15. Rozvodem nic nekončí. Lukáš Poplštein

Obvykle se očekává, že odpovědnost a péči o dítě s postižením po rozvodu rodičů nese žena. Možná statistiky napovídají, že otcové tuto péči nezvládnou. A právě proto je tento rozhovor věnován právě otcům. Lukáš Poplštein se od svých dětí po rozvodu neodvrátil a o dceru s postižením spolu s její maminkou pečuje dál.

Lukas_Poplstein_titulka_web

Lukáš je zdravotník a plně si uvědomuje náročnost péče o svou dceru. Založil stránku www.corpus-callosum.cz na pomoc dalším, přes kterou se znají s Lenkou. Lenčina dcera Eliška a Lukášova dcera Linda mají stejnou diagnózu Ageneze Corpus Callosum (ACC).

Přehrát díl #Rozvodem nic nekončí

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Lukas_titulka

Lukáš Poplštein

"O vrozené vývojové vadě dcery Lindy jsme věděli už z ultrazvuku, ale absolutně jsme si nedovedli představit, co to znamená. O ukončení těhotenství jsme neuvažovali. U druhého dítěte jsme se samozřejmě báli, aby se postižení neopakovalo, komplikace tam byly."

"Po rozvodu jsem se seznamoval a nikdy jsem nevěděl, kdy mám říct, že mám dítě s postižením. Hned zpočátku, nebo až později? Dneska to řeším víc já, než moje nová partnerka." 

Rozvod a nový partner

Rozvod manželů nebo rozchod partnerů, kteří společně vychovávají jedno nebo více dětí, je téměř vždy bolestivý nejen pro dospělé, ale i pro děti. V případě, že se jedná o děti dlouhodobě těžce postižené, je situace ještě komplikovanější. Bývalí partneři musí najít balanc při péči, aby nebyl ani jeden z rodičů znevýhodněn. V novém vztahu pak řeší, kdy je správné říct o postižení svého dítěte novému partnerovi. 

Lukas3

Linda (14 let)

Potkáte ji jedině s knižkou. Obsah není důležitý, miluje šustění stránek. 

Vrozená vývojová vada (agneze corpus callosum)

Jedná se o vrozenou vývojovou vadu centrálního nervového systému. Prenatálně se při ní plodu nevyvine (nebo se vyvine jen částečně) svazek nervových vláken, který propojuje obě mozkové hemisféry a nazývá se kalózní těleso, latinsky corpus callosum. Spojuje hemisféry mozečku, thalamy a hypothalamy. Pokud se spojení nevyvine (ACC – ageneze corpus callosum) dochází k potížím s vyhodnocováním situací. Spočívá v navzájem omezeném spojení mezi mozkovými hemisférami. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity


 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení