35. Hvězdný bazar. Alena Jančíková

Rozhovor s Alenou Jančíkovou, ředitelkou Asociace Paraplegiků v ČR, jsme dohodly skrze Hvězdný bazar, který prvně oslovil Kristínu (Made by Kristína), aby věnovala oblečení do jejich obchodu v pražském Karlíně. Koncept pomoci vozíčkářům formou jejich zaškolení a zaměstnání se nám moc líbil, a tak jsme chtěly vidět toto tréninkové pracoviště na vlastní oči. Tento podcast jsme natáčely ve hvězdném second handu.

Needo_talks_Jancikova_Alena_titulka

Podpořit životní restart lidí na vozíku můžete i tím, že přinesete čisté a zachovalé oblečení do pražského Hvězdného bazaru v Karlíně nebo na Jungmannově ulici. Výtěžek prodeje je využit na platy pro zaměstnance. Děkujeme!

Přehrát díl #Hvězdný bazar

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Needo_talks_Jancikova_Alena1

Alena Jančíková

Je ředitelkou České Asociace paraplegiků (CZEPA) a aktivně se angažuje ve všem, co má pomoci lidem s poruchou míchy. Vychází z vlastní zkušenosti, protože ve svých 17 letech spadla ze stromu a poranila si páteř. Toto zranění jí doživotně posadilo na invalidní vozík. 

Za své aktivity získala několik ocenění. Cenu Olgy Havlové, kterou ji udělil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Stříbrnou pamětní medaili Senátu ČR.

CZEPA - Česká Asociace Paraplegiků

Nezisková organizace pomáhající lidem s poraněním míchy, ať následkem úrazu páteře nebo onemocněním míchy. Posláním asociace je zkvalitňovat život klientů ve všech oblastech. Aktivně bojují za jejich práva na poli legislativním, poskytují jim služby, pomoc a podporu. V neposlední řadě usilovně pracují na zlepšení vnímání vozíčkářů širokou veřejností. Asociace stojí i za aplikací VozejkovMap, komunikačním portálem Vozejkov a nebo Peer Mentoring. O všech aktivitách mluvíme podrobněji v podcastu.

Hvezdny_bazar

Hvězdný bazar

Charitativní second hand a tréninkové pracoviště pro vozíčkáře ve dvou prodejnách v Praze. Oblečení do bazaru věnují obyčejní lidé, ale i herci, zpěváci, moderátoři a influenceři a my jsme za NEEDO a Made by Kristína přispěli také.

V Hvězdném bazaru nyní pracuje 10 hendikepovaných osob, z toho 8 vozíčkářů.

Poškození míchy

Mícha prochází jednotlivými obratli a při jejich zlomení, roztříštění nebo vzájemnému posunutí může dojít k různě závažnému poškození míchy. To pak vede ke ztrátě citlivosti a ochrnutí svalů pod úrovní poškození. Častou příčinou poranění páteře a míchy jsou automobilové nehody. Dále to mohou být úrazy při jízdě na kole či motocyklu, pády z výšky, skoky do mělké vody, sportovní úrazy, pracovní úrazy a jiné. Poškození míchy může také nastat následkem fyzického napadení, při střelném nebo bodném poranění. Mícha však může být poškozena i při nádorovém, zánětlivém, cévním či degenerativním onemocnění a také vrozeně. Podle míry a místa poškození míchy rozlišujeme nízkou paraplegii, vysokou paraplegii, nízkou tetraplegii, vysokou tetraplegii a pentaplegii.

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity