24. Myslíme i na sebe. Manželé Rohovští

Manželé Petra a Pavel Rohovští sami projevili zájem být součástí podcastů NEEDO Talks. Hlavním motivem, kromě sdílení svého příběhu, byla potřeba nabídnout pohled a vnímání týkající se dítěte s postižením ze strany matky i otce. Zároveň jim přišlo důležité ukázat, že jiné rodičovství nemusí nutně znamenat rozchod partnerů a že mohou naopak tvořit velmi fungující tým.

titulka_web_rohovska_petra

Petra a Pavel znají Lenku Bártovou z dob, kdy společně navštěvovali rehabilitační plavání pro děti s postižením a poté se zájmem sledovali Lenčinu sebe-rozvojovou cestu. Evu Nemčkovou objevili díky pomůckám NEEDO a pár bryndáků zdobí i Moniččin krk.

Přehrát díl #Myslíme i na sebe

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

rohovsti5

Petra a Pavel Rohovští

Petra vždy snila o velké rodině a silném rodinném zázemí. Spolu s manželem se nějakou dobu snažili o miminko a když se vysněná holčička narodila, pochopila, že se její sen postupně rozplývá.

Na péči zůstali sami s manželem a vytvořili tak skvělý tým, který se denně snaží vytvořit co nejlepší život pro dceru Moniku, ale i pro ně samotné. 

"Přijetí situace byl velmi náročný proces a péči o své dítě vnímám jako obohacující zkušenost, jenž můžu předávat dál. Díky této zkutečnosti jsem se naučila pečovat i o sebe, dopřát si pravidelnou psychohygienu a věnovat se aktivitám, které mi dodávají energii.", říká Petra.

Narození dcery s těžkým postižením byla, a stále je, nová zkušenost i pro Pavla. Společně s manželkou se nechtěli jen tak vzdát. Jak dcerka roste, přicházejí stále nové a mnohdy nečekané výzvy. V současnosti pracuje poblíž speciální školy, kam Monika dochází a podařilo se mu přizpůsobit denní režim tak, aby byla zabezpečena péče o dcerku. I v tomto koloběhu si však najde čas sám pro sebe a věnuje se tvoření v keramické dílně či oddychu u hudby a práci na zahradě.

Život je příběh

Petra píše povídky, inspirované vlastním životem a uveřejňuje na stránkách www.zivotjepribeh.cz. Její postavy v příbězích prožívají své snáze i nesnáze naplno, stejně jako jejich energická autorka. Hraje si se slovy a s fantazií tak, aby z nich vznikl příběh, jež může sloužit ostatním čtenářům jako inspirace. Nebojí se otevírat různé třinácté komnaty a odhalovat bohatou škálu témat.

rohovsti4

Monika

Monika se zdánlivě narodila jako zdravé dítě. Vyšla z bezproblémového těhotenství a její příchod na svět byl také zcela bez komplikací. Záhy po šestinedělí se však začaly objevovat drobné odchylky od normálního vývoje, které až zpětně rodiče vyhodnotili jako první známky jinakosti. V dceřiných 9 měsících po naléhání rodičů, kdy Vojtova metoda nezabírala a kdy vývoj Moniky se čím dál víc lišil od jejích vrstevníků, jí bylo diagnostikováno metabolicko-genetické onemocnění, které je neléčitelné a s trvalými následky. Ortel zněl: atrofie bílé kůry mozkové, těžká mentální retardace, hypotonie a mikrocefalie. Zjednodušeně řečeno bylo nastíněno, že Monička bude ležící a do stropu koukající dítě, které se nejspíš nedožije puberty. Dnes jí je skoro 14 let a přestože nechodí, nesedí a nemluví, je to velmi živá a šťastná dívka užívající si života plnými doušky. Po prvotní diagnóze přibyla epilepsie a od 6 let věku má její postižení zatím tento název: mitochondriální encefalopatie – postižení v oblasti mozku, kde nefungují impulzy/informace z jiných částí těla.

Kraniosakrální terapie (biodynamika)

V rozhovoru s Petrou a Pavlem nás zaujala zmínka o Kraniosakrální terapii, alternativní metodě práce s energií. Z vnějšího pohledu může terapie připomínat práci s energiemi – reiki, jedná se ale o naprosto odlišnou metodu. Terapeut nedodavá klientovi vlastní energii, ale pomáhá mu podpořit svůj vlastní rytmus dechu života, univerzální léčivé síly. Zároveň se nejedná ani o masáž. Koncept kraniosakrální biodynamiky je založen na práci s přirozenými životními silami, které údajně uspořádávají a udržují formu a funkci organismu. Tento přístup má pomáhat systému, aniž by do něho zasahoval. Jeho cílem není v první řadě opravit strukturu, ale podporovat ty síly, které jsou základem správné funkce všech systémů člověka. Sezení s terapeutem trvá asi dvě hodiny a ošetření se odehrává na masážním lehátku. Během sezení se terapeut prostřednictvím tzv. sjednoceného pole vnímání údajně kontaktuje s pacientovým bytostným středem, probouzí a usměrňuje vitální, sebeúzdravné síly organismu. Terapie je určena i pro děti bez rozdílu věku, pro děti s postižením, při jakýchkoli zdravotních a psychických potížích, bez ohledu, jaké jsou jejich verbální vyjadřovací schopnosti.  

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity


 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení