26. Pomáháme vybírat peníze. David Procházka & DONIO

Vše začalo obyčejným zážitkem v lékárně, kde David viděl mámu s dítětem, která neměla peníze na doplatek léků. Pomohl jim a dnes pomáhá dalším přes online sbírky DONIO. Inspirujte se rozhovorem s Davidem Procházkou a možná vám pomůže taky.

Prochazka_David_titulka_WEB

Potkat v dnešní době mladého člověka, jehož hlavním cílem je pomáhat je tak trochu zázrak. David ve svých 25 letech založil crowdfundingovou online platformu DONIO, přes kterou se po roce fungování podařilo vysbírat 117 milionů korun, které pomáhají. 

Přehrát díl #Pomáháme vybírat peníze

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

davidprochazka-2360x1180

David Procházka

David, byť mladý člověk, pomáhá už dlouho. Během studií na střední škole v zimě s batohem plným termosek rozléval čaj lidem bez domova. Později se začal dobročinnosti věnovat i profesně. Spoluzaložil nadační fond Společný cíl, pomocí kterého chtěl naučit lidi navzájem si pomáhat „jen tak“, bez očekávání odměny.

‚‚V šestnácti letech jsem se v lékárně setkal se situací, kdy paní s malou holčičkou ve frontě přede mnou potřebovala zaplatit léky, ale nevyšly jí peníze. Já jsem jí potřebnou částku doplatil a měl z toho naprosto skvělý pocit. Řekl jsem si, že ho chci zažívat častěji. Tam někde se pokládaly základy Donia,‘‘ říká David.

Filantropie

Filantropie (z řec. filein, milovat a anthrópos, člověk – láska k člověku), nebo lidumilnost znamená humanisticky motivovanou dobročinnost, dávání peněz, zboží, času nebo úsilí pro podporu obecně prospěšného účelu, zpravidla v delším časovém horizontu a s jasně definovanými cíli. V obecnější poloze lze filantropii pojmout jako jakýkoli altruistický počin, který směřuje k podpoře dobra nebo zlepšování kvality života. Filantrop může být rovněž označován jako lidumil.

donio_logo

DONIO

Donio založil David a obklopil se týmem mladých inspirativních lidí, kteří do projektu vkládají své zkušenosti i srdce. Donio není jen místem, kde získat finance pro sbírku nebo projekt. Od samého začátku se věnuje edukaci a připravuje zajímavý obsah tak, aby byl atraktivní pro uživatele napříč věkovými kategoriemi. Donio vzniklo, aby bylo pomáhání jednodušší. Hlavním cílem je udělat z filantropie pozitivní návyk. I malou částkou lze totiž díky crowdfundingu někomu změnit život k lepšímu.

A proč DONIO? Pomůže vám vybrat peníze. Na cokoliv. Předá vždy 100 %! Nebere si žádné provize. 

Crowdfunding

Crowdfunding ([ˈkraʊdfʌndɪŋ]; česky skupinové či davové financování) je způsob financování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce požadované pro realizaci předmětu financování. Crowdfundingem lze financovat zajímavé projekty, produkty či společnosti. Postavení lokálního crowdfundingu se velmi liší od jeho pozice v tradičních crowdfundingových zemích, jako jsou USA, Kanada, Velká Británie či Německo.

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity