46. Nemám rád kolektivní sporty. Michal Vondráček

Michal Vondráček je na vozíku po skoku na snowboardu na dovolené v Rakousku v roce 2010. Zlomená páteř a přerušená mícha jej nezastavili a sportuje dál. Jezdí monoski, na prkně na vodě, na handbiku, hraje pingpong, florbal na vozíku a z terénní motorky po úrazu přesedl na závodní čtyřkolku. Poslechněte si, čím se Michal živí a co jej nejvíc motivuje v životě.

vondracek_titulka

Přehrát díl #Nemám rád kolektivní sporty.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

vondracek_profilovka

Michal Vondráček

Čerstvý otec několika měsíčního syna Matěje je vášnivý sportovec a ani úraz na tom nic nezměnil. Věnuje se několika sportům, ve kterých vyniká a vyhrává. S manželkou, synem a taky se psem žije v bezbariérovém bytě v Českých Budějovicích a pracuje v rodinné firmě, která pronájím bezbariérové ubytování v Orlických Horách www.pohodavrickach.cz
 

Poškození míchy (poranění páteře)

Mícha prochází jednotlivými obratli a při jejich zlomení, roztříštění nebo vzájemnému posunutí může dojít k různě závažnému poškození míchy. To pak vede ke ztrátě citlivosti a ochrnutí svalů pod úrovní poškození. Častou příčinou poranění páteře a míchy jsou automobilové nehody. Dále to mohou být úrazy při jízdě na kole či motocyklu, pády z výšky, skoky do mělké vody, sportovní úrazy, pracovní úrazy a jiné. Poškození míchy může také nastat následkem fyzického napadení, při střelném nebo bodném poranění. Mícha však může být poškozena i při nádorovém, zánětlivém, cévním či degenerativním onemocnění a také vrozeně. Podle míry a místa poškození míchy rozlišujeme nízkou paraplegii, vysokou paraplegii, nízkou tetraplegii, vysokou tetraplegii a pentaplegii.

paraolymic

Paraolympiáda

 
Paralympijské hry jsou vícesportovní událost určená pro sportovce s trvalým tělesným, mentálním a senzorickým zdravotním postižením. Zahrnuje to sportovce se zdravotním postižením pohybu, amputacemi, oslepnutím a mentální retardací. Paralympijské hry se konají jednou za čtyři roky vždy po olympijských hrách a řídí je Mezinárodní paralympijský výbor. První letní paralympijské hry se uskutečnily v roce 1960 v Římě a zúčastnilo se jich 209 sportovců.

 

Rehabilitační centrum Kladruby

Nejznámější český rehabilitační ústav Kladruby se nachází kousek od Vlašimi poblíž obce Kladruby. Byl otevřen v roce 1932 jako sanatorium pro léčbu tuberkulózy kostí. Během světových válek byl okupován němci, pak soviety . Až v roce 1946 převzalo ústav do péče Ministerstvo zdravotnictví a získalo název „Státní ústav doléčovací“ . Z počátku ústav sloužil pro doléčování invalidů a postupně přecházel k léčení poruch pohybového ústrojí po operacích a úrazech. Po roku 1975 byly dostavěny sportovní areály s ohledem na tělesně postižené. Později se zrekontruovaly rehabilitační oddělení s moderním vybavením, které v devadesátých letech zvýšilo úroveň poskytované rehabilitační péče. Součástí komplexu jsou tělosvičny, plavecký bazén a bazénu s pohyblivým dnem, i vířivka. Péče se rozšířila i o psychologickú poradnu, učebnu výpočetní techniky a prodejnu protetických pomůcek. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity


 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení