35. Hvězdný bazar. Alena Jančíková

Rozhovor s Alenou Jančíkovou, ředitelkou Asociace Paraplegiků v ČR, jsme dohodly skrze Hvězdný bazar, který prvně oslovil Kristínu (Made by Kristína), aby věnovala oblečení do jejich obchodu v pražském Karlíně. Koncept pomoci vozíčkářům formou jejich zaškolení a zaměstnání se nám moc líbil, a tak jsme chtěly vidět toto tréninkové pracoviště na vlastní oči. Tento podcast jsme natáčely ve hvězdném second handu.

Needo_talks_Jancikova_Alena_titulka

Podpořit životní restart lidí na vozíku můžete i tím, že přinesete čisté a zachovalé oblečení do pražského Hvězdného bazaru v Karlíně nebo na Jungmannově ulici. Výtěžek prodeje je využit na platy pro zaměstnance. Děkujeme!

Přehrát díl #Hvězdný bazar

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Needo_talks_Jancikova_Alena1

Alena Jančíková

Je ředitelkou České Asociace paraplegiků (CZEPA) a aktivně se angažuje ve všem, co má pomoci lidem s poruchou míchy. Vychází z vlastní zkušenosti, protože ve svých 17 letech spadla ze stromu a poranila si páteř. Toto zranění jí doživotně posadilo na invalidní vozík. 

Za své aktivity získala několik ocenění. Cenu Olgy Havlové, kterou ji udělil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Stříbrnou pamětní medaili Senátu ČR.

CZEPA - Česká Asociace Paraplegiků

Nezisková organizace pomáhající lidem s poraněním míchy, ať následkem úrazu páteře nebo onemocněním míchy. Posláním asociace je zkvalitňovat život klientů ve všech oblastech. Aktivně bojují za jejich práva na poli legislativním, poskytují jim služby, pomoc a podporu. V neposlední řadě usilovně pracují na zlepšení vnímání vozíčkářů širokou veřejností. Asociace stojí i za aplikací VozejkovMap, komunikačním portálem Vozejkov a nebo Peer Mentoring. O všech aktivitách mluvíme podrobněji v podcastu.

Hvezdny_bazar

Hvězdný bazar

Charitativní second hand a tréninkové pracoviště pro vozíčkáře ve dvou prodejnách v Praze. Oblečení do bazaru věnují obyčejní lidé, ale i herci, zpěváci, moderátoři a influenceři a my jsme za NEEDO a Made by Kristína přispěli také.

V Hvězdném bazaru nyní pracuje 10 hendikepovaných osob, z toho 8 vozíčkářů.

Poškození míchy

Mícha prochází jednotlivými obratli a při jejich zlomení, roztříštění nebo vzájemnému posunutí může dojít k různě závažnému poškození míchy. To pak vede ke ztrátě citlivosti a ochrnutí svalů pod úrovní poškození. Častou příčinou poranění páteře a míchy jsou automobilové nehody. Dále to mohou být úrazy při jízdě na kole či motocyklu, pády z výšky, skoky do mělké vody, sportovní úrazy, pracovní úrazy a jiné. Poškození míchy může také nastat následkem fyzického napadení, při střelném nebo bodném poranění. Mícha však může být poškozena i při nádorovém, zánětlivém, cévním či degenerativním onemocnění a také vrozeně. Podle míry a místa poškození míchy rozlišujeme nízkou paraplegii, vysokou paraplegii, nízkou tetraplegii, vysokou tetraplegii a pentaplegii.

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity


 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení