101. Vojtova metoda v mém životě

Petra Fridrichová se od dětství potýká s reflexní rehabilitační metodou, která nese název podle neurologa Václava Vojty. Vojtovou metodou potřebovala jako malé dítě ke svému fyziologickému vývoji a úlevě od bolesti a nyní se jí věnuje profesně. Formou terapeutické jógy pomáhá malým dětem, kterým standartní rehabilitační technika z nějakého důvodu nevyhovuje nebo je traumatizuje.

Přehrát díl #Vojtova metoda v mém životě.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE PODCAST   

 

Needo Talks Vojtova metoda

Vojtova metoda

Dovolím si sem uložit fotku ze dne 2.9. 2000. Pod rukami Václava Vojty, Marcely Klemové a Jarmily Čermákové leží moje Paulínka. Ja brečím. Dostala jsem radu do života, abych měla další dítě, což jsem si vzala natolik k srdci, že naše Kristínka byla přesně měsíc nato na cestě. Pán Václav Vojta se této, pro něj bezvýznamné, zato pro nás nejpodstatnější informace, nedožil a deset dní po našem setkání nás opustil (12.9.2000).

Rehabilitační metoda Václava Vojty je terapeutický princip, ve kterém jsou aktivovány motorické reakce (koordinace) vrozené u každého člověka. Vyskytují se od narození a trvají po celý život. Profesor Václav Vojta při své praxi zjistil, že u člověka s poškozenou centrální nervovou soustavou lze tyto pohybové reakce vyvolat a při častějším opakování reakce udržet.

Více o reflexní vojtové metodě

Václav Vojta

Profesor Václav Vojta byl dětský neurolog, který do roku 1968 působil v Československu a v roce 1968 emigroval do Německa. Domů se mohl vrátit po sametové revoluci. Ve své letité neurologické praxi se výrazně zasloužil o rozšíření znalostí v oboru dětské neurologie a kineziologie. Je autorem reflexní lokomoce, tzv Vojtova metoda, která se používá především k léčbě dětí s dětskou mozkovou obrnou. Dokázal odborné i laické veřejnosti, že včasná diagnostika a nasazení terapie již v prvních týdnech života dítěte má rozhodující vliv na jejich vývoj hybností. Pán profesor Vojta publikoval více jak 100 vědeckých prací a jeho učebnice "Mozkové hybné poruchy v kojeneckém věku", která vyšla poprvé v roce 1974, byla přeložena do nespočet jazyků. V učebnici se podrobně popisuje diagnostický a terapeutický systém a výsledky jeho vědeckých prací. Ním popsána vyšetřovací metoda, která se skládá z neurokineziologického vyšetření, polohových reakcí a vyšetření reflexů, je dodnes používána k včasnému rozpoznání motorické poruchy na celém světě. Odhalení hybné poruchy u dítěte v novorozeneckém období eventuálně u kojence, nám umožní začít s terapií v době, kdy ještě nejsou klinicky rozpoznatelné známky hybné poruchy a šance na její ovlivnění jsou nejvyšší.

Needo Talks Vojtova metoda

Peťa Fridrichová

Peťa dnes dospěla do dospělé sebevědomé ženy, matky malé Zoe a aktívně se věnuje pomoci dětem s nejtěžší centrální parézou (spastická tetraparéza) a kojencům ohrožených rozvojem dětské mozkové obrny. Formou jógy, handlingu spolupracuje s dětmi i rodiči. Úzce spolupracuje s MUDr. Stanislavem Severou, dětským neurologem, který se soustředí na včasnou a správnou diagnostiku poruch pohybového vývoje u kojenců.

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍCE

Terapeutická jóga

Petra u svých klientů aplikuje rehabilitaci pomocí terapeutické jógy a zaměřuje se na děti a dospělé s dětskou mozkovou obrnou, Downovým syndromem, poruchami autistického spektra a dalšími obtížemi. Certifikovaný kurz absolvovala jako první Češka v letech 2015 - 2017 pod záštitou Yoga for the Special Child u zakladatelky Sonii Sumar a je držitelkou licence Yoga for the Special Child. Terapeutická joga je uznaná i Mezinárodní asociací jógových terapeutů IAYT. Terapeutická jóga se té klasické moc nepodobá a díky ní se učíme vnímat tělo. Poloha těla je dosahována aktivací reflexních zón na těle, se záměrem provést určitý pohyb. 


NEEDO - nejšiřší nabídka funkčních bryndáků

V nabídce NEEDO najdete několik různých druhů funkčních šátků pro děti, dospělé nebo seniory, kteří mají problémy se sliněním. Všechny funkční šátky a bryndáky jsou ušity v chráněné dílně z materiálů vyrobených v České republice.

Needo bryndáky 

JDU NAKUPOVAT


Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity