69. Třesou se mi ruce. Zuzana Kašparová

Zuzana Kašparová je spoluautorkou podcastu Vyhonit ďábla, který patří mezi nejúspěšnější v České republice. Řeší v něm tabuizovaná témata, která jsou vlastní skoro všem, ale málokdo o nich mluví nahlas. Zuzana má také neuroregenerativní onemocnění, které se jmenuje esenciální tremor.

Needo_kasparova_zuzana2

Přehrát díl #Třesou se mi ruce.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

kasparova_zuzana

Zuzana Kašparová

Zuzka vystudovala studium zaměřené na Balkán a středovýchodní Evropu na Univerzitě Karlově. Je koordinátorkou a školitelkou v projektu Akumulátor, občanská a politická participace mládeže a je spoluautorkou Vyhonit ďábla - otevřený podcastu o sexu, intimitě a vztazích. Ráda tancuje a učí styl tance street dance. A aby toho nebylo málo, v dnešních dnech je i dobrovolníkem vrámci pomoci Ukrajině. Zuzanu ale trápí od puberty neovladatelný třes jejích rukou a nohou.

Esenciální tremor

Esenciální třes, neboli esenciální tremor, je nepříjemné, i když naštěstí nikoliv nebezpečné neurologické onemocnění. Jedná se o nejobvyklejší chorobná forma třesu, která postihuje až 4 % populace. Svým nositelům způsobuje řadu obtíží a jeho léčba není vždy snadná. Esenciální (primární, prvotní) vyjadřuje, že není přítomno jiné způsobující onemocnění a také, že není jasně známa příčina vzniku třesu. Existují určité genetické předpoklady a esenciální třes mívá častější rodinný výskyt. Jde o třeš nejčastěji horních končetin, ale třást se může i celé tělo. Třes se objevuje při pokusu o pohyb, v klidu má tendenci vymizet. To je důležitý rozdíl oproti klasickému Parkinsonskému třesu, který je nejvýraznější v klidu a mizí při pohybech, například při uchopení předmětu. Další dosti typickou charakteristikou esenciálního třesu je jeho zhoršení při stresu, který vzniká paradoxně v situacích spojenych s třemorem. Důsledky to zanechává i na psychice člověka.
 

images-2

Vyhonit ďábla

Dvě kamarádky, Zuzana a Terezia, se v roce 2019 spontánně rozhodli nahrávat podcast o sexu, intimitě a tělesnosti. V rozhovorech se dotýkají témat, které jsou každému tak známé, ale i neznámé. Otevřeně, neformálně i o tabuizovaných tématech. Díky vysoké popularitě vyplývající s poslechovosti každého dílu podcastu, holky vydaly v tomto roce i knižní publikaci se stejným názvem Vyhonit ďábla. Více na www.vyhonitdabla.cz.


Postižení není nemoc a nemá konec

V rozhovoru společně otevřeme reakce okolí a jejich otázky, na které neexistuje žádná "happy-end" odpověď. Na postižení aspirin nebo antibiotika nestačí a je to běh na celý život :)

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity