25. Známky autismu pozoruji i na sobě. Kamil Pošvic

‚‚Mám již 14 let šťastné manželství a 2 syny, z toho jednoho s autismem. Ale já jsem taky šmrnclej!‘‘ říká Kamil Pošvic, který se jako vzorový analytik vyrovnal s postižením syna až obdivuhodně dobře.

titulka_web_Posvic_Kamil

Mít dítě s ‚‚nálepkou‘‘, i když na první pohled není znát žádný druh postižení, je zejména pro okolí nepochopitelné. Je potřeba vysvětlovat, že nezvyklé chování není rodičovská nevýchova, ale potřeba, která si žádá naplnění. 

Přehrát díl #Známky autismu pozoruji i na sobě

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

kamil

Kamil Pošvic o synovi

Když přijde celá rodina domů, odloží telefony i počítače a společně si hrajeme, nejčastěji s legem. Pravidelně se chodíme dívat na vlaky, které Samík miluje a zná celé jízdní řády a když ho chceme vysloveně potěšit, sedneme do vlaku, zajedeme do Prahy a tam se celý den vozíme metrem a pak zpátky vlakem domů. Ja si přečtu ten den celou knihu a Samík je šťasten.

Miluje vše technické. Když mu babička z auta ukazuje kravičku, jeho zajímá především kombajn.

Walfdorfská škola

Je alternativní výchovně vzdělávací program, vycházející z pedagogických zásad formulovaných rakouským filosofem, esoterikem a sociálním myslitelem Rudolfem Steinerem (1861–1925). Waldorfská pedagogika se snaží integrovaně rozvíjet jak intelektuální schopnosti žáků, tak jejich praktické a manuální dovednosti, stejně jako jejich umělecké vlohy. V roce 2019 bylo po celém světě 1182 waldorfských škol, 802 v Evropě, zejména v Německu (245) a Nizozemí (109). V roce 2019 bylo v Česku 20 základních waldorfských škol, 1 speciální škola pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, 5 waldorfských lyceí a jedna střední škola kombinující lyceum a odborné učiliště. V Asociaci waldorfských škol pak bylo registrováno 21 mateřských škol, center a waldorfských tříd v běžných mateřských školách. Waldorfská předškolní pedagogika je také inspirací pro mnoho lesních školek.

Snímka obrazovky 2021-03-22 o 20.09.19

Samuel

Je žákem páté třídy základní walfdorské školy v Plzni. V rozhovoru v podcastu jeho otec prozradí denní rutinu života syna s poruchou autistického spektra. Často padne slovní spojení ‚‚kluk s nálepkou‘‘, kterou je třeba každé dva roky obhájit před úřady, ale často také vysvětlit okolí, které jeho specifické potřeby řadí spíš k nevýchově, než k postižení. 

Autismus

Je vývojová porucha, projevující se abnormální sociální interakcí, stálými opakujícími se vzorci chování a narušenými komunikačními schopnostmi. Objevuje se před třetím rokem věku. Patří mezi poruchy autistického spektra (PAS). Příčiny autismu jsou neznámé, většinou se má za to, že za poruchami autistického spektra patrně stojí kombinace genetických předpokladů a dalších faktorů. Ze strany odborné veřejnosti přetrvává snaha vyvrátit názor, že autismus může být způsoben očkováním. Za rozšíření tohoto názoru může hlavně studie dr. Andrewa Wakefielda, který v roce 1998 řekl, že vakcíny MMR (očkování proti spalničkám) způsobují autismus. V roce 2010 byl však jeho výzkum označen za podvodný a dr. Wakefield byl vyloučen z Britské lékařské komory.

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity