84. Spoluzaložili jsme stacionář

"Zdeněk odjel s kamarády a vrátil se bez nich a postižen. Přežil autonehodu, která nám změnila život." popisuje Dana a Zdeněk Hornofovi příběh, který si nepřeje prožít žádný rodič. Jejich synovi Zdeňkovi bylo v čase nehody 19 let a začal od úplného začátku. Rodiče, kvůli jeho specifickým potřebám, otevřeli v Kladně stacionář Druhý život.

Needo_Hornofova2

Přehrát díl #Spoluzaložili jsme stacionář.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC   

 

Needo_Hornofova3

Zdeněk

Zdeněk byl ještě v roce 2005 zdravý 19letý kluk se životním plánem stát se architektem. Závodně tančil, sportoval a věnoval se kreslení. V květnu tohoto roku sednul do auta se spolužáky a domu se vrátil s hendikepem za více než rok. Prožil dopravní nehodu, po které utrpěl polytrauma s těžkým poraněním mozku. Poslechněte si, co si rodina během Zdeňkova kómatu prožila, jaké léčebné metódy vyhledala a jak se změnil jejich život po této nehodě. 

Zdeněk od té doby udělal veliké pokroky a dnes je dokonce schopen se na chvíli postavi na nohy a ujít s oporou pár kroků. Dokonce se vrátil k výtvarní činnosti a svou tvorbu vystavuje.

Neurorehabilitace

Neurorehabilitace je komplexní rehabilitace zabývající se léčbou po poškození centrální nervové soustavy. Individuálně zaměřené terapie se snaží co nejvíce zmírňovat přímé i nepřímé důsledky dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu klienta. Kvalita života představuje subjektivně vnímaný stav tvořený celkovou spokojeností, zdravotním stavem, fyzickou i duševní aktivitou a smysluplnou každodenní náplní. Ergo Aktiv poskytuje komplexní neurorehabilitaci pomocí interprofesního týmu (ergoterapeutické, fyzioterapeutické a logopedické cvičení, psychoterapie) a další sociálně zdravotní podporu osobám se získaným poškozením mozku s cílem jejich návratu do aktivního života.

druhyzivot

Stacionář Druhý život Kladno

Malý denní stacionář v centru Kladna je ambulantní sociální službou určenou zejména pro osoby se získaným poškozením mozku po CMP, úrazech mozku, nádorových onemocněních mozku, s roztroušenou sklerózou, po neuroinfekcích, s lehkou formou DMO, případě jiné formy poškození mozku.

Manželé Hornofovi jsou spoluzakladatelé stacionáře a tak nám v podcastu prozradí jaká cesta vede k otevření prostoru pro hendikepované. 

Mrtvice (CMP)

CMP, lidově mrtvice, je náhlá porucha krevního oběhu mozku, která vede k nevratnému poškození mozkové tkáně. Jde o akutní stav, který vyžaduje neodkladnou lékařskou pomoc, kdy nejdůležitější roli hraje čas. Čím dříve jsou příznaky rozpoznány, tím dříve může být zahájena účinná léčba v nemocnici. Cévní mozková příhoda (CMP) je 2. nejčastější příčina úmrtnosti ve světě (1. místo patří nemocem srdce). Ischemický mozkový infarkt (nedokrvení mozku) vzniká následkem ucpání mozkové tepny, které způsobí snížení nebo zastavení přítoku krve do mozku. Hemoragická CMP (tzv. krvácení do mozku) vzniká v důsledku prasknutí mozkové tepny, které způsobí buď akutní zakrvácení do mozku nebo mezi mozkové obaly. U CMP přestanou být mozkové buňky zásobeny okysličenou krví a brzy začnou odumírat. Tím dochází ke ztrátě mozkových funkcí, kterou postižená část kontrolovala – např. centrum pohybu (objeví se poruchy hybnosti), řeči (objeví se nesrozumitelná nebo drmolivá řeč) či zraku (poruchy zraku či rozmazané vidění). V České republice se za rok vyskytne cca 25 tisíc cévních mozkových příhod. 


Pro klienty stacionáře Druhý život je důležitá rehabilitace a polohování

Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity