34. Golfová noha. Stáňa Bašatová

Nemoc s názvem Pes equinovarus neboli golfová noha je nejčastější vrozená vada nohy, která se vyskytuje v České republice. 200 dětí ročně se narodí u nás s nemocnými chodidly. Tato nemoc bohužel neminula ani rodinu Stáni Bašatové, která v našem podcastu vysvětlí jak se s touto nemocí popasovat a zvládnout. 

Basatova_titulka_web

Označení Golfová noha nahrazuje historicky zaužívané Koňská noha, které se odborné, ale i neodborné veřejnosti zdá zbytečně hanlivé. Ve světě je tato nemoc, mimo názvu v latinčině Pes equinovarus, označována jako Clubfoot.

Přehrát díl #Golfová noha

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Basatova_Stana_web2

Stáňa Bašatová

Po narození své dcerky s vrozenou ortopedickou vadou hledala pomoc, kde se dalo. Marně. Na základě vlastní potřeby v roce 2009 založila spolek Achilleus, které působí jako poradenské centrum a půjčovna speciálních dlah pro lidi s onemocněním Pes equinovarus congenitus (PEC), česky golfová noha. Díky nezištné pomoci druhým získala v roce 2018 ocenění Laskavec od Nadace Karla Janečka a stala se Ženou roku 2019

Pes equinovarus (golfová noha)

Pes equinovarus congenitus (PEC) česky golfová noha je nejčastější vrozenou ortopedickou vadou dolních končetin, jen v České republice se s touto vadou rodí přibližně 200 dětí ročně. S pomocí ultrazvuku se dá diagnóza určit již v 16. až 18. týdnu těhotenství, léčbu je potřeba zahájit co nejdříve po narození. V současnosti je nejefektivnější a nejméně invazivní léčba Ponseti metodou. Jde o bezoperační léčbu, která je bezbolestná, rychlá, levná a efektivní v téměř 95% případů. Samotný pes equinovarus není důvodem k přerušení těhotenství. Opěrnými body metody jsou specifické sádrování nožky, následně je ve většině případů třeba provést prodloužení Achillovy šlachy (tenotomie) a následuje pro rodiče neméně náročný bod, nošení dlahy. 

logo_achilleus

Spolek Achilleus

Hlavním úkolem spolku je poskytovat kvalitní informace nejen o vrozené vývojové vadě Pes Equinovarus Congenitus, ale i dalších aspektech spojených s touto diagnózou. Achilleus pomáhá rodičům zorientovat se v nové životní situaci díky dostatečným a přesným informacím a tím přispívá k úspěšnosti léčby dětí. Spolek pořádá celorepubliková setkání dospělých, rodičů a přátel dětí s pes equinovarus za účasti lékařů a fyzioterapeutů. 

Zástupci spolku Achilleus aktivně vystupují na konferencích pro zdravotnickou veřejnost a seznamují odborníky s životem lidí s pes equinovarus a s nejnovějšími trendy v léčbě.

V neposlední řadě nabízí speciální půjčovnu dlah, tiskne informační letáčky, vydává knížky a organizuje sbírky prostřednictvím vlastního e-shopu. Staňte se členem jejich facebookové skupiny Achilleus a budete mít aktuální informace.

Speciální dlahy

Spolek Achilleus sbírá od dárců již použité a nepotřebné dlahy, které zapůjčuje zdarma svým členům ve svízelné situaci. Dlahy se zapůjčují dočasně členům spolku, jejichž děti ze svých vlastních dlah buď vyrostly a nemají zatím nárok na další placené pojišťovnou, ze zdravotních důvodů jim nevyhovují současné dlahy nebo čekají na právě vyráběné dlahy. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity