70. Karcinom děložního čípku.

Myslela si, že se rozhoduje mezi tím, zda bude nebo nebude moct mít děti. Dokud jí lékařka na férovku neřekla, že ji jde o život a rozhodování je zcela jiné. Patricii Štanglovou tak čekalo zásadní životní rozhodnutí, ve kterém ji nemohl být oporou ani jeden z rodičů. Vytvořila si ale pevný kruh kamarádek, který naprosto popírá předsudek, že pravé přátelství mezi ženami neexistuje.

Patricia_Needo_web

Přehrát díl #Karcinom děložního čípku.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

patinka

Patricie Štanglová

"Jsou situace v životě, kdy mi okolí připomene skutečnost, že nemám rodinu a nemůžu mít děti. Na otázky, když se s někým potkám: "A co rodiče? Máš děti?" odpovídám popravdě, ale vždy to zasáhne i mě samou. Proto jsem se s tím vším chtěla vypořádát najednou a nebrat žádná antidepresiva. Znamenalo by to, vyřešit nejdřív tělo a pak duši. Já chtěla mít vyřešeno obojí najednou. Lehké to nebylo, ani není."

Karcinom děložního čípku

Rakovina děložního čípku je celosvětově čtvrtou nejčastější rakovinou postihující ženy a osmou nejčastější rakovinou ze všech. Každý rok je u více než půl milionu žen zjištěna tato nemoc a téměř 270 000 žen ročně na rakovinu děložníku čípku zemře.Rakovina děložního čípku je relativně častým nádorem, který v mnoha případech postihuje především mladé ženy. V České republice je ročně diagnostikováno přibližně 850-900 případů rakoviny děložního čípku a 40 % z nich na toto onemocnění každý rok zemře.
 

Patinka2

Děložní čípek

Děložní čípek je část dělohy zasahující do horní části pochvy. V případě karcinomu děložního čípku dochází v těchto místech k nekontrolovatelnému množení buněk změněných HPV infekcí (HPV - Human Papiloma Virus). Když se povrchové buňky děložního čípku začnou v důsledku HPV infekce nekontrolovatelně množit, jedná se o zhoubné nádorové onemocnění.

Než se samotný nádor vyvine, předcházejí mu prekancerózy, nebo-li  přednádorové stavy buněk. Tyto přednádorové změny buněk se neprojevují žádnými výraznými zdravotními obtížemi a je možné je odhalit specializovaným cytologickým vyšetřením (vyšetřením stěru buněk z děložního čípku). Někdy se sám organismus může s prekancerózou vypořádat. Tyto časně objevené prekancerózy lze úspěšně vyléčit. Velmi důležitá je však včasnost diagnózy. Čím později dojde k diagnóze, tím je léčba náročnější a bohužel i méně úspěšná.


Rodinné konstelace

Rodinné konstelace jsou metodou rozvoje osobnosti, sebepoznávání a psychoterapie. Umožňují názorně ukázat a pocítit souvislosti a vztahy mezi členy rodiny, případně členy širších systémů. Jejich tvůrcem je Bert Hellinger. Metoda je používána v terapii a poradenství. Technika konstelací spočívá v sestavení jakéhosi „modelu“ rodiny, vztahu nebo jiného systému ze „zástupců“ vybraných z ostatních účastníků semináře, ale konstelace je možné realizovat individuálně jenom s terapeutem. Patrície v rozhovoru opisuje konstelace jako "trenažér" situací, ve kterých si může nasimulovat reakci, uvolnit emoce a prožít si něco, co ukrývá v sobě a nedá tomu průběh. 

Patinka_web

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení