34. Golfová noha. Stáňa Bašatová

Nemoc s názvem Pes equinovarus neboli golfová noha je nejčastější vrozená vada nohy, která se vyskytuje v České republice. 200 dětí ročně se narodí u nás s nemocnými chodidly. Tato nemoc bohužel neminula ani rodinu Stáni Bašatové, která v našem podcastu vysvětlí jak se s touto nemocí popasovat a zvládnout. 

Basatova_titulka_web

Označení Golfová noha nahrazuje historicky zaužívané Koňská noha, které se odborné, ale i neodborné veřejnosti zdá zbytečně hanlivé. Ve světě je tato nemoc, mimo názvu v latinčině Pes equinovarus, označována jako Clubfoot.

Přehrát díl #Golfová noha

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Basatova_Stana_web2

Stáňa Bašatová

Po narození své dcerky s vrozenou ortopedickou vadou hledala pomoc, kde se dalo. Marně. Na základě vlastní potřeby v roce 2009 založila spolek Achilleus, které působí jako poradenské centrum a půjčovna speciálních dlah pro lidi s onemocněním Pes equinovarus congenitus (PEC), česky golfová noha. Díky nezištné pomoci druhým získala v roce 2018 ocenění Laskavec od Nadace Karla Janečka a stala se Ženou roku 2019

Pes equinovarus (golfová noha)

Pes equinovarus congenitus (PEC) česky golfová noha je nejčastější vrozenou ortopedickou vadou dolních končetin, jen v České republice se s touto vadou rodí přibližně 200 dětí ročně. S pomocí ultrazvuku se dá diagnóza určit již v 16. až 18. týdnu těhotenství, léčbu je potřeba zahájit co nejdříve po narození. V současnosti je nejefektivnější a nejméně invazivní léčba Ponseti metodou. Jde o bezoperační léčbu, která je bezbolestná, rychlá, levná a efektivní v téměř 95% případů. Samotný pes equinovarus není důvodem k přerušení těhotenství. Opěrnými body metody jsou specifické sádrování nožky, následně je ve většině případů třeba provést prodloužení Achillovy šlachy (tenotomie) a následuje pro rodiče neméně náročný bod, nošení dlahy. 

logo_achilleus

Spolek Achilleus

Hlavním úkolem spolku je poskytovat kvalitní informace nejen o vrozené vývojové vadě Pes Equinovarus Congenitus, ale i dalších aspektech spojených s touto diagnózou. Achilleus pomáhá rodičům zorientovat se v nové životní situaci díky dostatečným a přesným informacím a tím přispívá k úspěšnosti léčby dětí. Spolek pořádá celorepubliková setkání dospělých, rodičů a přátel dětí s pes equinovarus za účasti lékařů a fyzioterapeutů. 

Zástupci spolku Achilleus aktivně vystupují na konferencích pro zdravotnickou veřejnost a seznamují odborníky s životem lidí s pes equinovarus a s nejnovějšími trendy v léčbě.

V neposlední řadě nabízí speciální půjčovnu dlah, tiskne informační letáčky, vydává knížky a organizuje sbírky prostřednictvím vlastního e-shopu. Staňte se členem jejich facebookové skupiny Achilleus a budete mít aktuální informace.

Speciální dlahy

Spolek Achilleus sbírá od dárců již použité a nepotřebné dlahy, které zapůjčuje zdarma svým členům ve svízelné situaci. Dlahy se zapůjčují dočasně členům spolku, jejichž děti ze svých vlastních dlah buď vyrostly a nemají zatím nárok na další placené pojišťovnou, ze zdravotních důvodů jim nevyhovují současné dlahy nebo čekají na právě vyráběné dlahy. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity


 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení