46. Nemám rád kolektivní sporty. Michal Vondráček

Michal Vondráček je na vozíku po skoku na snowboardu na dovolené v Rakousku v roce 2010. Zlomená páteř a přerušená mícha jej nezastavili a sportuje dál. Jezdí monoski, na prkně na vodě, na handbiku, hraje pingpong, florbal na vozíku a z terénní motorky po úrazu přesedl na závodní čtyřkolku. Poslechněte si, čím se Michal živí a co jej nejvíc motivuje v životě.

vondracek_titulka

Přehrát díl #Nemám rád kolektivní sporty.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

vondracek_profilovka

Michal Vondráček

Čerstvý otec několika měsíčního syna Matěje je vášnivý sportovec a ani úraz na tom nic nezměnil. Věnuje se několika sportům, ve kterých vyniká a vyhrává. S manželkou, synem a taky se psem žije v bezbariérovém bytě v Českých Budějovicích a pracuje v rodinné firmě, která pronájím bezbariérové ubytování v Orlických Horách www.pohodavrickach.cz
 

Poškození míchy (poranění páteře)

Mícha prochází jednotlivými obratli a při jejich zlomení, roztříštění nebo vzájemnému posunutí může dojít k různě závažnému poškození míchy. To pak vede ke ztrátě citlivosti a ochrnutí svalů pod úrovní poškození. Častou příčinou poranění páteře a míchy jsou automobilové nehody. Dále to mohou být úrazy při jízdě na kole či motocyklu, pády z výšky, skoky do mělké vody, sportovní úrazy, pracovní úrazy a jiné. Poškození míchy může také nastat následkem fyzického napadení, při střelném nebo bodném poranění. Mícha však může být poškozena i při nádorovém, zánětlivém, cévním či degenerativním onemocnění a také vrozeně. Podle míry a místa poškození míchy rozlišujeme nízkou paraplegii, vysokou paraplegii, nízkou tetraplegii, vysokou tetraplegii a pentaplegii.

paraolymic

Paraolympiáda

 
Paralympijské hry jsou vícesportovní událost určená pro sportovce s trvalým tělesným, mentálním a senzorickým zdravotním postižením. Zahrnuje to sportovce se zdravotním postižením pohybu, amputacemi, oslepnutím a mentální retardací. Paralympijské hry se konají jednou za čtyři roky vždy po olympijských hrách a řídí je Mezinárodní paralympijský výbor. První letní paralympijské hry se uskutečnily v roce 1960 v Římě a zúčastnilo se jich 209 sportovců.

 

Rehabilitační centrum Kladruby

Nejznámější český rehabilitační ústav Kladruby se nachází kousek od Vlašimi poblíž obce Kladruby. Byl otevřen v roce 1932 jako sanatorium pro léčbu tuberkulózy kostí. Během světových válek byl okupován němci, pak soviety . Až v roce 1946 převzalo ústav do péče Ministerstvo zdravotnictví a získalo název „Státní ústav doléčovací“ . Z počátku ústav sloužil pro doléčování invalidů a postupně přecházel k léčení poruch pohybového ústrojí po operacích a úrazech. Po roku 1975 byly dostavěny sportovní areály s ohledem na tělesně postižené. Později se zrekontruovaly rehabilitační oddělení s moderním vybavením, které v devadesátých letech zvýšilo úroveň poskytované rehabilitační péče. Součástí komplexu jsou tělosvičny, plavecký bazén a bazénu s pohyblivým dnem, i vířivka. Péče se rozšířila i o psychologickú poradnu, učebnu výpočetní techniky a prodejnu protetických pomůcek. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity