69. Třesou se mi ruce.

Zuzana Kašparová je spoluautorkou podcastu Vyhonit ďábla, který patří mezi nejúspěšnější v České republice. Řeší v něm tabuizovaná témata, která jsou vlastní skoro všem, ale málokdo o nich mluví nahlas. Zuzana má také neuroregenerativní onemocnění, které se jmenuje esenciální tremor.

Needo_kasparova_zuzana2

Přehrát díl #Třesou se mi ruce.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

kasparova_zuzana

Zuzana Kašparová

Zuzka vystudovala studium zaměřené na Balkán a středovýchodní Evropu na Univerzitě Karlově. Je koordinátorkou a školitelkou v projektu Akumulátor, občanská a politická participace mládeže a je spoluautorkou Vyhonit ďábla - otevřený podcastu o sexu, intimitě a vztazích. Ráda tancuje a učí styl tance street dance. A aby toho nebylo málo, v dnešních dnech je i dobrovolníkem vrámci pomoci Ukrajině. Zuzanu ale trápí od puberty neovladatelný třes jejích rukou a nohou.

Esenciální tremor

Esenciální třes, neboli esenciální tremor, je nepříjemné, i když naštěstí nikoliv nebezpečné neurologické onemocnění. Jedná se o nejobvyklejší chorobná forma třesu, která postihuje až 4 % populace. Svým nositelům způsobuje řadu obtíží a jeho léčba není vždy snadná. Esenciální (primární, prvotní) vyjadřuje, že není přítomno jiné způsobující onemocnění a také, že není jasně známa příčina vzniku třesu. Existují určité genetické předpoklady a esenciální třes mívá častější rodinný výskyt. Jde o třeš nejčastěji horních končetin, ale třást se může i celé tělo. Třes se objevuje při pokusu o pohyb, v klidu má tendenci vymizet. To je důležitý rozdíl oproti klasickému Parkinsonskému třesu, který je nejvýraznější v klidu a mizí při pohybech, například při uchopení předmětu. Další dosti typickou charakteristikou esenciálního třesu je jeho zhoršení při stresu, který vzniká paradoxně v situacích spojenych s třemorem. Důsledky to zanechává i na psychice člověka.
 

images-2

Vyhonit ďábla

Dvě kamarádky, Zuzana a Terezia, se v roce 2019 spontánně rozhodli nahrávat podcast o sexu, intimitě a tělesnosti. V rozhovorech se dotýkají témat, které jsou každému tak známé, ale i neznámé. Otevřeně, neformálně i o tabuizovaných tématech. Díky vysoké popularitě vyplývající s poslechovosti každého dílu podcastu, holky vydaly v tomto roce i knižní publikaci se stejným názvem Vyhonit ďábla. Více na www.vyhonitdabla.cz.


Postižení není nemoc a nemá konec

V rozhovoru společně otevřeme reakce okolí a jejich otázky, na které neexistuje žádná "happy-end" odpověď. Na postižení aspirin nebo antibiotika nestačí a je to běh na celý život :)

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení