání a tak se z dovolené vracíme unaveni a potřebujeme pár dní na regeneraci v prostředí nám přirozeném. Největší šok pak zažívá sama Pauli, která dostávala během dovolené naší extra pozornost a návrat domů je pro ní vždy krok zpátky :o).

Needo_DOVOLENA_Eva_Lenka4

Dovolená na místě známém

Eliška je pohodová holka, která je šťastná ve společnosti dalších lidí a nepotřebuje na sebe extra poutat pozornost. Dokáže si sama chvíli hrát, nejlépe s provázky a kabely. Musí mít teplo, být najedena a je v pohodě. Lenka s ní jezdí pravidelně na venkov na chalupu, kterou tam její rodina vlastní. Vždy tam mají veselo, protože se tam potká celá rodina včetně dětí a navzájem si pomáhají jak v péči o Elišku, tak i ve vaření nebo v organizování výletů po okolí. Lenka říká, že by se tam mohla hned zítra odstěhovat. Má tam kompletní výbavu, kterou na péči o Elišku potřebuje. Proto i balení a "stěhování" vždy před přesunem na chatu ji nezabere tolik času.


NAŠE POVINNÁ VÝBAVA


TIPY NA "NAŠE" DOVOLENÉ NEBO VÝLETY

Needo_DOVOLENA_Eva_Lenka5

Termální lázně Hévíz Maďarsko

Už třetím rokem navštěvujeme termální lázně v Hévíze v Maďarsku. Bydlíme na hotelu v sítí Ensana, je zcela bezbariérový a mají propojené pokoje pro rodiny s členem s hendikepem. Uvnitř hotelu jsou 4 bazény s různou teplotou vody. Klasický vnitřní sportovní na plavání (28 °C), venkovní (32 °C) a vnitřní dva s termální vodou (34 °C a 38 °C). Jedinou překážkou je přenést Pauli mezi bazény a bez manžela bych to těžko zvládla. Do vozíku v mokrých plavkách ji nedostanu a tak jí z bazénu do bazénu přenášíme na rukách (46 kg). Pauli pohyb ve vodě hezky uvolní a bazény navštěvujeme 2x denně. Vždy začneme v nejchladnějším a pak relaxujeme v termální vodě, která Pauli na chvíli zcela "vypne". Bezbariérový je i vstup k termálnímu jezeru, které je největší na světě. Stravování v hotelu je formou bufetu, švédských stolů a vaří opravdu dobře. Hotel nabízí i masáže, hydro rehabilitace a další možnosti, které je nutné předem si objednat. Na hotel lze vzít i mazlíky, není problém se psem nebo kočkou. Vše si hradíme sami.

www.ensanahotels.com

bazeny

Bazény a koupaliště v ČR

Na stránkách Vozejkov.cz najdete aktuální přehled všech koupališť a bazénu v České republice, které splňují podmínky bezbariérovosti a to z pohledu vstupu do budovy, přístupu k okolním prostorům, k samotnému bazénu, ale i v možnostech přesunu vozíčkáře do vody (osazení hydraulickým zařízením). Seznam je na webu pravidelně aktualizován a může vám pomoci při výběru vhodného koupaliště.

www.vozejkov.cz

Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity