61. Přes roušku nedokáži odezírat. Josef Žitník

Josef Žitník přišel o sluch ve 4 letech po zánětu mozkových blan. Se znakovým jazykem se ale setkal až o mnoho let později. Moc krásně tančí, jak to dělá, když je neslyšící? Je pekař, cukrář, ale také herec. V Americe se neslyšící herečka prosadila, proč by to nedokázal český Pepík?

Speciální poděkování v tomto podcastu patří organizaci TICHÝ SVĚT za tlumočení a společnosti GoOut za zpracování video nahrávky, na kterou se můžete podívat kliknutím na úvodní fotku.

Přehrát díl #Přes roušku nedokáží odezírat.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Zitnik_profil2

Josef Žitník

"V práci jsem jediný neslyšící. Odezírám, ale kolegové si musí při mluvení se mnou sundat roušku. Většinou se pohybuji mezi slyšícími. Jako gay oceňuji, že festival Prague Pride byl tlumočen do znakového jazyka a doufám, že to bude čím dál tím častější. Vzorem by nám mohlo být Dánsko." říká sám Pepa.

Zánět mozkových blan

neboli meningitida je obávané onemocnění, které může mít závažnou prognózu. Mozkové blány pokrývají nejen mozek, ale i míchu. Původcem onemocnění může být virus (např. klíšťová encefalitida), bakterie, nebo mikroorganismy. Společným příznakem meningitid, je bolest hlavy, horečka, zmatenost nebo porucha vědomí, zvracení, světoplachost a ztuhlost šije, která brání předklonu hlavy. Děti bývají podrážděné nebo naopak ospalé.

tichy-svet

Tichý svět

Od roku 2006 propojují svět slyšících a neslyšících. V současné době působí již v deseti krajích České republiky. Poskytují osobám se sluchovým postižením všestrannou podporu v podobě sociálních služeb, které jim ulehčují začlenění se do společnosti. Nabízí sociální rehabilitaci, odborné sociální poradenství a tlumočnické služby. Realizují různé projekty se zaměřením na rozvoj sociálních a komunikačních dovedností osob se sluchovým postižením a posilujeme jejich integraci zejména šířením osvěty a dosažením bezbariérovosti veřejných institucí (úřady, nemocnice, policie atd.) a firem.

Znakový jazyk

Znakový jazyk je přirozený a plnohodnotný komunikační systém tvořený specifickými vizuálně-pohybovými prostředky, tj. tvary rukou, jejich postavením a pohyby, mimikou, pozicemi hlavy a horní části trupu. Znakové jazyky vznikaly spontánně v komunitách neslyšících, kde se dále vyvíjejí. Chcete se domluvit beze slov a poznat svět neslyšících? Absolvujte kurz, který organizujeTichý svět - chráněné pracoviště.

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity