96. Homesharing

Odlehčit od intenzívní každodenní péči o děti s mentálním postižením lze i formou homesharingu. Hostitelská rodina poskytne část svého volného času dítěti, kterému pomůže navázat nové vztahy, změnit prostředí a navyknout si na péči od někoho jiného než rodičů. O této unikátní službě mluví Anežka Vavřinová a Eva Černá z Rodinného Integračního Centra v Pardubicích.

homesharing

Přehrát díl #Homesharing.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC   

 

Needo Talks Kateřina Chrápková

Homesharing

Homesharing je přirozený způsob odlehčení od péči a taky podpora rodiny dětí s postižením. Hostitelská rodina nebo i jednotlivec si veme dítě v čase svého volna na domluvenou dobu a společně s dítětem tráví čas. Rodina si tak na chvíli odpočine, nabere energii nebo se věnuje aktivitám, na které při péči nezbývá čas. Pomoc je ale vzájemná. Hostitelům homesharing přináší radost, dobrý pocit z pomoci někomu dalšímu, příležitost být užiteční.

Chci si poslechnout rozhovor

Sdílená péče pro dítě s postižením

Sdílená péče o dítě nebo dospělého s mentálným nebo kombinovaným postižením mezi dlouhodobě pečující rodiny a hostitelskou rodinou funguje už několik let v zahraničí a postupně se rozšiřuje se i u nás. Pro bezpečné fungování pro obě strany je důležitá příprava, kterou poskytují neziskové organizace jako je Regionální Integrační Centrum v Pardubicích. 

Needo_ABA_chrapkova3

Chci být hostitelem

Máte chuť pomáhat a věnovat trochu svého volného času pomoci někomu dalšímu? Přihlašte se do programu homesharingu. Regionální Integrační Centrum (RIC) poskytuje zaškolení a správné "napárování" s pečující rodinou. Cílem programu a zaškolení je pozvolné navazování vztahu, dlouhodobá spolupráce, individualizovaný přístup, který je citlivý k potřebám dítéte s postižením.

Více v rozhovoru s Anežkou Vavřinovou a Evou Černou.

chci se dozvědět více

Příprava hostitele i pečující rodiny

Přihlášení hostitelé absolvují přípravu, která je nezbytnou podmínkou hostitelství. Zahrnuje několik víkendových skupinových setkání, v průběhu kterých se účastníci seznámí s tématy týkajícími se druhů postižení, specifik komunikace, naplnění volného času, smyslové vjemy a sexualita. Proberou navázání kontaktu s neverbálními dětmi, ale i s pečující rodinou a jejími každodenními problémy. Setkání jsou z části vedeny psychoterapeutem.


Viděli jste NEEDO novinky?


Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity