43. Nakonec máme 3 syny. Tereza a Róbert Sisákovi

‚‚Tvořím grafiku toho, co si myslím, že vidí můj syn,’’ říká Róbert Sisák, který graficky spolupracuje i s organizacemi EDA nebo Smiling Crocodile. K tématu má blízko, s manželkou Terezou totiž vychovávají 3 syny, přičemž nejstarší Kuba je těžce postižený. Jeho diagnóza nese název Warburg Micro Syndrom. Poslechněte si, jak celá rodina funguje a s čím se v životě potýká.

Needo_talks_Sisakovi

Přehrát díl #Nakonec máme 3 syny.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Needo_talks_Sisakovi_rodina

Rodina Sisákova

Představení rodiny Sisákových nám usnadní jejich vlastní video, které vytvořil táta Róbert.

Vojtova metoda

Diagnostický a terapeutický princip, jehož základy položil český neurolog Václav Vojta v 50. letech 20. století na základě vlastního pozorování a empirických zkušeností. Vojtova metoda je využívána u dětí (ale i dospělých) s cerebrální parézou. Principem je snaha vyvolat reflexní pohyby jako reakci na stimulaci přesně definovaných bodů. Pomocí reflexní lokomoce je aktivována CNS a dochází ke znovuobjevení a utužení vrozených fyziologických vzorů, které jsou při patologii CNS potlačeny. V rozhovoru je zmíněna fyzioterapeutka Marcela Klemová a taky její dcera Markéta, na kterou přikládáme kontakt (www.fyziovojta.cz).

Needo_talks_Sisakovi_Kuba

Warburg Micro Syndrom

Malý Kuba má vzácnou genetickou poruchu s názvem WMS - Warburg Micro Syndrom. Vyznačuje se problémy se zrakem, nedostatečným růstem a vývojem mozku, co vede k opoždění neurologického vývoje. Syndrom Warburg Micro se dědí autosomálně recesivním způsobem - dítě s WMS zdědí od každého rodiče chybný gen, rodiče jsou ale zdraví přenašeči.

Kubík se rád směje, je lechtivý a má moc rád sladké. Přes den navštěvuje stacionář Smiling Crocodile, pro nějž grafiku a některá reklamní sdělení připravil jeho táta Róbert.

Kampaň na podporu asistentů

Od roku 2020 stát změnil způsob financování speciálních škol a zrušil dotace na tzv. podpůrná opatření, která zahrnovala i mzdy individuálních asistentů. Vzdělávání dětí s tím nejtěžším postižením je tak zásadně ohroženo. Každé takové dítě k sobě individuálního člověka bezpodmínečně potřebuje, a to po celou dobu svého pobytu ve škole. Kvalitní a bezpečné vzdělávání dětí s těžkým postižením není bez individuálních asistentů prakticky možné. A proto se ve SMILING CROCODILE rozhodli konat a založili Kampaň na podporu asistentů na platformě DONIO

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity


 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení