15. Rozvodem nic nekončí. Lukáš Poplštein

Obvykle se očekává, že odpovědnost a péči o dítě s postižením po rozvodu rodičů nese žena. Možná statistiky napovídají, že otcové tuto péči nezvládnou. A právě proto je tento rozhovor věnován právě otcům. Lukáš Poplštein se od svých dětí po rozvodu neodvrátil a o dceru s postižením spolu s její maminkou pečuje dál.

Lukas_Poplstein_titulka_web

Lukáš je zdravotník a plně si uvědomuje náročnost péče o svou dceru. Založil stránku www.corpus-callosum.cz na pomoc dalším, přes kterou se znají s Lenkou. Lenčina dcera Eliška a Lukášova dcera Linda mají stejnou diagnózu Ageneze Corpus Callosum (ACC).

Přehrát díl #Rozvodem nic nekončí

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Lukas_titulka

Lukáš Poplštein

"O vrozené vývojové vadě dcery Lindy jsme věděli už z ultrazvuku, ale absolutně jsme si nedovedli představit, co to znamená. O ukončení těhotenství jsme neuvažovali. U druhého dítěte jsme se samozřejmě báli, aby se postižení neopakovalo, komplikace tam byly."

"Po rozvodu jsem se seznamoval a nikdy jsem nevěděl, kdy mám říct, že mám dítě s postižením. Hned zpočátku, nebo až později? Dneska to řeším víc já, než moje nová partnerka." 

Rozvod a nový partner

Rozvod manželů nebo rozchod partnerů, kteří společně vychovávají jedno nebo více dětí, je téměř vždy bolestivý nejen pro dospělé, ale i pro děti. V případě, že se jedná o děti dlouhodobě těžce postižené, je situace ještě komplikovanější. Bývalí partneři musí najít balanc při péči, aby nebyl ani jeden z rodičů znevýhodněn. V novém vztahu pak řeší, kdy je správné říct o postižení svého dítěte novému partnerovi. 

Lukas3

Linda (14 let)

Potkáte ji jedině s knižkou. Obsah není důležitý, miluje šustění stránek. 

Vrozená vývojová vada (agneze corpus callosum)

Jedná se o vrozenou vývojovou vadu centrálního nervového systému. Prenatálně se při ní plodu nevyvine (nebo se vyvine jen částečně) svazek nervových vláken, který propojuje obě mozkové hemisféry a nazývá se kalózní těleso, latinsky corpus callosum. Spojuje hemisféry mozečku, thalamy a hypothalamy. Pokud se spojení nevyvine (ACC – ageneze corpus callosum) dochází k potížím s vyhodnocováním situací. Spočívá v navzájem omezeném spojení mezi mozkovými hemisférami. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity