41. Světlo do života. Barbara Hucková

‚‚Už 15 let v nadaci Leontinka přinášíme světlo do života dětem s postižením zraku,’’ říká výkonná ředitelka nadace Barbara Hucková. Tvrdí o sobě, že trpí militantním optimismem a nebojí se, že by došla k pracovnímu vyhoření. Její práce nejen pro Nadaci Leontinka ji baví a naplňuje.

IMG_3439_1

Přehrát díl #Světlo do života.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Huckova

Mgr. Barbara Hucková, Ph.D., MBA

Barbara Hucková je manažerkou a uměleckou fotografkou. Vystudovala FAMU, obor umělecká fotografie a od roku 2007 působí jako výkonná ředitelka Nadace Leontinka. V 90. letech působila v tiskovém oddělení Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla. Absolvovala Francouzsko-český institut řízení. Od roku 2008 působí jako odborná asistentka a vede semináře v oblasti ekonomiky související s uměním na VŠE na katedře Arts Managementu. Věnuje se i fotografii v dlouhodobém projektu zachycujícím rodinné prostředí a členy rodinných společenství v průběhu času.

V nadaci Leontinka působí od založení, tedy 15 let a od výkonné ředitelky dělá opravdu všechny pozice a jak sama prohlašuje, prochází ji rukama každá žádost o dar nebo celá organizace festivalu či koncertu, jehož výtěžek putuje do nadace.

Postižení zraku

Světová zdravotnická organizace uvádí (Global data on visual impairment), že na světě žije 285 miliónů lidí se zrakovým postižením (z toho 39 miliónů nevidomých). Evropská unie nevidomých odhaduje, že v Evropě žije přibližně 30 miliónů lidí se zrakovým postižením. Na základě údajů z Výběrového šetření zdravotně postižených osob, které provedl v roce 2013 Český statistický úřad, je v České republice přibližně 65 tisíc lidí s těžkým zrakovým postižením (6 % z přibližně 1,1 miliónu lidí se zdravotním postižením v ČR). Míra zrakového postižení se měří pomocí tzv. Snellenových tabulek. Uvádí se ve zlomku, kde čitatel značí vzdálenost v metrech, při které je schopen člověk se zrakovým postižením přečíst daný text, jmenovatel poté říká, z jaké vzdálenosti jej byl schopen přečíst člověk bez zrakového postižení. Zrakové postižení zahrnuje lidi s různými druhy a stupni snížených zrakových schopností a ne každý, kdo je zrakově postižený, je současně nevidomý.

leontinka3

Nadace Leontinka

Nadaci Leontinka založil pan Jindřich Lukavský, majitel společnosti EXX s.r.o. Nadace, jejímž cílem je ‚‚přinášet světlo dětem do života’’, je přirozeným vyústěním podnikatelských aktivit společnosti, která se zabývá projekcí a realizací osvětlení. EXX navrhuje a prodává světlo lidem a firmám již mnoho let, nyní chce darovat světlo těm, kteří jej potřebují nejvíce – dětem se zrakovým postižením.

Nadace pomáhá zrakově postiženým, především dětem a mladým lidem a jejím posláním je umožnit těmto lidem integraci do společnosti, vzdělání a společenských, sportovních i volnočasových aktivit. Nadace rozděluje finanční prostředky a nefinanční dary prostřednictvím jednotlivých projektů, zaměřených na pomoc konkrétním institucím a konkrétním dětem. 

V nadaci Leontinka pracují 2 lidé a i když by se hodil další člověk, organizace se snaží nezvyšovat náklady a využít finanční prostředky na dary. Nadace úzce spolupracuje se středisky Rané péče.

Run Tour

Nadace se se svými klienty už pár let účastní závodů Run Tours v České republice a nejenom, že sami běží v závodu v žlutých výrazných vestách poukazující na zrakové postižení člověka, ale díky účasti se nadaci podařila skvělá spolupráce s organizátory závodu. Nadace Leontinka na každém Run Tour staví masérský stan, kde nabízí pro účastníky závodu masáž zdarma a ti pak mohou věnovat svoje odběhnuté kilometry ve formě finanční odměny právě Nadaci.

 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity