70. Karcinom děložního čípku. Patricie Štanglová

Myslela si, že se rozhoduje mezi tím, zda bude nebo nebude moct mít děti. Dokud jí lékařka na férovku neřekla, že ji jde o život a rozhodování je zcela jiné. Patricii Štanglovou tak čekalo zásadní životní rozhodnutí, ve kterém ji nemohl být oporou ani jeden z rodičů. Vytvořila si ale pevný kruh kamarádek, který naprosto popírá předsudek, že pravé přátelství mezi ženami neexistuje.

Patricia_Needo_web

Přehrát díl #Karcinom děložního čípku.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

patinka

Patricie Štanglová

"Jsou situace v životě, kdy mi okolí připomene skutečnost, že nemám rodinu a nemůžu mít děti. Na otázky, když se s někým potkám: "A co rodiče? Máš děti?" odpovídám popravdě, ale vždy to zasáhne i mě samou. Proto jsem se s tím vším chtěla vypořádát najednou a nebrat žádná antidepresiva. Znamenalo by to, vyřešit nejdřív tělo a pak duši. Já chtěla mít vyřešeno obojí najednou. Lehké to nebylo, ani není."

Karcinom děložního čípku

Rakovina děložního čípku je celosvětově čtvrtou nejčastější rakovinou postihující ženy a osmou nejčastější rakovinou ze všech. Každý rok je u více než půl milionu žen zjištěna tato nemoc a téměř 270 000 žen ročně na rakovinu děložníku čípku zemře.Rakovina děložního čípku je relativně častým nádorem, který v mnoha případech postihuje především mladé ženy. V České republice je ročně diagnostikováno přibližně 850-900 případů rakoviny děložního čípku a 40 % z nich na toto onemocnění každý rok zemře.
 

Patinka2

Děložní čípek

Děložní čípek je část dělohy zasahující do horní části pochvy. V případě karcinomu děložního čípku dochází v těchto místech k nekontrolovatelnému množení buněk změněných HPV infekcí (HPV - Human Papiloma Virus). Když se povrchové buňky děložního čípku začnou v důsledku HPV infekce nekontrolovatelně množit, jedná se o zhoubné nádorové onemocnění.

Než se samotný nádor vyvine, předcházejí mu prekancerózy, nebo-li  přednádorové stavy buněk. Tyto přednádorové změny buněk se neprojevují žádnými výraznými zdravotními obtížemi a je možné je odhalit specializovaným cytologickým vyšetřením (vyšetřením stěru buněk z děložního čípku). Někdy se sám organismus může s prekancerózou vypořádat. Tyto časně objevené prekancerózy lze úspěšně vyléčit. Velmi důležitá je však včasnost diagnózy. Čím později dojde k diagnóze, tím je léčba náročnější a bohužel i méně úspěšná.


Rodinné konstelace

Rodinné konstelace jsou metodou rozvoje osobnosti, sebepoznávání a psychoterapie. Umožňují názorně ukázat a pocítit souvislosti a vztahy mezi členy rodiny, případně členy širších systémů. Jejich tvůrcem je Bert Hellinger. Metoda je používána v terapii a poradenství. Technika konstelací spočívá v sestavení jakéhosi „modelu“ rodiny, vztahu nebo jiného systému ze „zástupců“ vybraných z ostatních účastníků semináře, ale konstelace je možné realizovat individuálně jenom s terapeutem. Patrície v rozhovoru opisuje konstelace jako "trenažér" situací, ve kterých si může nasimulovat reakci, uvolnit emoce a prožít si něco, co ukrývá v sobě a nedá tomu průběh. 

Patinka_web

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity