Homesharing spojuje pečující rodiny s lidmi, kteří chtějí a mohou věnovat kousek svého volného času dítěti s postižením. Hostitel si pravidelně bere dítě s postižením, třeba na jedno odpoledne dvakrát za měsíc, aby si společně hráli, prošli se na procházce, kreslili si nebo dali společnou svačinu. Dítě se pak vrací zpátky do své rodiny. Dítě s hendikepem tak získá nového kamaráda, který mu pomůže zprostředkovat nové vněmy, zážitky, zatímco jeho rodina si může na chvíli vydechnout a nabrat na péči novou energii. Dnes jsme si v podcastu povídaly s hostitelkou, Zuzanou Malou o jejich zkušenosti s homesharingem. Možná vás inspiruje a přihlásite se do programu sdílené péče také.
Přehrát díl #Homesharing z druhé strany.
PŘEHRÁT NA SPOTIFY | PŘEHRÁT NA APPLE PODCAST |
Homesharing
Homesharing je komunitní podpora, nabízí přijetí, pochopení, vztah a přirozené začlenění do společnosti. Pomáhá rodinám, pro které v Česku zoufale chybí podpora sociálního systému zejména pro děti s PAS+. Od ledna 2024 je program Homesharingu v neziskové organizaci Dětí úplňku financován z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) v projektu Podpora služeb pro ohrožené děti, rodiny a mladé dospělé.
Chci být hostitelem
Máte chuť pomáhat a věnovat trochu svého volného času pomoci někomu dalšímu? Přihlašte se do programu homesharingu. Třeba Regionální Integrační Centrum (RIC) nebo organizace Děti úplňku poskytuje zaškolení a správné "napárování" s pečující rodinou. Cílem programu a zaškolení je pozvolné navazování vztahu, dlouhodobá spolupráce, individualizovaný přístup, který je citlivý k potřebám konkrétního dítéte s postižením.
Co je Homesharing
Na toto téma jsme již natočily podcast. Poslechněte si náš rozhovor s Anežkou Vavřinovou a Evou Černou z Rodinného Integračního Centra z Pardubic, které popisují celý proces zaškolení a napárovaní rodiny s hostitelem.
Co při homesharingu získává hostitelská rodina
Rodiny, nebo i jednotlivci, kteří se rozhodli zapojit do dobrovolného programu Homesharing a v pravidelních intervalech se postarat o dítě se zdravotním znevýhodněním nepřijdou zkrátka. Svůj volný čas věnují činnosti, která pomáhá někomu dalšímu a čas strávený s dítětem se specifickými potřebami jim rozšíří obzor a životní hodnoty. Je to pocit zadostučinění, který v nich zůstane.
Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.