48. Navždy dítětem. Mirka Čejková

Málokdo ji nezná. Mirka Čejková k nám proumlovala skrze televizní obrazovku téměř každý den a sdělovala události dne v hlavním zpravodajství na nejsledovanějších televizních stanicích. Už ale možná málokdo ví, že je mámou 3 dětí a její nejstarší dcera Petra má postižení. Ve věku 33 let je stále malým dítětem.

Cejkova_Needo_talks_titulka

Přehrát díl #Navždy dítětem.

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Čejková-Mirka-683x1024

Mirka Čejková

Mirka je pro veřejnost známa jako moderátorka televizních novin. Už několik let se ale věnuje coachingu a mentoringu v oblasti komunikace. Její dcera Petra (33 let) si nese od porodu postižení díky nezodpovědnému jednání ošetřující lékařce. Jak si s ním rodina Mirky poradila a jak se daří Petře dnes? Poslechněte si tento díl podcastu.
 

Neuroplasticita - plasticita mozku

Neuroplasticita či plasticita mozku je označení pro vývoj změn v mozku v průběhu života zvířete a člověka. Termín pochází z pozdního 20. století,kdy nová studie prokázala, že se mozek vyvíjí i v dospělosti. To byl průlom v tehdejším paradigmatu, že po tom, co lidský mozek projde tzv kritickým obdobím, pracuje už pouze jen s vybudovanými neurálními cestami. Neuroplastické změny mohou proběhnout jak v rámci jednotlivých neuronů, tak v rámci komplexních struktur. Po vážnějších zraněních (především u dětí) probíhá cortical remapping. Nedávné studie naznačují, že tvorbu neurových spojení může také značně ovlivnit prostředí, ve kterém se neurony nacházejí, což je klíčovým poznatkem pro zdravý vývoj, učení, paměť a obnovu po úrazech mozku. Neurologové používají termín synaptická plasticita pro mezineuronové změny a nesynaptická plasticita pro změny které ovlivňují neuronová spojení. 

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity